El Ayak Terlemesi Nedenleri, El Terlemesi Neden Olur

el ayak terlemesi nedenleri el terlemesi neden olur
el ayak terlemesi nedenleri el terlemesi neden olur

El Ayak Terlemesi

El (avuç içi) terlemesi kişinin günlük aktivitelerini, iş hayatını, öğrenimini, psikolojik durumunu, sosyal yaşantıssını etkileyecek kadar yoğun ise, bu duruma palmar hiperhidroz (aşırı terleme) denir. Genellikle avuç içinde görülen aşırı terleme zaman zaman ayak, koltuk altı ve baş bölgesi ile birlikte oluşur.

Aşırı terleme toplumda her 100 kişiden 2-3 ünde görülür. Genellikle çocukluk döneminde başlayan el terlemesi, ayak terlemesi ile birlikte görülen kişilerin çorap giyimesi ile azalır. Erkek ve kadınlarda görülme oranı eşittir. El terlemesi yaşayan kişilerin %40 ında aileden gelen bir durumdur. Yani el ayak terlemesi nde genetik faktörler etkilidir. Her mevsimde görülen el terlemesi sıcak havalarda daha belirgin olur. Genellikle hayat boyu devam eden aşırı terleme bazılarında 40’lı yaşlardan sonra azalır. Stres ve heyecan benzeri duygusal etkenler tetikleyicisidir. Uykuda pek görülmeyen el ayak terlemesi genellikle uyandıktan sonra başlar. El ayak terlemesi tanısının konması için aşağıdaki durumlar oluşmalıdır.

 • En az 6 aydır görülüyor olması.
 • El, ayak, yüz, kafa ve koltuk altında görülüyor olması.
 • Simetrik olarak iki taraflı görülüyor olması.
 • Gece görülmemesi.
 • Haftada en az 1 defa görülmesi.
 • 25 yaşından önce başlamış olması.
 • Ailede de terleme hikayelerinin görülmesi
 • El ayak terlemesi nin günlük hayatı etkiliyor olması.

El Terlemesi Neden Olur

Sadece ellerde görülen aşırı terleme iki taraflı ve eşit şiddette ise başka hastalıklardan kaynaklanan bir durum değildir. Terlemenin altında yatan sebep hormonal bir bozukluk değildir. Yani ter bezlerinin sayısı, büyüklüğü, yapısı normaldir. Ellerde aşırı terlemeye sebep olan, terlemeyi ayarlayan sempatik sistemdeki ayar bozukluğudur. Bu kişiler aşırı duyarlı ve hassas sempatik sisteme sahiptir. Bu fazla çalışma sonucunda da gereksiz ve aşırı terleme görülür. El terlemesi neden olur sorusuna en genel haliyle bu şekilde cevap verilebilir.

El Terlemesi Nedenleri

Fiziksel rahatsızlıklar sonucunda oluşan terleme ile duygu durumundan kaynaklanan terlemeyi birbirinden ayırmak gerekir. Bu ayrım için terleme özelliklerinin takibi ile olur. Örneğin terleme erken yaşlarda başladıysa ve sadece ellerde oluyorsa bu durum kişinin korku, stres, heyecan durumuyla alakalıdır.

Bundan farklı olarak terleme yeni ortaya çıktıysa ve vücudun diğer bölümlerinde de aşırı terleme görülüyorsa terleme başka hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Aşağıdaki bazı hastalıklar ve durumlar el terlemesi nedenleri arasında görülebilir.

el terlemesi neden olur
el terlemesi neden olur
 • Psikolojik Nedenler: Çoğunlukla kalıtımsal olan terleme nedeni her zaman tam olarak bilinemeyebilir. Bazı kişilerin yaşadığı heyecan, korku, stres gibi ani ruhsal değişiklikler ellerde terlemeye neden olmakta. Sınav heyecanı ve beklenmedik anda gelen mutlu haberler gibi ani duygu değişimine yol açan durumlarda ellerde, koltuk altında ve yüz bölgesinde terleme meydana gelebilir.
 • Fazla Kilolar: Fazla kilo almak kişi hayatını birçok alanda olumsuz etkiler. Bo olumsuzluklardan bir tanesi de ellerde aşırı terleme olarak görülür. Fazla kilo vücut ısısının armasına sebep olur. Vücut da bu durumu dengelemek için terleme yoluna gider. Bu nedenle kilolu kişiler her zaman daha çok terler.
 • Şeker Hastalığı: Avuç içi terlemeleri ile birşeyler yeme isteği birlikte görülüyorsa terlemenin altında yatan neden şeker hastalığı olabilir. Kan şekerindeki ani değişiklikler vücut dengesinde ciddi bozukluklara sebep olur ve  avuç içi terlemesi görülür. Bunun dışında menapoz, antidepresanlar, kalp ve akciğer rahatsızlıkları, tansiyon ilaçları da el terlemesi nedenleri arasındadır.
 • Tiroit Bezlerinin Fazla Çalışması: Fazla çalıştığında guatr hastalığının ortaya çıkmasına sebep olan tiroid bezleri aynı zamanda vücudun gerilmesine neden olurlar. Bu gerginlik uyku bozuklukları, dikkat yetersizliği ve sinirlilik haliyle beraber aşırı el ayak terlemesine sebep olur.

El Terlemesi Nasıl Önlenir

Genellikle ciddi bir hastalık olmamasın karşılık el terlemesi birçok kişide çok yoğun ve son derece rahatsız edicidir. Bu nedenle aşırı el terlemesi görülen kişiler el terlemesi nasıl önlenir sorusuna sıklıkla cevap aramaktadır. El terlemesinde çeşitli tıbbi tedaviler ile birlikte bazı bitkisel yöntemler de  etkili olmaktadır. Yazımızın devamında hem uygulanan bazı tıbbi yöntemleri, hem de bitkisel çözümleri ele aldık.

El Terlemesi Çözüm

El terlemesi çözüm noktasında uygulanan bazı tedavi yöntemleri açıklamalarıyla birlikte aşağıdaki gibidir.

 • İyontoforez Yöntemi: 50 yıldan uzun süredir kullanılan bu yöntem el ve ayak terlemesinin azaltılmasında etkili ve risksiz bir yöntemdir. Bu yöntemde suyun içindeki el ve ayaklara düşük voltajda elektrik verilir. Uygulama seanslar halinde yapılır ve her seans 20-40 dakika sürer. 5-10 seans arasında terlemelerde ciddi oranda iyileşme görülür. Yöntemin başarı oranı %80-90 seviyelerindedir.
 • Tropikal Ter Önleyiciler: Haftada 1-2 kez uygulanan ter önleyici ürünler gece yatmadan önce kullanılır ve gece boyunca eldivenle uyunur. Bu ürünler arasında alüminyum klorür içerenlerin etkisi daha fazladır. Alüminyum klorür içeren ürünlerde dikkat edilmesi gereken nokta bu ürünlerin zaman zaman tahriş edici olabileceğidir.
 • Botoks (Botox): İğnelerle yapılan bir tedavi yöntemidir ve bu yöntemle %80-90 oranında başarı sağlanır. Botoks adı verilen ve derinin hemen altına enjekte edilen tıbbi protein, Botoksla terleme bezlerini harekete geçiren bir kimyasal bloke edilir ve böylece terleme engellenir. Bu yöntemin dezavantajı ise uzun ömürlü olmamasıdır. 6-10 ayda bir tekrarlanması gerekir. Ayrıca bu yöntemde ellerde geçici ağrı ve güçsüzlük oluşabilir.
 • ETS Ameliyatı: Klipsli ETS ameliyata hastaya genel anestezi uygulanarak gerçekleşir. El ve koltuk altı terlemelerinde yapılan bir operasyondur. Ellerdeki terlemelerde son derece etkili olmasına karşılık bazı ciddi yan etkileri görülebilmektedir. El terlemesi nedenleri ne yönelik çözümler ararken kişinin başka ciddi sorunlarla karşılaşmasına yol açabilir. Bu yöntem uygulanan bölgede terlemeyi azaltırken yüz, bacak ve göğüs gibi garklı bölgelerde aşırı terlemeye sebep olmak, düşük tansiyon ve aritmi gibi bilinen yan etkilere yol açabilir. ETS ameliyatında uygulanacak bölgeye iki delik açılır. Açılan deliklerden kameralar yollanır ve ter bezlerine giden sinirler klipslerle sıkıştırılır. İşlem ortalama 20 dakika sürer. Yapılan işlem kalıcı bir çözümdür. Başarı oranı yüksek ve kalıcı bir çözüm olmasına karşılık kalıcı yan etkilerinden dolayı hekimler tarafından son çare olarak başvurulan bir yöntemdir.

El Terlemesi Bitkisek Çözüm

Deniz tuzu ve sirke uygulaması ile kekik uygulaması el terlemesi için bitkisel çözüm olarak önerilebilir. Her iki yöntem de el terlemesi için etkili ve terlemeyi normal seviyeye indiren uygulamalardır.

el ayak terlemesi
el ayak terlemesi
 • Deniz tuzu ve sirke uygulaması: Bu yöntem hem etkili hem de pratiktir. Verdiği sonucun iyi olması kadar uygulama yöntemi de oldukça kolaydır. Yarım bardak elma sirkesi ve yarım bardak deniz tuzu ellerin sığabileceği bir kaba konur. İyice karıştırılan deniz tuzu ve sirkenin içinde eller yarım saat bekletilir. Yarım saatin sonunda karışımdan çıkarılan eller sadece kurulanır. Yıkanmadan bir süre daha bekletilir. Bu doğal yöntem haftada 2-3 defa uygulanarak ellerdeki terlemenin normale dönmesi sağlanabilir.
 • Kekik uygulaması: Ter bezlerinin normal çalışmasında kekik yağı son derece faydalıdır. 8-10 damla kekik yağı damlatarak ellerinizi güzelce ovun. Hatta bu uygulamayı akşam yatmadan önce yapın ve gece yağın tam emilmesi için eldivenle yatın. Birer gün arayla bu uygulamayı yaptığınızda bir süre sonra olumlu etkisini göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir