Anoreksiya Nervoza Hastalığı Nedir

anoreksiya nevroza hastalığı nedir
anoreksiya nevroza hastalığı nedir

Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya nevroza nedir? Popüler kültürün dayatmış olduğu “Ne kadar ince olursan o kadar güzelsindir.” algısı özellikle kişilik karmaşası yaşayan ve kendisini henüz bulamamış olan ergenlik çağındaki gençleri etkisi altına alabilmektedir. Ekranlara yansıyan renkli dünyanın karanlık yüzünü hesap etmek gençler için zordur. Psikolojisi ve algısı dağılan gençler çeşitli yöntemler ile ideallerindeki kişilere benzemek isterler.

Son zamanlarda adeta moda haline gelmiş olan aşırı zayıflık tutkusu artık sadece ergenlik çağındaki kişileri değil, erişkinleri de etkisi altına almış bulunmaktadır. Bu etki en çok yeme bozuklukları ile kendisini gösterir. Anoreksiya nervoza da bu yeme bozukluklarından birisidir. Medya ile yakından ilgili olduğu için bu hastalığı “Modern Çağ Hastalığı” olarak tanımlamak yanlış olmaz.

Anoreksiya Nervoza Belirtileri

-Kilo almak ve şişmanlık en büyük korkuları haline gelmiştir. Kilo almamak için ağır diyetler uygularlar ve fazlası ile egzersiz yaparlar.

-Her hangi bir şey yediklerinde pişmanlık duyarlar, her zaman kalori hesabı yaparlar.

-Yemek yemeye başlamayı olabildiğine ağırdan alırlar, çatal ve tabak ile adeta oyun oynarlar, lokmalarını hemen yutmazlar.

anoreksiya nervoza
anoreksiya nervoza

-Aç olsalar da tok olduklarını söylerler. Herkesin önünde yemek yemekten kaçınırlar.

-Aşırı zayıfladıklarına inanmazlar, kendilerini aynada şişman görürler. Algılama problemleri oluşmuştur.

-Az yediklerini ve çok kilo verdiklerini etraftan saklama eğilimindedirler. Bu yüzden aşırı kalın giyinerek bu durumu gizlerler. Bu konu için tartışmaktan kaçarlar bu yüzden sosyal hayatları olumsuz etki altına girer.

-Dışkıya daha fazla çıkınca daha zayıf olacaklarına inandıkları için kabızlık giderici her türlü aparatı kullanırlar.

Anoreksiya Hastalığı Sonuçları

-Cilt soluklaşır, saçlar, tırnaklar yıpranır ve dökülmeye başlar.

-Kadınlarda adetten kesilme görülür, Anoreksiya tedavi edilmezse üreme yeteneğini geri dönüşümsüz kaybetme noktasına kadar gelebilir.

-Seksüelliği olumsuz yönde etkilenir. (Aseksüellik gerçekleşir.)

-Devamlı mide krampları geçirilir. (Mide asitleri boş mideyi gitgide zarara uğratır.)

-Sağlıktaki olumsuz durumlar kişinin psikolojisini de olumsuz yönde etkiler. Depresif bir hal alır. Anoreksiya nervoza intihar boyutuna kadar bile gidebilir.

Bu durum ilerledikçe vücut hayati fonksiyonlarını yitirmeye başlayacağından çok ölümcül hale gelebilir. Tedavinin başarısı kişinin durumunun boyutuna ve iyileşme isteğine göre değişir. Kişiyi bu yeme bozukluğuna iten psikolojik bir rahatsızlık olduğundan, o psikolojiyi normale döndürmek uzun zaman alacağı için tedavi de uzun bir süreç gerektirecektir.

anoreksiya hastalığı
anoreksiya hastalığı

Anoreksiya Hastalığına Kimler Daha Eğilimlidir

Genetik faktörler genellikle dolaylı yoldan bu hastalığa iter. Aşırı mükemmeliyetçilik ya da aşırı hırslı olmak Anoreksiya’yı tetikleyen iki ana nedendir. Kadınlar bu hastalığın pençesine daha çok düşmektedir. Beğenilmek, takdir görmek kadınların zaafıdır. Popüler kültür ise aşırı zayıflığı güzelliğin sembolü olarak gösterir. Bu durum kişileri kontrolsüz bir kilo verme sürecine girdirebilir. Anoreksiyaeğilimi kişinin yaşanmışlıklarına ve psikolojik durumuna göre değişiklik gösterir. Depresyon kronikleşmişse ya da obsesif kompulsif (takıntı hastalığı) varsa ve kişinin çevresinden de çabuk etkilenen bir yanı varsa Anoreksiya hastalığı kaçınılmaz hale gelecektir.

Anoreksiya nervoza her ne kadar en çok kadınlarda görülüyor denilse de son zamanlarda erkeklerde de Anoreksiya eğilimi artış göstermiştir.

Etiketler
, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir