Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler Çaylar

adet sancısına iyi gelen bitkiler çaylar
adet sancısına iyi gelen bitkiler çaylar

Adet sancısına ne iyi gelir

Kadınların korkulu rüyası halen adet sancısı, adet dönemlerinde gelen ve acı veren bir aralıktır. Adet sancılarının yaşanmasının sebebi rahim kasılmalarının sertleşmesi ile gerçekleşir.

Kanamanın gerçekleşmesi ile kasılmalar artarak daha sorunlu bir hale gelmesi mümkündür. Bu ağrıları atlamak adına ağrı kesiciler ile kontrol altına almak mümkün olsa da bazı durumlarda içinden çıkılamayacak bir hale gelmektedir.

Regl sancıları ikiye ayrılmaktadır. Bunlar birincil ve ikincil sancılardır. Birincil adet sancıları standart ağrıları barındırmaktadır ve sağlık sorunlarına ilişkin değildir. Adet öncesinde veya adet sırasında ortaya çıkmaktadır. İkincil sancılar ile günlük yaşamı olumsuz etkileyen kadınların büyük bir çoğunluğun soluğu hastanede aldığı sancı zamanlardır. Şiddeti bir hayli yüksek olan bu kasılmalarda sürekli olarak kesilmeyen sancılar söz konusudur. Adet sancısı kimi bayanda hafif bir şekilde geçebildiği gibi kimi bayanlarda da çok ağrılı ve uzun süreli geçmektedir.

Adet Sancılarının Nedenleri

Rahim kasılmaları bayanlarda çeşitli ağrı eşikleri ile hissedilir. Bu ağrını temel sebebi rahmin içinde bulunan tabakanı dışarı atılarak yeni bir tabaka oluşturulmasıdır. Kanamanın en az seviyede tutulması rahmin özelliğidir. Kanama sırasında rahimden prostaglandin salgılanır. Bu maddenin ayarında salgılanmaması adet sancılarının oluşma sebebidir. Optimum düzeyde salgılanan prostaglandin adet sancılarının yaşanmamasına sebep olur. Glandin salgısının özel olarak salgılandığı dönem yumurtlamalı bir adet döngüsüdür. Bu sebepten ötürü regl olmadan kısa bir süre öncesinde başlayıp ve kanama bitimi ile tamamen kaybolan adet sancısı bir önceki regl döngüsünde yumurtlama olayının gerçekleştiği belirtir. Adet sancısının nedenleri bireylerin kendi iç yapılarından kaynaklanan ve dış etmenler ile ince bağlantılar kuran sebeplerdir.

Adet Sancısının Belirtileri

Normal şartlarda adet sancısının belirtileri kendini 1 gün öncesinde göstermeye başlar. Âdetin başlaması ile birlikte şiddetli ve ya kısa süreli olarak kendini belli eder. Bunun yanında sırt ağrıları, baş ağrıları, mide bulantısı, bacaklarda bulunan hassasiyet diğer belirtiler arasındadır. Ağrı eşiği düşük olan bayanlar bu ağrıları daha net ve fazla bir şekilde hissederler.

Adet sancısına iyi gelen bitkiler

Adet sancısı bayanların kâbusu haline gelmesi ile birlikte bazı hanımlarda ciddi sorunlar yaratmaktadır. Regle iyi gelen çeşitli besinler ve bitkiler bulunmaktadır. Birincil ağrıları dahi şiddetli bir şekilde yaşayan bayanlar vakit kaybetmeden bir doktora başvurmaları gerekmektedir. Enfeksiyon ve ya kist gibi bir problem ile karşılaşma olasılığına karşın erken tedavi yöntemi ile çeşitli bulgulara rastlanabilmektedir. Kan ve idrarın araştırılması ile detaylı bir ultrason incelemesi gerekir. Adet döneminde sancı oluşumunu önlemek imkânsızdır. Fakat ağrının şiddetinin azaltılması adına bir takım yöntemler uygulanabilmektedir.

Adet sancısının tedavisi için ilk olarak ağrının şiddetine dikkat edilmelidir. Ağrının şiddetine göre karar verilmesi gereken tedavi yöntemlerinde daha başarılı sonuçlar elde edilir. Orta şiddetli ağrılarda yapılması gereken ilk işlem ılık bir havlu ile bölgesel tedavidir. Bunun yanında sıcak bir duş alımı ile bünye rahatlatılabilir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da karın bölgesine direk olarak sıcak bir cisim temas edilmemelidir. Bu dönem içerisinde iyi beslenme, B vitamini içeren besinleri tüketme ve kuru yemişler ile arayı iyi tutma yağ artmasını sağlayacağı için hastalığın daha az ağrılı bir şekilde geçeceğini göstermektedir. Ağrı olan bölgeye düzenli aralıklar ile masaj yapmakta ağrıyı azaltan yöntemler arasındadır. Egzersiz yapımı kanalların açılımı sağladığı için krampları daha az hissetmenizi sağlayacaktır.

Şiddetli gelen adet sancıları sürekliliğine devam eder ise bir uzmana muayene olmak gerekmektedir. Bir takım ilaçlar ile gerek adet sancıları gerekse düzeni ayarlanabilmektedir. Adet sancılarının temel tedavi yöntemi sıcaklık ayarıdır. Yapılan bu tedavilerin yanında evde bitkisel yöntemlerde bulunmaktadır.

Adet sancısına iyi gelen çaylar

Evde tedavi yöntemleri içerisinde zencefil tüketmek ağrının azalmasında büyük rol oynamaktadır. Adet sancısı için çok eski tarihlerden bu yana hormonları düzene sokan zencefil özellikle prostaglandin seviyesini düşürmektedir. Adet öncesi dönemde başlayan bu yorgunluklar ve düzensizlikler ile adet sancısına iyi gelen çaylar dan zencefil çayı kullanmak iyi bir yöntemdir. Zencefil çayı hazırlamak için limon bal ve zencefili karıştırarak güzel bir çay demlenebilir. Gün içerisinde 3 bardak tüketerek bu sorununuzu hafifletmiş olacaksınız.

Bir diğer bitkimiz ise fesleğendir. Fesleğen adet sancısı ve rahim kramplarını azaltarak daha rahat bir adet geçirmenizi sağlar. İçerisinde bulunan kafeik asit ile alerji ve ağrıları ortadan kaldırmaktadır. Bir bardak su içerisine fesleğen koyup kaynatarak 15 dakika dinlenmeye ayırınız. Gün içerisinde bir bardak tüketerek adet sancılarınızı en az seviyeye indirmeniz mümkündür.

Evde bulunması mümkün olan tarçın ile adet sancılarınızı dindirmeniz mümkündür. Tarçın adet sancılarını azaltan ve anti inflamatuar özelliğe sahip bir baharattır. İçerisinde bulunan diyet lifleri, kalsiyum, demir ve mangan ile daha rahat bir dönem geçirmeniz mümkündür. Sıcak bir su içerisinde bir çay kaşığı toz tarçını ilave ederek kaynamaya bırakmalısınız. Kaynama işlemi bittikten sonra karışımımızı soğumaya bırakarak içerisine bir kaşık bal koyup gün içinde 2 bardak tüketebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir