Diyet Yapmadan Kilo Vermek Nasıl Zayıflanır

diyet yapmadan kilo vermek nasıl zayıflanır
diyet yapmadan kilo vermek nasıl zayıflanır

Diyet Yapmadan Kilo Vermek

Güzel bir vücut için doğru beslenerek vücudunuzu düzene sokmanız mümkündür. Diyetisyenlerin ve spor koçlarının büyük önem verdiği doğru beslenme diyet yapmadan kilo vermek isteyenlerin uygulayabileceği bir yöntemdir.

Diyetisyenlerin kilo vermek için birkaç sır verdiği bu konuda yemekleri yavaş bir şekilde tüketmek, çiğneyerek yutmak bu işin ilk kuralıdır. Genellikle önerilen süre en az 20 dakikadır. Algılama hız ve beynin tokluk hissi yaratması 20 dakikadan sonra başladığı için bu unsura dikkat edilmesi gerekir.

Bir düzen halinde yenen büyük porsiyonlar yerine daha sık aralarla küçük porsiyonları tüketmek hem midenizin rahatlaması için hem de tokluk hissinin oluşması için önemlidir. Masadan tamamen tok bir şekilde kalkmak yerine midenizde boşluklar bırakıp beyindeki almaçların görev alması önemlidir.

Diğer bir püf nokta ise geç uyunmaması gerçeğidir. Geç saate kadar oturan insanlar bir süre sonra acıktıklarını hissederler ve bir şeyler tüketmeye başlarlar. Belli bir saatten sonra hareket alanınız kısıtlandığı için yediğiniz yemeği eritecek herhangi bir süreniz olmamaktadır. Bunlara uygun hareketleri de geç saatte yapamayacağınız için belli bir saatten sonra herhangi bir besin tüketmek sakıncalıdır. Geç saate kadar oturan kişilerde bir şeyleri atıştırma isteği doğar ve günlük kalori ihtiyaçlarının üstüne çıkarlar. Bilimsel olarak da vücutta yağ yakan hormonlar gece 00.00 ve 02.00 arasında en yüksek seviyede çalışmaktadır. Bu saatlerde uyanık olan bireylerde bu hormonun salgılanma seviyesi düşer ve ileri de çeşitli problemler yaşatmaya başlar. Yapılan araştırmalara göre düzenli uyuyan ve geç saatlere kadar oturmayan insanlarda kilo kayıpları yaşandığı gözlenmiştir.

Hazır içecekleri son zaman aralığında evimize ve vücudumuza sokmakla kalmayıp onların boyutlarını arttıracak bardakları da kullanıyoruz. Uzun ve ince bardaklar yerine kısa ve geniş bardaklar kullanmak her zaman için daha akıllıca bir yöntem olmuştur. Yapılan araştırmalar dâhilinde bu içeceklerin kısa bardaklar ile tüketilmesi her zaman için %30 oranında daha az kalori alımının gerçekleştiğini kanıtlamıştır.

Diyet Yapmadan Nasıl Zayıflanır

Diyet yapmadan nasıl zayıflanır arasında büyük önem tutan durum akşamları hafif yiyecekler tüketmektir. Akşam yemeklerinde sebze tarzında besinlerin tüketilmesi diyet yapmadan kilo vermek isteyenlerin uygulayacağı bir yöntemdir. Yağ oranı yüksek ve ya hamur işi yemeklerin ağırlıklı olduğu besinleri tüketmek kilo alımınızı kolaylaştıracaktır. Bunun yerine lif içeriği yüksek besinlerin tüketimi sizlere çok daha az kalori alımı gerçekleştirecektir. Mevsime uygun sebzelerin tüketilmesi, kilo kaybı yaşatacaktır. Gün içerisinde tercihe göre gerek akşam gerekse öğlen çorba tüketimi gerçekleştirilmelidir. Lif oranı yüksek olan sebzelerin tüketilmesi sindirim sisteminizi rahatlatacaktır. Tarhana, mercimek, ezogelin gibi çorbalar tokluk hissi yaratarak daha fazla besin tüketmenizi engelleyecektir. Uzun bir süre aç kalmanızın ardından midenize ağır besinleri sokmak yerine açılışı çorba ile yapmak hem midenizi rahatlatacaktır hem de tokluk hissinizi arttıracaktır. Çorba içerken de dikkat etmeniz gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Bunların başında hazır olmamasına aynı zamanda da tuz oranının yüksek olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Diyet yapmadan kilo vermek isteyen bireyler tam tahıllı besinler tüketerek kalori alımını düşürebilirler. Makarna, ekmek ( kepekli ), pirinç gibi besinlerin tüketilmesi önerilir. Ekmek çeşitleri arasında da vücuda faydalı olan çavdar ve tam buğday kullanılmalıdır. Bu şekilde beslenerek daha uzun bir süre tokluk hissi yaratılmış olur. Aynı zamanda da az besin tüketilir. Bu alternatif seçenekler ile kolesterol seviyesi yüksek olan bireylerin kolesterolleri de kontrol alınmıştır. Ara sıra kendi bedeninize ödül koyup çeşitli kıyafetler ile hediyeler alın. Diyet yapan insanların pizza tüketmesi yanlış görülen bir unsurdur. Fakat bu olayı sağlıklı bir şekilde değerlendirebilirseniz başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Kalorisi fazla olan malzemelerden ziyade hamuru kepekli ekmekten, peynir oranı bol ve az yağlı besinlerin birleşimini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında evde otururken televizyon karşısında ve ya bilgisayarınızın başında bir şeyler izlerken içtiğiniz içecekler belli bir düzeyden sonra fazla kalori alımına sebep olmaktadır. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak için kendi içeceğinizi kendiniz hazırlayarak fazla kalori alımını önleyebilirsiniz. Şeker oranı az içecekler tüketerek hem sağlıklı kalırsınız hem de kilo almaktan kurtulursunuz. Gün içerisinde yeşil çay içmeniz bağırsakların hareketlenmesi ve vücudunuzun rahatlaması adına önemlidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve yağ yakımını sağlar.

Yemek yediğiniz zaman tabaklarda ölçüleri küçük tutmanız önerilir. Tabağın hepsini bitirmek zorunda kalmamanız için küçük porsiyonlar ile yemeğinizi yemeniz vücudunuzu düzene sokmakla kalmayıp daha sağlıklı bir bünye edinmenizi de sağlar. Gün içerisinde aldığınız kalorileri vermek içinde belirli sürelerde spor yapmanız sağlığınız açısında bir hayli önemlidir. Hareket ederek bir günde aldığınız kalorinin belirli bir kısmını harcayabilirsiniz. Hafif tempolu yürüyüşler, ev temizliği, koşu gibi aktiviteler hem bünyenizin rahatlamasına hem de kilo alımını engellemeye yarar sağlar. Her gün bir şekilde 100 kalori harcayarak bir yıl içinde 5 kilo vermeniz mümkündür. 15 dakikalık hafif bir tempo ile de bu kalori oranına rahatlıkla yaklaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir