Diyete Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

diyete başlamadan önce yapılması gerekenler
diyete başlamadan önce yapılması gerekenler

Sağlıklı Diyet Programı İçin

Genellikle diyete başlama ihtiyacı yaz ayları gelmeden hissedilir. Yazın hem şık görünmek hem de rahat kıyafetler içerisinde fazla kilolar ile görünmemek için kısa sürede kilo vermek adına neler yapılabilir bunların peşine düşeriz.

Aslında diyet, sadece kilo vermek için değil sağlıklı bir şekilde beslenerek ideal kiloyu korumak için uyulması gereken bir beslenme düzenidir. Kısa sürede kilo vermek için uygulanan programlar ise çeşitli sağlık sorunlarını ortaya çıkartabilecek beslenme programlarıdır. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için bir diyete başlamadan önce dikkat edeceğiniz belli başlı bazı noktalar ile hem doğru diyet programına başlayabilirsiniz hem de fazla kilolarınızdan kurtulmanın yanında sağlıklı bir yaşama da adım atmış olursunuz.

Diyete Başlamadan Önce

Bir Uzman ile Görüşün

Fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız öncelikle bir uzmana danışmalısınız. Bir uzmana gidecek vaktiniz veya imkânınız yok ise o zaman kendi vücudunuzu iyi tanımalı, hastalıklarınızı iyi bilmelisiniz. Çünkü yapılan en büyük yanlışlardan birisi şok diyet programlarının uygulanması ile birlikte çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasıdır.

Doğru bir diyet programı uygulamadığınız taktirde hızlı bir şekilde kilo vermiş olsanız da ilerde verdiğiniz kiloları fazlası ile geri almanız mümkündür. Bunun yanında hızlı bir şekilde kilo vermek için vücudunuzu yorduğunuzdan sağlık sorunları yaşama ihtimalinizde oldukça yüksektir. Bütün bunları yaşamak istemiyorsanız bir uzman gözetiminde kilo vermeye başlamanız en iyisidir.

sağlıklı diyet programı
sağlıklı diyet programı

Kilo Vermenin Size Olan Faydalarını Düşünün

Genellikle yaz aylarına girmeden kilo vermeye çalışılsa da aslında kilo vermenin sizin için neden önemli olduğunu düşünerek hareket etmeniz, sağlıklı kilo vermek için daha yararlı olacaktır. Neden kilo vermek istiyorsunuz? Fazla kilolarınızın size zararı ne? Kilolarınızdan kurtulmanın size ne gibi faydaları olacak? Öncelikle bunları düşünerek hareket etmelisiniz. Sadece istediğiniz kıyafetleri giymek için zayıflamak için mi önemli yoksa sağlıklı bir şekilde uzun bir hayat sürmek için mi kilo vermek önemli. İşte bu soruların cevaplarını kendinize vermeli ve bundan sonra diyetin sizin için önemli olup olmadığına karar vererek diyet yapmaya başlamalısınız.

Diyet Yapmaya Kararlı Olun ve Kendinize Söz Verin

Diyete başlayan insanların en büyük yanlışlarından birisi; bir süre sonra sıkılıp, yorularak diyeti bırakmalarıdır. Kararlı olmayan bir insan bir süre sonra diyete neden başladığını unutarak diyet programına uymaktan vazgeçer. Buda beraberinde verilmiş olan kiloların tekrar fazlası ile alınmasına neden olur. Böyle bir durum yaşamamak için öncelikle kendinize bir söz verin. Diyet yapmaktaki amacınızı düşünerek bu amaca ulaşmanız için kendinize verdiğiniz sözü her zaman hatırlayın. Hatta sağlıklı diyet programı başlangıcında kendinize verdiğiniz sözü hatırlamak için yaşam alanlarınıza küçük notlar asarak kendinizi motive etmeye çalışabilirsiniz.

Daha Önce Yapılan Başarısız Diyet Denemelerini Unutun

Diyete başlamak isteyen kişilerin çoğu daha önce başarısız olan diyet deneyimlerini akıllarına getirerek diyete başlamaktan vazgeçer. Nasıl olsa yapamıyorum, diyet bana göre değil diyerek diyete başlamadan bırakırlar. Bunları yaşamamak için daha önceki başarısız diyet deneyimlerini unutarak ve kendinize güvenerek hareket edin. Daha önce başarısız olduğunuz diyet programlarını düşünün ve hangi yanlışları yaptığınızı belirleyin. Yani uyguladığınız diyet programlarını bozmanıza engel olan şey neydi bunları belirleyin ve bu engelleri ortada kaldırarak diyete başlayın.

Etrafınızdaki Kişilere Diyet Yaptığınızı Söyleyin ve Onlardan Destek Alın

Birlikte yaşadığınız kişiler veya iş yaşamınızda yanınızda olan kişilerin sizlere destek vermesi son derece önemlidir. Etrafınızdaki kişilere neden diyete başladığınızı ve diyetin sizin için neden önemli olduğunu anlatın. Onların sizi uyarmasını ve yanınızda olmasını sağlayın. Sizi motive edecek ve sizi destekleyecek kişiler ile iletişim halinde olmanız diyet sürecini daha iyi geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca profesyonel kişilerden destek almanızda sizi daha çok motive edecektir.

diyete başlamadan önce
diyete başlamadan önce

Diyetinizi Bozmanıza Neden Olacak Şeyleri Ortadan Kaldırın

Diyetinizi bozmanıza neden olacak şeyleri ortadan kaldırmak için öncelikle buzdolabınızda bir temizleme çalışmasına başlayın. Bunun için buzdolabınızda bulunan sağlıksız atıştırmalıkları, pastaları, gazlı içecekleri ve hazır gıdaları ortadan kaldırın. Bunun dışında mutfağınızdaki cips, kraker, bisküvi gibi diğer atıştırmalıkları da ortadan kaldırın.

Bunların yerine alışverişe giderek buzdolabınızı sebze ve meyveler ile doldurun. Açlığınızı bastıracak olan sağlıklı atıştırmalıkları mutfağınızda bulundurun. Kendinize bir liste oluşturarak düzenli olarak alışverişe gitmeyi ihmal etmeyin.

Kendinize Uygun Olan Bir Diyet Programı Belirleyin ve Uygulamaya Başlayın

Diyet yapmaya karar verdikten sonra kendinize uygun olan bir diyet programınız seçmelisiniz. Bunun için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Eğer uzmana gidemiyorsanız o zaman da kendi hastalıklarınızı ve vücudunuzu bilerek hareket edip, kendinize uygun olan bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz. Sabah kalkma zamanından başlayıp, gün içerisinde yaptığınız faaliyetleri ve akşam yatma zamanınıza kadar olan zamanı planlayın. Bu zamanlar içerisinde harcadığınız enerjiyi düşünerek, enerjinizi karşılayacak olan besinlerin bir listesini yapın. Bu liste doğrultusunda kendi yeme planınızı hazırlayarak günlük almanız gereken kalori miktarını belirleyerek diyetinizi uygulamaya başlayabilirsiniz.

Kilo vermek için sağlıklı beslenmenin yanında spor yapmakta önemlidir. Bunun içinde diyet programına başlamadan önce günlük yaşamınıza uygun olan ve düzenli olarak yapabileceğiniz bir sporu da programınıza eklemelisiniz. Yürüyüş yaparak diyet programınızı destekleyebileceğiniz gibi bir spor salonuna yazılıp orada bulunan eğitmenlerden destek alıp kendinize uygun olan bir spor programına başlayabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir