Astıma İyi Gelen Doğal Yiyecekler Bitkisel Tedavisi Nedir

astım tedavisi ne iyi gelir belirtileri nedir
astım tedavisi ne iyi gelir belirtileri nedir

Astım özellikle çocuklar arasında en çok görülen kronik hastalıktır. Astım tedavisi için geleneksek yöntemlerin bazı yan etkileri olabilmektedir bu sebeple size önereceğimiz astıma iyi gelen bitkiler ile astım belirtileri azaltılabilir.

Astım genellikle nefes darlığı ve hırıltılı nefes alıp verme olarak kendisini gösterir ve reçeteli ilaçlar ile bir miktar tedavisi mümkündür ancak medikal ilaçların yan etkileri olabilmektedir. Bu sebeple organik ve taze meyve, sebzeler vücudumuzun bağışıklığını arttıracağı için tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Astım Nedir?

Astım solunum yollarının daralması ile oluşan nefes darlığı veya hırıltılı nefes alıp verme gibi belirtileri olan kronik bir hastalıktır. Çocuklarda görülme sıklığı daha fazladır.

Bronşların mukoza ödemi ile daralması söz konusudur.

astım nedir tedavisi astıma ne iyi gelir
astım nedir tedavisi astıma ne iyi gelir

Sebebi tam olarak bilinemeyen astımın doğuştan olabileceği veya sonradan geçirilen bir bir hastalık yüzünden olabileceği kabul görmektedir.

Astım olan kişide kuru öksürük nöbetleri ve nefes darlığı hissi olabilmektedir. Geceleri sabah karşı veya spor yaptıktan sonra veya spor yapmaya başladıktan hemen sonra kişiden kişiye değişebilmektedir.

Sigara dumanı, büyük şehirlerde hava kirliliği, bahar mevsiminde polenler, tozlu ortam, parfüm gibi birçok madde astımı tetikler.

Astıma iyi gelen en iyi 5 yiyecek

MUZ

Astıma iyi gelen muz için yapılan araştırmalar göstermiş ki günde 1 adet yenilen muz ile astıma yakalanma riski azalıyor. Muzun içerisinde solunum sistemi kas dokusu bileşenlerini rahatlatan bir madde olduğu tespit edilmiş ve çocukların her gün muz yemesi önerilmiştir. Muz faydaları bundan fazladır ancak çocuklar tarafından da sevilen bir meyvedir. Muz enerji verir ve cildi besleyici onarıcı özelliklere de sahiptir.

AVOKADO

Astıma iyi gelen avokado solunum yollarını kirleten maddeleri vücuttan atmaya yardımcı detoks kaynağıdır. Aynı zamanda kan şekerini düzenleme özelliği ve kalp damar sağlığını koruyucu etkisi de bulunan avokado oldukça faydalı bir meyvedir. İleri yaşlarda gözde oluşabilecek hastalıkları da karşı zengin vitamin içeriği ile önleyici etkiye sahiptir. Avokadonun cilt için besleyici özelliğini de unutmayalım.

SARIMSAK

Mucizevi bir yiyecek olan sarımsağın birçok faydası vardır. Kalp ve damar sağlığını koruyucu etkisi, yüksek kan basıncını dengeleyici özelliği ile kansere karşı koruyucu etkisi ve daha sayamacağımız kadar birçok hastalığa karşı tavsiye edilmektedir. Ancak gel gelelim fazla tüketilmek istenmemektedir. Çünkü kokusu gün içerisinde diğer insanları rahatsız edebilmektedir. Akşamları yenilen sarımsak bile ertesi gün koku yapabilmektedir. Bu sebeple sarımsak yemekten maalesef kaçınılmaktadır. Oysaki sarımsak kokusunun etkisini azaltıcı bazı yöntemler ile rahatlıkla yenilebilir.

İçerdiği yüksek miktardaki C vitamini ile astım hastaları için oldukça faydalı bir antioksidan kaynağıdır.

Sarımsak astım hastalarının rahat nefes almasını sağlamaktadır.

AY ÇEKİRDEĞİ

Ay çiçeği tohumu olan ay çekirdeği nefes darlığı ve hırıltı gibi astım belirtilerini önleyici özelliğe sahiptir. Çerez olarakta tükettiğimiz ay çekirdeği akciğer ve solunum yollarını açık tutmaya yardımcı olmaktadır. İçerdiği potasyum, magnezyum ve E vitamini ile tam bir besin deposudur.

MAYDANOZ

Astıma iyi gelen maydanoz aynı zamanda iyi bir balgam söktürücüdür. Göğüs kaslarının gevşemesine ve öksürük nöbetlerinin hafiflemesine yardımcı olan doğal bitki maydanoz öksürükten dolayı oluşan boğaz ağrısını da azaltmaktadır.

Maydanozu birçok yemekte kullandığımız gibi salata ve astıma iyi gelen bitki çaylarında da kulanmak astıma olan etkisini arttırmaktadır.

Yukarıda saydığımız astıma iyi gelen doğal yiyecekler ve bitkisel astım tedavi yöntemlerini, doktorunuza başvurarak ilaç kullanmaya başlamadan önce danışmanızı ve onayı ile kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir