Cildi Nemlendiren Gıdalar, Cildi Nemlendiren Besinler

cildi nemlendiren gıdalar, cildi nemlendiren besinler
cildi nemlendiren gıdalar, cildi nemlendiren besinler

Cildi Nemlendiren Gıdalar

Çeşitli faktörlere bağlı olarak kuruyan, pul pul dökülen, solgun ve mat görünen cildin nem dengesini korumak oldukça önemlidir. Nemden yoksun olan ciltte yaşlanma belirtileri de erken görülebileceği gibi cildin tazeliğine de gölge düşecektir.

Çeşitli faktörlere bağlı olarak kuruyan cilt için cildi nemlendiren kozmetik ürünlerinden faydalanılsa da bu ürünler içerisinde yer alan kimyasal maddeler ilerleyen dönemlerde cilde zarar verebilir. Hassas cilt tipine sahip kişilerde daha büyük cilt problemlerine de yol açan nemlendirici kremleri daha az hayatınıza dahil ederek cildinizi nemlendirmek ve her türlü dış etkenden korumak için cildi doğal nem dengesine kavuşturabilirsiniz. Bu yazımızda doğal yollarla cildini nemlendirmek isteyenler için cildi nemlendiren gıdalar ı araştırdık.

Özellikle hassas ve kuru cilt tipine sahip olan kişilerin cildi doğal nem dengesine kavuşturan gıdalar ile cilt sağlığını koruması sağlanabilir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri tam olarak almanızı sağlayacak yiyecekler ile hem sağlığınızı koruyabilir hem de vücudunuzun nemini dengede tutabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız cildi nemlendiren besinler listesi:

Su: Cildin nem dengesi için akla gelecek ilk besin sudur. Gerek genel sağlık, gerekse cilt sağlığı için suyu gün içerisinde zamana yayarak en az 8 bardak mutlaka tüketmeniz gerekir. Cildi nemlendiren gıdalar listemizin ilk sırasında su yer alıyor.

Avokado: Doymamış yağlar, C ve E vitaminleri bakımından zengin olan avokado cildinizin nemi kolaylıkla içine hapsetmesini sağlayacaktır. Cildi nemlendiren besinler arasında akla ilk gelen besinlerdendir avokado.

Zeytinyağı: Saf zeytinyağını hem gıdalarla tükettiğinizde cildinizi içeriden besleyecek, hem de cildinize uyguladığınızda cildinizin dışarıdan korunmasına katkı sağlayacaktır. E vitamini bakımından zengin içeriğiyle zeytinyağı cildinizin nem dengesini korumanıza yardımcı olacak.

Omega 3 yağ asidi: Cilt hücrelerinin su kaybını sınırlayarak her daim canlı ve taze görünmesini sağlayan Omega 3 yağ asidi kırışıklıkların görünümü yumuşatmakta ve cildin daha sıkı görünmesine katkı sağlamaktadır. Somon, ton balığı, hamsi, ceviz ve badem gibi gıdalarda bulunan omega 3 yağ asidi cilt neminin korunmasına yardımcı olacaktır.

A vitamini: Vücut hücrelerini serbest radikallere karşı koruyan bir antioksidan niteliğindeki A vitamini içeren gıdalar cildinizin nemini koruyacaktır. Yeterli miktarda A vitamini almak için kavun, çarkıfelek meyvesi, havuç, tatlı patates, domates ve ıspanak gibi gıdaları tüketebilirsiniz.

C vitamini: Cildin elastik görünümü ve sağlığı için gerekli olan C vitamini portakal, brokoli, papaya ve lahana gibi gıdalarda bulunmaktadır. Özellikle hava koşullarına bağlı olarak kış aylarında kuruyan cildinizi nem dengesini bu cildi besleyen besinler le koruma altına alabilirsiniz.

cildi nemlendiren gıdalar
cildi nemlendiren gıdalar

Niyasin: Cilt sağlığının ve cildin nem dengesinin korunmasında önemli rol oynayan niyasin maddesi vücutta eksik olması durumunda egzamaya yol açabilmektedir. Yumurta, balık, et ve mısır gevreğinde vücudunuz için gerekli niyasin fazlasıyla bulunur. Başlı başına bir cilt problemi olan egzama cildin nem dengesinin bozulmasına da neden olabilmektedir.

Ayrıca cildi doğal yolla nem dengesine kavuşturan yiyecekler olduğu kadar cildin nem dengesini bozan ve cildin kurumasına neden olan kafein ve alkolden mümkün olduğunda uzak durulması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir