Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir ve Dış Gebelik Nedir

dış gebelik belirtileri nelerdir dış gebelik nedir
dış gebelik belirtileri nelerdir dış gebelik nedir

Dış Gebelik Nedir?

Dış gebelik kadınları ciddi anlamda sıkıntıya sokan bir durumdur. Dış gebelik belirtilerini incelemeden önce dış gebelik nedir? Sorusunu yanıtlamamız gerekmektedir. Dış gebelik sperm tarafından döllenmiş olan yumurtanın rahim içi yerine rahim dışında bir yere yerleşmesidir. Bu durum en çok fallop tüplerinde görülmektedir. Bu görülme oranı ise % 90 ile %95 civarındadır.

Ayrıca hamilelik belirtileri ne zaman başlar konulu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz ki dış gebelik belirtisi mi yoksa gerçek hamilelik belirtisi mi ayırt edebilelim diye.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik hamileliğin ilk 3 ayında yaşanan anne ölümlerinin en baş sebebidir. Bu sorun hamilelerin yaklaşık olarak %1′ inde görülmektedir. Sperm ile döllenmiş olan yumurta rahim içine olan yolculuğunu bir sebepten dolayı tamamlayamaz. Bu durum en çok tüplerde görüldüğünden dolayı ektopik gebelik denildiğinde hemen tubal gebelik anlaşılmaktadır.

Dış Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Dış gebelik anlaşıldığı anda hemen tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Dış gebelik belirtileri ne zaman başlar sorusu bu durumun belirlenmesi için dikkat edilmesi gereken zamanı işaret etmektedir. Dış gebelik belirtileri ortalama olarak hamileliğin 5. Haftası ile 14 haftaları arasında görülmektedir. Bu haftalar arasında hamilelik dönemi dikkatle takip edilmelidir. Özellikle ailede ya da kişide daha önceden bir dış gebelik yaşanmışsa daha da dikkatli olunmalıdır.

Dış Gebelik Belirtileri Nedir?

Dış gebelik belirtileri arasında en başta tek taraflı karın ağrıları vardır. Bu ağrılar dış gebeliğe bağlı olduğu için karnın sadece tek tarafında görülür. Karında olan bu tek taraflı ağrılar şiddetlidir ve süreklidir. Eğer vajinal kanama var ise bu da dış gebelik belirtilerinden biri olabilmektedir. Bu kanamalar normal adet (regl) kanamalarından farklıdır. Dış gebelik sırasında olan vajinal kanamalar sık sık durarak tekrar başlayabilmektedir.

Vajinada gerçekleşen kanama dış gebelikten kaynaklanıyorsa açık ya da koyu renkli olabilir. Özellikle gebe olduğunu henüz fark etmemiş olan kadınlar bu kanamaları normal bir adet (regl) kanaması zannetmektedirler. Dış gebelik belirtilerinden bir diğeri ise omuz ağrılarıdır. Dış gebelik durumunun, omuz ağrılarına neden dolayı sebep olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bu ağrılar omuzun başladığı ve kolun bittiği noktada yaşanabilmektedir. Omuz ağrıları genel olarak uzanıldığı zaman ortaya çıkmaktadır.

Ağrılara Dikkat Edilmelidir

Dış gebelik nasıl anlaşılır soruları en sık sorulan sorular arasındadır. Dış gebeliği anlamanız mümkün değildir lakin hamilelik sırasında yaşanılan ağrılara dikkat edilmelidir. Dış gebelik belirtilerinden biri de sindirim sistemindeki sıkıntılardır. Örneğin dış gebelik yaşayan bir kişi küçük tuvaletine ya da büyük tuvaletine çıktıklarında karnın alt tarafında ağrılar hissedebilirler. Bu ağrılar sürekli olarak devam eder ise mutlaka doktorunuza bunu bildirmelisiniz.

Dış gebelik durumunda en sık görülen belirti ve rahatsızlık ise ishal ve kusma şikayetleridir. Bu şikayetler en sık görülen belirtiler içerisindedir. Tüm bu dış gebelik belirtilerinin yanı sıra gözlerin kararması ve baş dönmesi de dış gebelik belirtileri arasındadır. Bu belirtilerden bazıları normal bir hamilelik dönemi yaşayan kişilerde de görülebildiği için dış gebelik yaşadığınız tanısını kendiniz koyamazsınız. Bu belirtilerden bir ya da bir kaçı sizin de gebeliğiniz sırasında gerçekleşiyorsa hemen bir uzman doktora ulaşınız.

Dış Gebelik Riskini Yükselten Durumlar

Hastanelerde dış gebelik testi genellikle yapılmaktadır. Lakin dış gebeliğe neden olabilecek ya da dış gebelik riskini arttıran bazı durumlar da olmaktadır. Bu durumların başında daha önce dış gebelik yaşamış olmak vardır. Özellikle bir önceki gebeliğiniz dış gebelik ile sonlandıysa mutlaka daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sigara kullanımı pek çok rahatsızlığa ve hatta ölüme yol açtığı gibi dış gebelik yaşama olasılığını da arttırmaktadır. Bunun nedeni sigaranın vücuda olan olumsuz etkisi ve fallop tüpünün çalışma fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilemesidir. Uzmanlar sigara kullanımının ne kadar çok olursa o kadar çok dış gebelik yaşama riskinin olduğunu söylemektedir.

Daha önceden iltihaplı olan pelvik rahatsızlık yaşadıysanız ya da endometriozis ismindeki fallop tüplerini ve çevresindeki dokuyu tahrip eden hastalığı yaşadıysanız da dış gebelik yaşama riskiniz artmış oluyor. Daha önce fallop tüplerinden kısırlık tedavisi gibi bir operasyon geçirmiş olmanız ve rahmi ve fallop tüplerini etkileyen bir enfeksiyon geçirdiyseniz de dış gebelik durumunu yaşayabilirsiniz.

Dış gebelik nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir sorularına geniş bir şekilde cevap verdik. Dış gebeliği tetikleyen nedenlerden de bahsetmeye devam edelim. Çok nadir olarak görülse dahi progesteron maddesini içeren doğum kontrol hapları da bazı zamanlarda dış gebelik riskini arttırmaktadır. Başarısız bir şekilde uygulanan doğum kontrol yöntemi olan spiral yani rahim içi doğum kontrol yöntemi de bu riski arttırmaktadır. Son olarak dış gebelik riski 35 yaşından büyük olan insanlarda da artmaktadır.

Dış gebelik ile ilgili wikipedia bilgileri için tıklayın https://tr.wikipedia.org/wiki/Dış_gebelik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir