0-1 Yaş Bebek Beslenmesi

0-1 yaş bebek beslenmesi
0-1 yaş bebek beslenmesi

0-1 Yaş Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Bebek ve beslenme konulu bu yazımızda daha çok 0-1 yaş bebek beslenmesi, yeni doğan bebeğin beslenmesi üzerinde duracağız. Özellikle ilk altı ay anne sütü ile beslenen bebeklerin, 6. aydan sonra hangi ek gıdalarla beslenmesi gerektiğini az çok herkes biliyor. Ama burada bilmediğimiz hangi gıdaların bebeklere verilmemesi gerektiğidir. 0-1 yaş bebek beslenmesi, bebekler için tehlikeli besinler, bebekler için sakıncalı gıdalar, bebeklere verilmemesi gereken yiyecekler ile ilgi bilgilendirici yazımız aşağıda yer alıyor. Yararlı olmasını diliyoruz.

6 aylık bebek beslenmesi

6 aylık bebek beslenmesi, yeni anneler için önemli bir konudur. Bebekler için her zaman söylenir. İlk 6 ay anne sütü ile beslenir. Ancak 6 ay geçtikten sonra anne sütüyle birlikte ek gıdalara da yavaş yavaş geçmeniz gerekiyor. Ancak kulaktan dolma bilgilerle, deneme yanılmayla olacak bir iş değildir. Özellikle 1 yaşına kadar bebeklere hangi gıdaların sakıncalı olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Bebeğiniz İçin Sakıncalı Gıdalar

Özellikle ilk 6 ay anne sütü ile beslendikten sonra ek gıdalara alıştırılmaya çalışılan çocuklar için  başlıca iki risk söz konusudur diyebiliriz. Birincisi bebekte alerjiye sebep olması muhtemel gıdalardır. İkincisi de bebekte boğulma vakalarına yol açabilecek gıdalardır.

0-1 yaş arası bebeklere verilmemesi gereken besinler

Bal, yumurta akı, inek sütü, çikolata, kakao, çilek, domates, kivi gibi alerji potansiyeli yüksek besinler sayılabilir. Özellikle bu besinlere işlenmiş salam, sosis gibi gıdaları da ekleyebiliriz.

Bunun yanında konserve ürünler kesinlikle bebeklere verilmemelidir. Dondurulmuş ürünler, aşırı tuzlu,baharatlı gıdalar, patlamış mısır, kuruyemişler, vb. yiyeceklerde bebeklerde boğulmaya sebep olacağından kesinlikle bebeklere verilmemelidir.

Bebeklere şeker ne zaman başlanmalı?

Bebeklere şeker verilir mi? Bebeklere şeker ne zaman başlamalı? Şekerli yiyecekler 6. aydan sonra bebeklerde dengesiz beslenmeye sebep olabilir. Bu nedenle dikkatli ve mümkün olduğunca az miktarda verilmelidir. Özellikle ek gıdalara karıştırılacak, şeker, pekmez gibi tatlandırıcılar, bebek beslenmesi açısından süreçte bebeğin diğer gıdaları reddetmesi sonucunu doğurabilir. Bu da bebeğin dengesiz gelişmesine zemin hazırlar.

Bebeklere neler verilmez? 

Bebeklere neler verilmez? Bebeklere inek sütü verilir mi? Bebeklere bal verilir mi? gibi çok sık sorulan sorulara aşağıda aydınlatıcı cevaplar vermeye çalıştık.

Bebeklere inek sütü verilir mi?

İnek sütü bebeklere verilmez. Sebebi, bebekte süt alerjisi riski doğurabilir. Ayrıca iyi sindirilemediği için de bebeklerde gaz şikayetlerine, bağırsaklarda gizli kanamaya sebep olabilmesidir. Günümüzde bebekler için özellikle 1 yaşından çok sonra süte başlanması önerilmektedir. Ancak 6. aydan sonra bebekler için süt proteini içeren yoğurt, peynir gibi gıdalar verilebilir.

Ayrıca bebekte inek sütü alerjisi bulunuyorsa, anne sütü uzunca bir süre devam ettirilmelidir.

Yumurta sarısı 6. aydan sonra bebeğe verilebilir, ancak, beyazı mutlaka sindirimi daha zor olduğundan bir yaşından sonra verilmelidir.

Bebeklere tuz ne zaman verilmeli?, Bebeklere tuz verilir mi?

Her insan gibi bebeklerde tuzu yediği yiyeceklerden alır. Bekeklere tuz verilir mi? Bebeklere 1 yaşından önce tuz verilmemelidir. Önerilmez. Böbrekleri korumak açısından önemlidir. Ancak 8. aydan sonra çok az miktarda başlanabilir.

Bebek beslenmesi dikkat ister, bebeklere sakatat ürünleri, hastalık bulaştırma riski nedeniyle kesinlikle verilmemelidir. Bazı hastalıklar virüsler erken dönemde sakatatlar yoluyla bebeğin vücuduna yerleşebilirler.

Bebeklere hangi sebzeler verilmemeli?

barındıran patlıcan verilmemelidir, bebeklerde gaz yapacak karnıbahar da verilmemelidir. Ayrıca yenmesi problemli, pırasa, bamya gibi sebzeler yerine bebeklere ıspanak, patates, havuç gibi rahatlıkla sindirilip püre halinde verilebilecek sebzeler seçilmelidir. Damak tadının oluşması bebek beslenmesi açısından çok önemlidir.

Bebeklere bal verilir mi?

Bebek beslenmesi konusunda en çok sorulan sorulardan biridir, bebeklere bal verilir mi ? Bebeklere 1 yaşına kadar kesinlikle bal verilmemelidir. Balda da bazı mikroplar bulunma riski vardır. Toplumumuzda yaygın olan yanlış bir davranış şeklidir bebeklere bal vermek. Hiç bir besleyiciliği olmadığı halde, bebeklere gereksiz yere şeker yüklemesi yapılmaktadır. Kan şekerini birden yükselterek bebeği olumsuz etkileyecek balın bebeğe bir faydası olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir