Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır, Uyku Saatleri

bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır, uyku saatleri
bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır, uyku saatleri

Bebeklerde Uyku Düzeni

Ebeveyn olmak çok güzel bir duygu olsa da sabır ve çaba gerektiren bir olaydır. Bebeğinizin birçok problemi olacak ve bunlarla başa çıkmak için çabalayacaksınız. Bu konulardan önemli olanlarından biri ise bebeğin uyku düzeninin nasıl olması gerektiğidir. Çocuklar dünyaya geldiğinde her şeyi yeni öğrenen bir canlıdır. Önemli olan sizin onu hangi düzeyde doğru yönlendirdiğinizdir.

Bebeklerde uyku düzenini ayarlamanız için ilk başta yapmanız gereken sabırlı olmaktır. Çünkü bebekler ilk başta alışkın olmadıkları bu olay karşısında size tepki gösterebilir ve direnebilirler. İkinci yapmanız gerekense bebeğiniz dünyaya gelme evresinden itibaren bebeğe düzenli uyuma konusunda disiplinli olmayı öğretin. Bu bebekler için yaşantı içinde yapabileceğiniz birkaç farklılıkla oluşturulabilir.

Bebeklerde Uyku Saatleri

Yeni doğan bebeklerde uyku saatleri 18 saate yakındır. Sadece 3-4 saat uyanık kalırlar. Bunun nedeni ise karnının acıkması, altının kirlenmesi gibi nedenlerdir. En çok dikkat etmeniz gereken konu ise bebeğinizin ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılamak olacaktır. İhtiyacı karşılanan bebeğin herhangi bir problemi olmayacak ve huzurlu bir şekilde uyumaya devam edecektir. Ailelerin yaptığı en büyük hata ise bebeğe sürekli sesiz bir ortam yaratma çabasıdır. Aileler kendi yaşantılarına devam etmeli, bebekler bunlara ayak uydurmalıdır. Bebekler hangi saat diliminde uyuduklarını, uyandıklarını bilmezler. Bundan dolayı zamansız uyanmalar aileleri rahatsız eder. Gündüz veya gece uyanmak onlar için bir anlam ifade etmez. Bu nedenle bebeğe bunu az da olsa fark ettirmeniz gerekecektir.

bebeklerde uyku saatleri
bebeklerde uyku saatleri

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır

Bebekler daha öncede söylediğimiz gibi gece ve gündüz farkını anlayamazlar. Sizin bu konuda ilk yapmanız gereken ise gündüz vakitlerinde odayı karanlık yapma çabasında bulunmamanızdır. Çünkü bebeklere her dakika aynı ortamı yaratırsanız onun için hiçbir farkı olmayan zaman dilimleri yaratmaya başlamış olacaksınız. Bebeğiniz uyusa da evin içinde çalışan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi aletleri çalıştırmaya devam edin. Müzik dinliyor veya televizyon izliyorsanız mutlaka aynı ses yüksekliğinde devam etmelisiniz. Kısacası gündüz vakitlerinde çocuğunuzda gece sessizliğini yaratmanıza gerek yoktur. Bebeğiniz gece ve gündüz uyku düzenini fark etmeye başlamalıdır. Uyandığında karnını doyurmalı, altını temizlemeli ve onunla oyun oynamalısınız. Geceleri ise bebeğinize sesiz ve karanlık bir ortam yaratmalısınız ki onun için gece ve gündüzün bir farkı olmalı. Bu gece uykusu zamanında bebeğinize gece banyosu, masaj yapmak veya ninni söylemek gibi yapılacak davranışlar bebeği rahatlatacaktır.

Bebeklerde uyku düzeni nasıl sağlanır konusunda dikkat etmeniz gereken diğer bir unsur ise bebeğiniz uyuyunca değil uykusu gelince yatağına götürüp yatırmanızdır. Eğer sürekli kucağınızda ya da yanınızda uyumaya başlarsa hem bu onun için bir alışkanlığa dönecektir, hem de yatağına götürürken uyanmasına neden olarak tekrar uyutmak zorunda kalacaksınızdır. Bebeğinizi emzirirken uyutmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebeğinizi uyku sırasında memeden keserseniz refleks olarak uyanacak ve tekrar uyutmak zorunda kalacaksınız. Aynı zamanda yalancı memeye de bebeğinizi alıştırmayın. Özellikle uyutmak için yapılan bu davranış daha sonra büyük pedagojik problemlere yol açabiliyor.

3 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni

3-6 aylık bebeklerde uyku saatleri 15 saate yakındır. Bu 15 saatin yaklaşık 10 saatlik dilimi gece, geri kalan 5 saatti ise gündüz uyurlar. Gündüz uykuları aralıklı olur. Bebekler bu dönemlerinde en uzun uyku süreleri gece olduğundan dolayı bu zamanlarda parçalı uyumakta ve ebeveynlerin geceleri 2 – 3 kere uyanmaları gerekmektedir. Zor dönemlerden diğeri olan bu zamanlarda eğer doğru yöntemler kullanılırsa sorunsuz bir şekilde bu zamanları atlatmaları sağlanabilmektedir. Üç aylık bebekler bu dönemde karnı tok ve altı temiz olduktan sonra kesintisiz bir şekilde uyuyabiliyorlar. Bebeğinizin altıncı ayından sonra ayrı yataklarda yatırmanız gerekecektir.

6 Aylık Bebeklerin Yataklarını Ayırmaya Başlamalısınız

Bebeğiniz 6 ve 9 ay arasındayken 14 saat uyumaya başlayacak ve bunun 7 saati kesintisiz olmaya başlayacaktır. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere gündüz uykusunu iki ayrı zamanda uyumalıdır. Yatağını ayıracağınız bu çağdaki bebekler artık tek başına uyumanın nasıl olduğunu anlamaya başlayacaktır. İlk başlarda bebeğinizin yanında oturarak onun yanında olduğunuzu hissettirebilirsiniz. Hatta bebeğiniz henüz alışamadıysa elini tutabilir, sırtını sıvazlayarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Geceleri bebeğinizi rahatlatacak aktivitelere devam etmelisiniz. Bu işlemler hem bebeğinizi rahatlatacak hem de uyku zamanını öğrenme konusunda yardımcı olacaktır. Bebeğiniz artık pijamalarını giyip ebeveynin sesinden ninniyi duyunca uyumaya başlaması gerektiğini anlayacaktır.

bebeklerde uyku düzeni
bebeklerde uyku düzeni

Büyüdükçe Uyku Düzeni Düzelecektir

Bebeğiniz büyüdükçe uyku düzeni daha rahatlayacak, gece süreleri artarken gündüz süreleri azalacaktır. Bebeğiniz büyüdükçe yapmanız gereken tek şey disiplinli ve düzenli bir yaşantı kazandırmaya çalışmaktır. Bebekler hemen şekil alırlar. En küçük açığı anlayacakları gibi her disiplinli davranışa da ayak uyduracaklardır. Uyuma saatleri aynı olmalı ve buna bebeğinizin ayak uydurmasınız sağlamalısınız.

Eğer bazı zorlu dönemleri doğru davranışlarla atlatırsanız hem bebeğiniz hem de kendiniz için rahat bir yaşama alanları yaratır ve huzurlu, mutlu yıllara ulaşırsınız. Bebeğinizin uyku düzeni bireysel farklılıklardan kaynaklanan değişiklik gösterse de dikkat edeceğiniz küçük yaşantı değişiklikleriyle her şey çözülecektir.

Tags from the story
, ,
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir