Ay Ay Gebelik, Hamilelik Dönemleri

Ay Ay Gebelik

Gebelik her kadının yaşamak istediği mucizevi duygulardan bir tanesidir. Evliliğin getirdiği mutlulukla birlikte ailenin büyümesi, bir çocuk isteği hem kadının hem erkeğin düşüncelerinde bulunmaktadır. Bu duyguyu yaşamak herkese nasip olmasa da, annelik mertebesine nasip olan geleceğin anneleri için bu yazımızda sizlere ay ay gebelik dönemlerinden bahsedeceğiz. (Ayrıca hamilelik belirtileri yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.)

Gebelik dönemlerin, 1. Trimester,2. Trimester ve 3.Trimester olarak 3 bölüme ayırır.

  • 1. Trimester döneminde bebeğin genel olarak organ gelişimi tamamlanmış olup, bu dönemi sizin gebeliğe uyum sağlama dönemi olarak adlandırabiliriz.
  • 2. Trimester döneminde ise, bebeğin gelişme gösterdiği bölümdür. Organları ve bedeni yavaş yavaş büyümeye başlamış olup, sizde tam anlamıyla gebeliğe uyum sağlamış oluyorsunuz.
  • 3. Trimester yani gebeliğin son döneminde ise, artık bebeğinizin akciğerleri ve diğer organları tam olarak olgunlaşmış olup, ruhsal ve fiziksel durumunuz artık doğum için hazırdır.

Genel olarak bu 3 bölüme ayırdığımız gebelik döneminde ay ay hamilelik süresince ne gibi değişikler yaşayacaksınız birazda bunlardan bahsedelim.

Ay Ay Hamilelik

1-4 Hafta (1. Ay): Gebelik şüphesiyle birlikte başvurduğunuz bu dönem hamileliğin en güzel anlarından birisidir. Adetinizin 3-4 gün gecikmesine istinaden eczaneden alacağınız hamilelik testi ile veya yaptıracağınız kan testi ile gebe olup olmadığınızı kolayca öğrenebilirsiniz. Gebelik teşhisinin konması için en kesin çözüm kan testidir. Hamilelik testi bazen yanlış sonuç verebiliyor. Bu yüzden hamile olup olmadığınızı öğrenmek için mutlaka kan testi yaptırınız. Kan testiyle birlikte hamile olduğunuzu öğrendikten sonra, doktor muayenesiyle birlikte ultrason ile tahmini gebelik haftası hesaplama sı yapılır. Bazı zamanlar kan testiyle hamile olduğunuz ortaya çıksa da, ultrason muayenesinde gebeliğin boş gebelik olduğu anlaşılabilir. Bu durum, kesenin oluştuğunu ama içinde bebeğin olmadığı anlamına gelir. Eğer kesede bebek görünürse genellikle 2. ay için tarih verilerek bebeğin genel durumuyla ve ilerlemesiyle ilgili olarak muayene yapılır.

ay ay gebelik
ay ay gebelik

5-8 hafta (2.Ay): Bu dönem yine hamileliğinizin güzel dönemlerinden birisidir. Artık bebeğiniz bir embriyo olmuştur ve yavaş yavaş büyümeye başlayacaktır. Bu dönemde bebeğiniz ilk aya göre yaklaşık 3-4 kat büyüme göstermiş olup, dolaşım sistemi yavaş yavaş şekillenmiştir. Aslında ilk ayda bebeğinizin kalp atışları başlamıştır ancak bunun ne sizin ne de doktorunuz tarafından hissedilmesi olanaksızdır. Ancak atımları ultrasonda görebilirsiniz. Bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 1,5 mm – 2mm civarındadır. Ayrıca, göbek bağını bu dönemde görebilirsiniz. Bebeğinizin ayakları ve eller her ne kadar vücuda yapışık olsa da yava yavaş şekillenmeye başlamıştır. Keza, bebeğinizin yüzü de aynı şekilde bu dönemde şekillenmeye başlayacaktır.

9-12 hafta (3.Ay): Rahat geçireceğinizi düşündüğümüz bu dönemde artık yavaş yavaş hem bedensel hem de ruhsal değişiklikleriniz olabilir. Duygusal olma, kendini yalnız hissetme gibi belirtileriniz olabilir. Bu dönemde en büyük iş eşinize düşmektedir. Size vereceği duygusal destek ile bu dönemi kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Bebeğinizde yaşayacağınız bazı değişikleri hemen farketmeseniz de ilerleyen dönemlerde farketmeye başlayacaksınız. İlk 2 ayın aksine bebeğinizi gelişimi biraz daha hızlanır. Bebeğiniz bu dönemde yavaş hareketler yapar ancak bu hareketleri bu dönemde hala hissetmeyeceksiniz. Bebeğinizin yüz hatları, kulak yapısı, bacakları, kolları gelişim halindedir. Göz çukurları oluşmaya başlar ancak bebeğinizin gözleri hala açık durumdadır. İç organların gelişimi de hızlıdır ve 20. Haftaya kadar yaklaşık 3-4 kat büyüklüğe ulaşacaktır. Bu dönemde anne adayları bulantı, kusma, baş dönmesi ve çarpıntı hissi yaşayabilirler.Ayrıca, karın ve kasık bölgesinde bazı zamanlar kramplar olabilir. Çok uzun süreli ağrılı ve çabuk geçen kramplar ise zararsızdır. Bebeğin rahmi genişlediği için bu kramplar ve kasılmalar olmaktadır.

13-16 hafta (4.Ay): Artık 1. Trimester dönemini atlatıp 2. Trimester dönemine geçmiş bulunmaktasınız. Ay ay gebelik değişiminin bu döneminde karnınız biraz daha şekillenip büyümeye başlamaktadır. İlk döneme nazaran biraz daha rahat atlatabileceğiniz bu dönemde de bebeğinizde ve sizde farklı değişimler meydana gelecektir. Bir önceki ayda kasılmalardan ve kramplardan bahsetmiştik. Bu ayda yine bu kasılmalarınız devam edebilir. Kısa ve kanamasız ağrılar zararsızdır. Belirttiğimiz gibi bunun nedeni rahmin büyümesidir. Bebeğinizin kalp atışlarını rahatlıkla duyabilirsiniz. Dakikada 120-140 atım arası kalp atışı olmaktadır. İç organları ve diğer uzuvları gelişimine devam etmektedir. Bu dönem için size güzel bir haber daha verelim. Acaba kız mı erkek mi sorusuna nokta konulacak dönem bu dönemdir. Genellikle erkek çocuklar 13. Haftada kendini belli eder, kız çocuklar içinse 1-2 hafta daha sarkma olabilir ama doktorunuz yüksek ihtimal bu dönemin ilk haftasında size cinsiyetini söyleyecektir. Bebeğinizi karnınızda hissedebilir ve ufak ufak hareketlerini gözlemleyebilirsiniz.

17-20 hafta (5.Ay): Ay ay gebelik takibinin bu döneminde bebeğinizin kaşları ve saçları gelişmektedir. Özellikle derisinde önemli değişiklerin olacağı bu dönemde, bebeğiniz dış seslere karşı duyarlı olacaktır. Sesleri işitmeye başladığı için sizi konuşmalarınıza tepkiler verebilir. Bu dönemde onunla naif ses tonuyla ve onu hissediyormuşcasına konuşursanız vereceği kıpırtılara ve tekmelere şaşırabilirsiniz. Kemik yapısıda bu dönemde ciddi bir gelişim gösterir.

21-24 hafta (6.Ay): Hamileliğinizin yarısını geçtiniz ve artık bebeğinizin doğmasın kısa bir dönem kaldı diyebiliriz. Rahim içinde bulunan sıvı, bebek tarafından yutulmaya başlar. Bunun nedeni bebeğin sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olmasıdır. Ayrıca, kemik iliğinde kan hücreleri oluşmaya başlar. Ultrasonda gördüğünüz parmak emen bebek resmi bu dönemlerde ortaya çıkar. Bu bebeğin tat alma ve dokunma duyusunun gelişmeye başladığını gösterir. Artık bebeğiniz dışarıya yavaş yavaş adapte olmaya başlar ve buna uygun olarak akciğerlerinin gelişimi hızlanır. Bu dönemde doğan bebekler yoğun bakımda büyütülerek yaşatılabilmektedir. Ancak yüzdelik kısmı çok fazla değildir. Ortalama %50 civarındadır. Fakat erken doğum tehlikesinde bazı rahatsızlıklar görülebilir. (Zeka geriliği vb)

25-28 hafta (7.Ay): Artık son dönemlere doğru girmiş bulunmaktasınız. Bebeğinizin hareketlerini daha aktif bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Bu durum bir çok anne ve babayı oldukça heyecanlandırmaktadır. Öyleyse, daha öncelerde belirttiğimiz gibi bebeğinizle konuşmaya devam edin. Ona kendinizden ve ailenizden bahsedin. Emin olun bu duyguları hissedecek ve sizlere hareketleriyle karşılık verecektir. Bebeğinizin boyu yaklaşık 23-27 cm, ağırlığı ise 1 kilo civarındadır. Ultrasonda bebeğinizin ufak halini tüm hatlarıyla görebilirsiniz. Hatta 3 boyutlu bir ultrason ile yavaş yavaş kime benzediğini göreceksiniz. Yine bu dönemde yalancı doğum ağrılarınız tutabilir. Telaşlanmayın. Bu ağrılar doğum sancılarıyla karıştırıldığı için telaşlanmanız normaldir. Ancak bu tarz ağrılar kısa ve hafiftir. Gerçek doğum sancıları ise, daha ağır ve daha uzun sürmektedir. Eğer ağrılarınız 1 saat civarında 6 defadan fazla ise doktorunuza haber verin. Erken doğum olma olasılığı fazladır.

ay ay hamilelik
ay ay hamilelik

29-33 hafta (8.Ay): Doğum zamanı iyice yaklaştı. Bu ayda bebeğiniz 2 kilo ve 30 cm civarında olacaktır. Akciğer gelişimi bu dönemde tam anlamıyla olmamıştır. Bu dönemde doğan bebekler hemen yoğun bakıma alınarak uygun yaşama koşulları sağlanır. Ancak endişelenmenize gerek yok. Bu dönemde doğan bebeklerin büyük bir kısmı yaşama tutunur ve sağlıklı bir şekilde büyür. Bebeğinizin hareketlerinde diğer dönemlere göre azalmalar görebilirsiniz. Çok fazla endişelenmeyin. Bu normal bir durumdur. Yine bebeğinizin hareketlerini gözlemleyin. Yaklaşık 2 saat içersinde hareket sayısı 10’un altındaysa doktorunuza başvurarak durumu öğrenebilirsiniz.

34-40 hafta (9.Ay): Bu dönemde doğum her an gerçekleşebilir. Bu yüzden doğum çantanızı ayarlamanıız iyi olacaktır. Peki doğumun geldiğini nasıl anlayacaksınız. Eğer kasılmalarınız sıklaştıysa ve düzenli bir şekilde oluyorsa bebeğiniz artık dış dünyaya çıkmak istiyordur. Gerçek doğum ağrısında, dinlendiğiniz zaman ağrılar geçmemektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen doktorunuza haber veriniz ve en yakın hastaneye gidiniz. Ayrıca nişan tabir edilen hafif bir kanama geldiğinde bu da doğumun başlangıcının işaretidir. Genellikle nişandan sonra doğum 2 gün içersinde gerçekleşir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir