Diyabetin Erken Dönem Belirtileri

diyabetin erken dönem belirtileri
diyabetin erken dönem belirtileri

Diyabet belki de çağımızın en önemli hastalıklarından biri oldu. Hızla artan diyabet hastalığının ne yazık ki diyabetle tanışma yaşı da oldukça düştü. Daha diyabet tanısı konulmamış, diyabet olduğundan habersiz milyonlarca birey de bir gün bu hastalıkla tanışmayı bekliyor.

Diyabet; halk diliyle şeker hastalığı tedavi edilmezse, kontrol altına alınmaz ise yaşam kalitesini doğrudan düşüren bir rahatsızlık. Ancak eğer erken teşhis, düzenli bir hayat ile diyabetli hastaların mutlu, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri de mümkün.

Gelişen tıp bilimi artık erken teşhis ile hastalığın seyrini oldukça yavaşlatmayı başardı. Ancak erken teşhis ve dr. gözetimi şartıyla. Özellikle ailesinde diyabet öyküsü bulunan, genetik yatkınlığı olan, kilo fazlası bulunan, düzensiz beslenen, spor yapmayan bireylerin en az yılda bir kez kan şekeri takibini yapmaları kesinlikle gerekiyor.

Diyabet hastalığı için artık çok kolay gözlemlenebilecek bazı belirtiler mevcut. Bu belirtilerin genç yaşlı demeden herkes tarafından bilinir olması ve ortaya çıkar çıkmaz hemen bir endokrinoloji ve metabolizma uzmanına gözükülmesi hayati önem taşımaktadır. Basit bir şeker yükleme testi ile bile bu konudaki şüphelerin giderilmesi mümkün olabilmektedir. Peki diyabetli miyim, şeker hastalığım var mı, acaba şeker hastası mıyım, diyabet hastası mı oldum sorularını sormamızı gerektirecek belirtiler nelerdir?

Diyabet hastalığının erken dönem belirtileri?

Diyabet yani şeker hastalığının belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

Sık Acıkmak

Sık acıkmak diyabet riskinin habercisi olabilir. Fast food ağırlıklı beslenme ve karbonhidrata dayalı yiyecekleri fazlaca tüketmek kilo almamıza yol açmaktadır. Kilo aldıkça da insülinin hücrelerimiz tarafından kullanılması zorlaşmaktadır. Bu zorlanmayla başa çıkmak için vücudumuz daha fazla insülin salgılamay başlamakta, buna da insülin direnci denilmektedir. Vücudumuzda artan insülin miktarı da sık acıkmamızı, gece gelen açlık krizlerine yol açmakta kendimizi sürekli aç hissetmeye başlamaktayız.

Doymamışlık duygusu

Vücudumuzda oluşan insülin direncinin en önemli sonuçlarından birisi de doymamışlık duygusudur. Midemizin az önce yemek yesek bile sürekli kazınma duygusu vermesi bunun önemli belirtilerinden biridir.

Tatlı krizleri

Artan insülin direncinin bir diğer sonucu da kan şekerinin normalin altına düşmesi sonucu, düşen kan şekerine bağlı olarak vücudun tatlı istemesidir. Bizler çok şekerli ve unlu gıda tüketmeye başladıkça kilo almaya başlıyoruz. Kilo aldıkça da insülin önündeki direnç artıyor, vücut daha çok insülin salgılıyor, bunun sonucunda kan şekeri düşüklüğü daha da artıyor. Tatlı isteği artıyor, yine düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkıyor. Tehlikeli bir döngü.

Baygınlık hissi

Kan şekerinin insülin direnci nedeniyle düşmesi sebebiyle vücutta elden ayaktan kesilme diye tabir edilen durum oluşuyor. Reaktif hipoglisemi denen bu düşüklük, baygınlık hissi, çarpıntı, soğuk terleme ağız kuruluğu gibi sonuçlar yaratıyor.

Kilo alma

İnsülin direnci iştahın açılmasına, tatlı krizlerine ve bunun sonucu olarak da kilo almaya neden oluyor. Ayrıca insülin aslında vücudumuzun yağ dokusunu besleyen olmazsa olmaz bir hormon olduğundan; bu dönemde yemesine içmesine dikkat eden kişiler bile sonuçta kilo veremiyorlar.

diyabetin erken dönem belirtileri
diyabetin erken dönem belirtileri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir