Bahar yorgunluğu için öneriler

kız ve anne
kız ve anne

Mevsimsel değişiklikler bazı sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte fiziksel ve ruhsal değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Kış aylarında yavaşlamaya başlayan metabolizmanın havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte hızlı bir şekilde çalışmaya başlaması ve bu sürecin vücutta birtakım sorunlar meydana getirmesi bahar yorgunluğu olarak adlandırılmaktadır. Pek çok kişi bahar aylarının gelmesiyle bu sorundan şikayet etmektedir.

Bahar Yorgunluğu Belirtileri

Bahar yorgunluğu, iş yaşamından aile yaşamına kadar birçok yönü olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu sorunun yaşanması şu belirtilerle anlaşılmaktadır:

Enerji Kaybı: İş ya da eğitim hayatında sabahları kalkmak genellikle zor olmaktadır. Buna karşın sabahları kalkmak artık çok daha zor bir hal almışsa bu durum bahar yorgunluğu belirtileri arasında yer almaktadır. Kendinizi bitkin hissediyorsanız ve bu durum günün büyük bölümünde devam ediyorsa bahar yorgunluğu sorunu var demektir. Özellikle fiziksel ve ruhsal başka problemler de bu durumun ardından ortaya çıkmaktadır.

Soğuk Algınlığı: Bahar yorgunluğu sorunu, metabolizmayı doğrudan etkilemektedir. Bu durum da soğuk algınlığına adeta davetiye çıkarmaktadır. Havaların ısınmasına rağmen sıklıkla soğuk algınlığı sorununa yakalanmanız ve bu sorunu atlatamamanız bahar yorgunluğu belirtileri arasında yer almaktadır. Soğuk algınlığının uzun sürmesi durumunda dikkatli olunması gerekmektedir.

Asabiyet ve Telaş Durumu: Gün içerisinde kendinizi huzursuz ve dikkatsiz hissediyorsanız bu durum bahar yorgunluğu belirtileri arasında gösterilmektedir. Bu durumun iki haftadan fazla sürmesi sorunun ciddi olduğu anlamına gelmektedir. Özellikle iş ve sosyal yaşamı derinden etkileyen bu durum, önlem alınmadığı takdirde depresyona adeta davetiye çıkarmaktadır. Bu dönemde dikkatsizlik sorunu da sıklıkla ortaya çıkmakta ve odaklanma sorunu beraberinde gelmektedir.

Gözlerde Sulanma: Havaların ısınmasıyla birlikte polenler havaya yayılmaktadır. Bu organizmalar gözde sorun ortaya çıkarabilmektedir. Ancak polenlere karşı alerjiniz yoksa ve bahar aylarında gözleriniz sulanıyorsa bu durum bahar yorgunluğu olarak kabul edilmektedir. Gözlerde sulanmanın yanı sıra göz kapaklarında batma yaşanıyorsa da bahar yorgunluğu ortaya çıkıyor demektir. Bu durumda kendi başınıza ilaç kullanmaktan kaçınmalı ve gözünüze zarar vermemelisiniz.

Baş Ağrısı: Bahar döneminde baş ağrısı sorununun çoğalması bahar yorgunluğu belirtileri arasında gösterilmektedir. Elbette ki baş ağrısı birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir ancak özellikle kış aylarında baş ağrısı çekmiyorsanız ve bahar aylarında bu ağrılar başladıysa bahar yorgunluğu başlıyor demektir. Özellikle sosyal ve psikolojik anlamda bu ağrılar zorlayıcı olabilmektedir.

Bahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

Havaların ısınması sonucunda ortaya çıkan bahar yorgunluğu konusunda alınacak tedbirler oldukça önemlidir. Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir sorusunun ilk yanıtı C ve D vitamini almanızdır. Beslenme listenize C ve D vitamini açısından zengin gıdaları eklemeniz gerekmektedir. Özellikle taze sebze ve meyve tüketimi bu dönemde önerilmektedir. Yeşil sebzelerin yanı sıra çilek, muz, kayısı tüketmeniz, aynı zamanda balık eti tüketmeniz gerekmektedir.

Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir sorusunun yanıtları arasında sıvı tüketimi artırmak yer almaktadır. Günlük su tüketim miktarını en az 2,5 litreye çıkarmak gereklidir. Su tüketiminin yanı sıra sağlığa faydalı meyve sularını evinizde hazırlayarak tüketmeniz de enerji vereceği için önerilmektedir. Özellikle mevsim meyvelerinin sularını tüketmelisiniz. Özellikle beslenme alışkanlıklarını düzenlemenin son derece önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bahar yorgunluğu, psikolojik ve fiziksel etkilere sahiptir. Daha çok psikolojik olan bu sorundan kurtulmak için mümkün olduğunca stresten uzak durmak gerekmektedir. Stresi hayatınızdan ne kadar atarsanız bu sorundan o kadar çabuk kurtulma şansı yakalarsınız. Aynı zamanda başta sigara olmak üzere alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durarak da bu mevsim değişimini sağlıklı bir şekilde geçirebilirsiniz. Yani, günlük hayatta yapacağınız bazı sağlıklı olmaya yönelik değişikliklerle bu sorunu atlatabilirsiniz.

Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Bahar mevsiminin gelişi çoğu kişi için pozitif bir durum olsa da bahar yorgunluğu yaşayanlar için aynı durum söz konusu değildir. Bu noktada bahar yorgunluğu nasıl geçer sorusu devreye girmektedir. Bu sorunun cevapları şu şekilde sıralanmaktadır:

Egzersiz Yapın: Kış döneminde hareketsiz kalan vücut, bahar dönemine adapte olmakta zorlanmaktadır. Egzersizler ile bu geçiş kontrollü bir şekilde sağlanabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre düzenli egzersiz yapmak bahar yorgunluğu sorununu önlemede büyük etkiye sahiptir. Özellikle düzenli yürüyüş son derece önemlidir.

Nefes Egzersizleri Yapın: Nefes egzersizleri yaparak bahar ayının taze havasını solumanız gerekmektedir. Bahar yorgunluğu nasıl geçer sorusunun yanıtları arasında bu nefes egzersizleri yer almaktadır. Eğer kapalı bir ortamda çalışıyorsanız mutlaka pencereleri açın ve taze hava solumaya çalışın.

Kısa Öğle Uykusuna Dalın: Öğle uykusu herkesin imkanı olan bir durum değildir. İmkanı olanların öğle saatlerinde yaklaşık yarım saat uyuması önerilmektedir. 30 dakikayı aşan uykunun yorgunluğu artırdığı unutulmamalıdır. Bu nedenle güç toplamak için kısa öğle uykusuna dalmanız faydalıdır.

Duşu Sıcak-Soğuk Alın: Zıt duş konusu bahar yorgunluğu nasıl geçer sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Özellikle sabahları sıcak suyla yapılan banyonun üstüne soğuk su kullanılması dinçlik verecektir. Bu sayede bitkinlik ve uykusuzluk halini de daha kısa sürede atlatabilirsiniz. Zıt duşu kol ve bacaklara uygulayabilir ya da tüm vücuda uygulayabilirsiniz.

Sosyalleşin: Özellikle iş hayatı yoğun olmayan kişiler için sosyal ortamlara katılmak sn derece önemlidir. Bahar yorgunluğu nasıl geçer sorusunun yanıtları arasında arkadaşlarınızla buluşmak, konsere ya da sinemaya gitmek gibi etkinlikler yer almaktadır. Evde kalmak yerine dışarı çıkmanız psikolojinizi olumlu yönde etkileyecektir.

Bahar yorgunluğu, özellikle günümüzde yaygın olarak görülmektedir. Teknolojik gelişmenin ardından hareketlerin kısıtlanması bu sorunun artışında önemli bir yer edinmiştir. İş ya da eğitim hayatında verimin artması için bu soruna en kısa sürede çözüm bulunması gerekmektedir. Bu konuda profesyonel destek almanız da önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir