Diyet Yapmayı Bırakın ve Basit Yöntemler ile Sağlıklı Zayıflayın

diyet yapmayın sağlıklı zayıflayın
diyet yapmayın sağlıklı zayıflayın

Hani derler ya kendisi ile barışık diye aslında gerçekler hiç öyle değildir. Öyleymiş gibi görünürler. Şişman insanlar fazla kiloları yüzünden çok sinirli olur ve zayıflamak için kalıcı sonuçlar vermeyen birçok aptalca, işe yaramayan yöntemler denerler. Hatta uyguladıkları uzun vadeli diyetlerin başarısız olma nedenlerini kendilerinin iradelerine sahip olamama, yaptıkları diyete bağlı kalamamaya yani kendilerini kontrol edemedikleri inancına bağlarlar. Kaybedilen kiloların tekrar geri alınması konusunda irade eksikliği olsa bile diyetisyenler veya yapılan diyet suçlanıyor.

Neden Kilo Alırız?

Obezite ve kilo almamızın tek sebebi fazla yemek yeme değildir. Erken yaşta oluşan erken yaşam travması olabilmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki şişman olma, obezite ile depresyon, travma oldukça ilişkilidir. Yüzlerce fazla kilolu ve obez insanda yapılan araştırmalara göre araştırmaya katılan kişilerin yarısına yakını çocuk yaşlarda cinsel istismara maruz kaldıkları tespit edilmiş. Araştırmadan uzmanların (doktor ve psikolog) çıkardıkları sonuç; fazla kilolu olmanın sebebi sanıldığı gibi aşırı yemek değildir ancak gereğinden fazla yemek yeme obeziteyi yani kilo almayı tetikliyor.

Yapılması gereken ise bu kişilere fazla kilolarının kaynağının yemek değil psikolojik olduğunu kabullendirmektir. Beyindeki bu algı değişikliği kilo vermek ve zayıflamak için güzel ve başarılı bir başlangıç olacaktır.

Neden Diyet Yapmamalıyım?

Diyet ürünleri üreten firmalar aslında reklamlarında olduğu gibi sizin kilo vermeniz ve diyette başarılı olmanız ile değil, başarısızlığınız sayesinde para kazanmaktadır. Kilo veremediğiniz sürece, zayıflamak için tekrar ve tekrar o ürünlere para ödemek zorunda kalacaksınız. Eğer diyet yiyecek ve diyet içecek üreten firmalar gerçekten reklamlarında oldukları gibi başarıya ulamanızı isteselerdi ticari olarak kazanç elde edemezlerdi. Tek seferlik müşteri ticarette kazanç olarak görülmez!

Diyet Zayıflatır mı?

Çevrenizde birçok kişiden yaptıkları diyetlerin işe yaradığı ve kilo vermeleri konusunda başarılı olduklarını duyarsınız. Gözden kaçırdıkları bi nokta vardır ki henüz bunun farkında değiller. Adeta bir zafer sarhoşluğu yaşayarak bu durumun geçici olduğunun ve durumun bundan sonra daha da zorlaşacağından haberdar değildirler.

Herhangi bir diyeti uygulayarak ta 3-5 ay içinde bir miktar kilo verilebilir bu gayet normaldir. Psikolojik olarak bu duruma kendinizi inandırmanız ve yeme alışkanlığınızın değişmesi gibi sebeplerle bu durum olasıdır.

Fakat bu kişilere dikkat edin sonraki aylarda bu kiloları fazlasıyla geri alabiliyorlar. Verdikleri kiloları tekrar geri alınca bunu diyet programının başarısızlığı olarak değil, kendi iradesinin veya kendisini kontrol eksikliğinden kaynaklandığını belirtmektedirler. Unutmayın ki bu süreç DİYET in bir parçasıdır, sonucudur.

Neden Diyet Sonrasında Tekrar Kilo Alırız

Diyet listeleri, diyet programları sonrasında verdiğimiz kiloları fazlasıyla geri almamızın çok basit bir açıklaması vardır. Vücudumuzdaki organların; akciğer, beyin, kalp, kaslarımızın ve diğerlerinin düzgün çalışması için günlük bir kalori ihtiyacı vardır. Yapılan diyetler de genelde karbonhidrat kullanmayı kesmeyi önermektedir. Bu durumda organlarımızın sağlıklı çalışması için gerekli kalori miktarını bulamayacaklardır. Peki bu durumda ne olur? Vücudumuzdaki kaslar diğer organlardan daha fazla kalori harcarlar bu yüzden eriyen yağlardan çok kaslarımız erir. Bizler diyetin başarılı olduğu düşündüğümüz anda da eski yeme alışkanlığımıza döneriz. Bu sefer eriyen kaslarımız yüzünden vücuda fazla gelen karbonhidrat, kalori miktarı yağ olarak vücutta depolanır. Aslında kaslarımızı eriterek, kalori yakımını önleyecek bir durumu ortaya çıkarmış olduk. Kısacası kendi bindiğimiz dalı kesmiş olduk.

Karbonhidrat ve Yağ Diyeti Yapmayın

Bilinen birçok diyetin temelinde karbonhidrat ve yağı kesmekten geçmektedir. Bu durumda vücudumuzda ne olur görelim.

Yağ midemize geldiğinde midenin en altına çöker ve uzun süre tokluk hissi yaratır. Peki yağsız yiyecekler ile yapılan diyetlerde ne olur? Yemeği yedikten kısa bir süre sonra tekrar acıkırız. Fazla fazla tekrar tekrar yemek yeme ihtiyacı hissederiz. Aynı şekilde karbonhidrat bakımından zengin yiyecekleri yememek, organlarımızın ihtiyacı olan kaloriyi alamaması ile düzgün çalışmasını engelleyecektir. Diyeti bozmamak adına da yemekten kaçınırız. Aç kalırız, yorgun ve bitkin düşeriz, huysuzlaşır, sinirli oluruz. Bu seferde bu durumu telafi etmek adına daha fazla yeriz. Şimdi ne oldu verdiğimizden fazlasını almış olduk tekrar…

Eğer bir diyet uzun süreli işe yarasaydı neden yeni diyet çeşitleri ortaya çıksın?

Yapılan araştırmalar belgeleriyle ortaya koymuştur ki “Hiçbir diyet uzun vadede işe yaramaz!

Diyet Yapmayıp Nasıl Zayıflanır?

Öncelikle günlük yaşam şeklinizi değiştirmeniz ve zihninizde bu işin diyet ile olmayacığına ikna olmanız gerekmektedir. Herşey yiyebilirsiniz ancak temiz olmalı, düzenle yemelisiniz, aşırı yememelisiniz, günlük işlerinizin arasında ufak egzersizler, hafif ağırlık çalışmaları koyun ki vücudunuz biraz çalışsın. Zayıflamanın uzun vadeli çözümü budur.

Bunların dışında yeme alışkanlığınızı da değiştirmeniz gereklidir. Az yağlı proteinli yiyecekler yemek gereklidir. Bolca taze meyve ve sebzeler yenmelidir. Sağlıklı ve doğal olan yağ yenilebilir.

Bol bol su içmek, düzenli olarak egzersiz yapmak sizin tembel vücudunuzu tam anlamıyla bir yağ yakıcı makineye dönüştürecektir. Bu sayede vücudunuzda fazlalık yağ depo edilmeyecektir.

Bu şekilde uzun sürede az kilo verirsiniz ancak vücudunuza verceğiniz fayda kilo kaybetmekten daha fazlası olacaktır. Kendinizi enerji dolu hissedeceksiniz, gözleriniz daha canlı ve etkili bakacaktır, diş ve diş eti sağlığınız olumlu etkilenecek, deriniz daha canlı görünecektir.

Sağlıklı Beslenme Önerileri

 • Sabahları uyandıktan sonra 45 dakika içinde her gün mutlaka kahvaltı yapın.
 • İstediğiniz kadar öğün yiyin ancak fazla yemeyin ve aralarda mutlaka sebze – meyve yiyin.
 • Yağsız ve az yağlı proteinli yiyecekler yemeye çalışın.
 • Porsiyonlarınızı kontrol altında tutun, aşırı yemeyin.
 • Sağlıklı yağlar tüketin. Tereyağ, iç yağı, hayvan yağı gibi.
 • ve herşeyden daha önemlisi her gün mutlaka bol bol su için. Hatta gözünüzün önüne bir şişe su koyun eliniz gidecektir ve içeceksiniz.

Sağlık İçin Bunlardan Uzak Durun!

 • Beyaz un ve beyaz un ile yapılan ekmek
 • Makarna,
 • Şeker
 • Yapay Tadlandırıcılar
 • Meyveli soda ve şeker içeren meyve suları
 • Yapay gıda boyaları içeren yiyecekler
 • Kimyasal koruyucu içeren yiyecekler
 • Donmuş yağ ve trans yağ içeren
 • Besin ve protein değeri olmayan yiyeceklerden uzak durun.

Uzman Diyetisyenler: Proteinli gıdalar, kepekli tahıllar, meyveler, sebzeler, doğal yağlar (iç yağı, hayvan yağı) ağırlıklı olarak bir öneride bulunsalarda herhangi bir yiyecek kısıtlaması getirmemektedirler. Sadece yediğimiz miktarı azaltmamız gerektiğini söylemektedirler. Bunu yaşam şeklimiz olarak ömür boyu sürdürmemiz gerektiği konusunda da aynı görüşteler. Ufak tefen kaçamaklara izin varmış bu arada 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir