Doğal Makyaj Nasıl Yapılır, Malzemeler ve Uygulanışı

doğal makyaj nasıl yapılır, malzemeler ve uygulanışı
doğal makyaj nasıl yapılır, malzemeler ve uygulanışı

Doğal Makyaj Nasıl Yapılır

Bu makalemizde her bayanın ihtiyacı ve bilmesi gereken doğal makyaj yapma taktikleri, kullanabileceğiniz ürünler ve birkaç püf noktası anlatıldı. Çünkü malumunuz artık abartılı makyajlardan hiçbirimiz o kadar da hoşlanmıyoruz. Bu bir gerçek. Yeni trend hemen her konuda olduğu gibi makyajda da doğal tonlar, naturellik ekseninden çıkmamaya özen göstererek yüzde var olan güzelliği birkaç ufak dokunuşla ortaya çıkarmak. Makyajın temel amacı da budur zaten.

Cildimizin sağlığını da düşününce en iyi yolun en az ve doğal yapılmış makyaj olduğunu anlıyoruz. Şunu unutmamak gerekir ki; bir kozmetik ürünü her ne kadar pahalı ve kaliteli olursa olsun verdiği güzel görünüm ve yüksek kapatıcılık kadar cilde zararlı etkileri de elbette olacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak makyaj ürünlerinin seçiminde ve kullanılan miktarda dikkatli olmak gerekir.

Doğal makyajları günlük olarak kullanabileceğiniz gibi makyajsız görünmek istediğiniz özel gün ve gecelerde de kullanabilirsiniz. Tercih sizin!

Peki Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?

Fondotenli Doğal Makyaj (veya BB,CC kremli)

Evet, fondöten kullanarak da gayet doğal makyajlar yapabilirsiniz! Hani şu bloggerların ağzından düşürmediği no makeup makeup tan bahsediyorum! Nasıl olur demeyin. Tabiki burda günlük, ince ,kapatıcılığı fazla olamayan fondötenler kullanılmalıdır. Cilt tipinize göre hafif bir fondöten veya başta belirttiğim gibi renkli nemlendirici dediğimiz kapatıcılık özelliği çok az olan, genelde kızarıklıkları kapatma görevi gören BB veya CC kremler kullanabilirsiniz. Nemli süngerinizle dağıtarak daha homojen hafif ve doğal bir görüntü elde etmiş olacaksınız. Eğer göz altlarınızda morluk gibi problemleriniz pek yoksa göz altı kapatıcısı kullanmamak daha iyi bir seçim olacaktır. Fakat problemli göz atlarınız varsa hafif yapıda br kapatıcıyı ters üçgen biçiminde noktalar halinde uygulayarak yine nemli süngerinizle dağıtmanız sağlıklı ve doğal bir görünüm için yeterli olacaktır. Ten makyajınızı hafif bir transparan pudrayla sabitlemeniz de makyajınızın kalıcılığını artıracaktır.

Gözlerde ise çok hafif bir gölge vermek için toprak tonlarında mat bir far kullanabilirsiniz veya kullanacağınız allıktan hafifçe dokunuşlarla doğal bir renk geçişi sağlayabilirsiniz. Hafif bir maskara da uygulayarak. (örümcek bacağı görünümünden olabildiğince kaçınarak)

Göz makyajından sonra dudaklar. Dudaklarda ise yine sadelik ve doğallık ön planda olacağı için nude veya şeftali pembe gibi dudak renklerinde tonlar tercih etmek bu makyaj için ideal olacaktır.

Mat veya lipgloss şeklinde doğal tonlarda bir ruj uygulayabilirsiniz. Önemli olan hafifçe uygulamak, dudağın kendi rengiymiş gibi bir görünüm efekti yaratmak.

Son olarak pembe, şeftali gibi veya kendinize yakıştırdığınız herhangi bir allığı hafifçe uygulayabilirsiniz.

Aydınlatmadan geçemem! Cilerdenseniz son dokunuş olarak aydınlatıcınızı hafifçe elmacık kemiklerinizin üzerine dudak üstüne uygulayabilirsiniz. Daha sağlıklı, aydınlık ışıl ışıl bir cilt görünümü verecektir.

Bu görünümü elde etmek için bunları kullanabilirsiniz: (tavsiyedir)

Fondoten: Maybelline fit me(mat)

Kapatıcı: Rimmel wake me up

Ruj: Maybelline 315,essence 03 ve benzeri…

Allık: Essence peach me

Mascara: Maybelline push up angel

doğal makyaj nasıl yapılır
doğal makyaj nasıl yapılır

Fondötensiz Doğal Makyaj

Tabiki de daha doğal daha sade bir görünüm isteyenler için veya makyaja pek zaman ayıracak vakti olmayanlar için ideal bir makyaj olacaktır. Burada fondöten olmadığı için yerine ince, hafif ama kaliteli bir kapatıcı kullanmak yeterli olacaktır. Kapatıcıyı göz altlarına, burun kenarı, dudak üstü, alın gibi kızarıklık veya sivilce lerinizin olduğu yerlere uygulayabilir, hafif nemli süngerinizle dağıtarak da daha sade natural bir görüntü elde edebilirsiniz. Uyguladığınız kapatıcıyı da transparan bir pudrayla sabitlemelisiniz.

Göz makyajınızdaysa birincisinde olduğu gibi kullandığınız mat allığı hafifçe far olarak da kullanabilirsiniz veya aydınlık ten rengi bi kalemi hafifçe dağıtabilirsiniz. Aydınlatıcınızı far olarak da hafifçe uygulayabilirsiniz. Siyah bir kalemi veya farı da hafif dokunuşlarla göz kapağınıza uygulayıp dağıtabilirsiniz. Hafif bir maskara uygulamasıyla da göz makyajınızı bitirebilirsiniz.

Ruj olarak yine dudaklarınızın tonuna yakın bir renk seçmeniz iyi olacaktır. Allık olarak ise bronzerınızı da kullanabilirisiniz. Bronzerı (mat olması ideal) elmacık kemiği üzerine alın köşelerine ve hafifçe burun kenarlarınıza, çenenizin altına hafif dokunuşlarla uygulamalısınız.

Bu görünüme sahip olmak için:

Kapatıcı: Maybelline instant anti-age eraser kapatıcı

Allık: Nars orgazm

Ruj: Flormar lipgloss,flormar likit mat rujlarından 03 numara

Bronzer: Wetn wild, loreal paris

Mascara: Maybelline last sensational maskara

Doğal makyaj yapmanız bu yazıyı okumanız kadar bile uzun sürmeyecektir 🙂

Sevgiyle ve doğal kalabilmeniz dileğiyle!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir