Bebeklerde Güvenli Bağlanma Nedir, Önemi

bebeklerde güvenli bağlanma nedir, önemi
bebeklerde güvenli bağlanma nedir, önemi

Bebeklerde Güvenli Bağlanma

Bebeklik dönemiyle başlayan ve hayatın sonuna kadar çocuğun tüm yaşamını etkikeyen güvenli bağlanma çok önemli bir durumdur. Bebeklerde güvenli bağlanma konusunda önemli rol oynayan kişilerden biri annedir. Çocuk ilk gözlerini dünyaya açtığı anda annesiyle diyolog içerisindedir.

Bebeğin gelişiminde önemli bir rol oyanayan bağlanma çeşitlerinden olan güvenli bağlanmak aslında daha anne rahmine ilk düşülen andan itibaren başlar. Gerek çocuğun ruh dünyası gerek ahlaki gelişimi ve hatta duygusal gelişimi bu dönemde şekillenir. Bu dönemde çocukla anne arasında oluşan tek bağ kordon bağı diye düşünülse de işin detayına inildiğinde durumun öyle olmadığı anlaşılır. Çocuğun ahlaki gelişiminin dahi anne karnında başladığını belirten birçok araştırmacı vardır. Hatta bu konuda yaşanmış çok güzel bir hikaye vardır. Bu hikayeyi sizlerele paylaşmak istiyoruz:

Güvenli bağlanmanın önemi sadece ruhsal ve duygusal olarak değil manen de çocuk üzerinde etkilidir. Olayı pek çok boyuttan incelediğimizde bebek ile anne arasında çok büyük bir güç olduğunu ve iyi veya kötü yetişen çocukların temelinde bu bağın kuvvetli ya da zayıf oluşunun yattığını anlamaktayız. Bu bağ ne kadar güçlü ise çocuk o kadar sağlam bir kişilik ile yetişmektedir.

Bebeklerde Güvenli Bağlanmanın Önemi

Bebeklik dönemi bir çocuğun en temel döneminin atıldığı ilk evredir. Bu dönemde anne ile çocuk arasındaki bağ anne karnından farklı değildir. Burada da bebek nasıl anne karnındayken hem duygusal olarak hem de fiziksel olarak destek almak zorundaysa, bebeklik döneminde de bu durum devam eder.

Bebeğin anne ile arasındaki güvenin gelişmesinde en etkili olan durumlardan biri emzirme dönemidir. Emzirme döneminde anne ile çocuk arasında müthiş bir güven bağı oluşur. Emzirmek hem anneyi hem de bebeği rahatlatır ve mutlu eder. Emzirirken sadece bebeğinizi fiziksel olarak ona katkıda bulunmazsınız, onu ruhen de beslersiniz ve aranızdaki bağın kuvvetlenmesini sağlarsınız. Bu dönemi sonuna kadar yaşamak çok önemlidir. Her dönemin kendine has özellikleri vardır. İki yaşına kadar bu dönemin sürmesi önemlidir. Bebeklerde güvenli bağlanma bu dönemde en hat safhaya çıkar. Anne ile bebek bu dönemde yakınlaşır. Emzirme döneminin daha sağlıklı geçmesi ve bu güvenin daha çok artması için neler yapılabilir:

  • Emzirirken sadece süt vermek gerektiğini düşünmeyin. Çocuğunuza sevginizi ve ilginizi de vermeye çalışın.
  • Emzirme esnasında bebeğinizle göz kontağı kurmaya çalışın. Gözlerinin içine bakarak ona gülümseyin ve ona değerli olduğunu hissettirin.
  • Emzirirken ten teması da bebeklerde güvenli bağlanma için önemlidir.. Bebeğinizi emzirirken onun elini tutabilir, başını okşayabilirsiniz.
  • Çocuğunuzdan başka hiç bir şeyin o anda önemli olmadığını ona hissettirin. Bu anı sonuna kadar haz alarak yaşamaya çalışın.
  • Emzirmenin hem bebeğinize hem de size çok iyi geldiğini görerek kendinizi de mutlu etmeyi unutmayın.

Bu dönem hem anne hem de bebek için en özel en anlamlı anlardan biridir. Anne sütünün sağladığı sayısız faydaların yanı sıra duygsal açıdan anne ve bebeğe kattığı faydalar da ayrı bir konudur. Emzirme dönemi anne ile bebek arasında güven bağının oluşmasında en etkili yollardan biridir. Bu dönemde bebeğin kişilik yapısında önemli gelişmeler yaşanır. 0-6 yaş arasında atılan kişilik yapısının temelleri bu dönemde kuvvetli bir şekilde atılır. Eğer bu dönemi etkili bir şekilde bebeğinizle birlikte geçirmeye çalışırsanız bunun faydalırını ileri de en güzel şekilde göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Bebeklik dönemi kişiliğin gelişiminde en etkili dönemlerden biridir. Bebeklerde güvenli bağlanmanın önemi bu dönemde en yoğun bir şekilde ortaya çıkar. Bu durum yetişkin olunca da devam eder ve tüm hayat boyunca tüm kişilik yapısı bu dönem üzerine kurulur.

Uzmanlar bebeklik döneminin çok hassas ve çok önemli bir dönem olduğunu vurgulamışlardır. Bu dönemde yapılan en ufak bir hatanın çocuğun ileriki yaş dönemlerini de etkileyeceğini belirtmişlerdir. Özellikle bir yaş dönemi kişilik yapısının gelişmesinde çok önemli bir zaman dilimidir. Bu dönemde mümkün olduğunca bebekle iyi diyolog içinde olmalı ve hayal kırıklığına uğratacak davranışları bebek üzerinde denememeliyiz.

Bu dönemin etkili ve sağlıklı geçmesinde yapabileceğimiz en önemli durum bebeğin her ağlamasına karşılık vermektir. Bebekler her ağlamada bir şeyler anlatmaya çalışırlar ve ihtiyaçlarının giderilmesini ağlama yoluyla halletmeye çalışırlar. Ağlamasına karşılık olarak ihtiyacını zamanında ve hızlı gidermek oldukça önemlidir. Tepkisiz kalmak ve bebeğin ağlamasına kayıtsız davranmak bebeğin ruh dünyasında çok olumsuz yaralar açabilir. Bebek daha henüz bu hayal kırıklığını kaldıramayacak kadar küçüktür ve bu yükü kaldırabilecek kadar kuvvetli değildir. Bu dönemde bebeğin ağlamalarına zamanında karşılık veren ve ihtiyaçlarını gideren annelerin çocukları büyüyüp yetişkin olduklarında olumlu bir kişilik yapısı sergilerler ve bir ömür boyu bu olumlu kişik devam eder. Bebeğin ağlamalarına kayıtsız kalan ve umursamayan annelerin çocukları ise büyüdüğünde olumsuz bir kişilik yapısı sergiler ve bu durum ömür boyu çocukta kalır. Bu açıdan bu dönemin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi oldukça önemlidir.

Tags from the story
, ,
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir