Enginarın Faydaları Nelerdir, Enginar Faydaları

enginarın faydaları nelerdir, enginar faydaları
enginarın faydaları nelerdir, enginar faydaları

Enginar Faydaları

Enginar faydaları hakkında merak edilenler, enginarın faydaları nelerdir? Enginar çok eski bitkilerden biri olup Mısır’dan tüm Avrupa ülkelerine gelmiştir. Zaman içerisinde ününe ün katan bu mucize bitki tüm dünyada profesyonel olarak yetiştirilmeye devam ediyor. Enginar bitkisel fonksiyonlar açısından oldukça zengin bir bitki olma özelliğini taşımaktadır. Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde yapraklarıyla yapılan yemeklerde kolay sindirim sağladığından oldukça tüketilen sebzelerden biri olmuştur. Ününü zamanla tescilleyen enginar, 16. Yüzyıl Avrupa’sında “soylu bitki” unvanını almış, zengin kitleler ve elit kesimler tarafından tüketilen bitkilerin başında ilk sıraya oturmuştur.

Vitamin ve mineral deposu

Enginarı, çok ucuz olmasa bile bu sebzeyi tüm pazarlardan temin edebilmek mümkün. Enginar oldukça zengin bir besin ve vitamin deposudur. Ayrıca sağlığa olan faydaları sayılamayacak kadar çoktur. En çok bilinen enginar faydaları; avrupa tıp otoritelerinde yaprakları safra temizleyicisi ve böbrekleri çalıştırmak, idrar söktürücü olarak kullanılmış ve günümüzde de kullanılmaktadır.

Enginar faydaları sadece bunlarla da sınırlı değildir. Aynı zamanda enginar sindirime yardımcı olan bir bitkidir. Mineral açısından oldukça zengindir. 100 gram çiğ enginar; Besin lifi gereksiniminin % 22’ si (5,5 Gram), E vitamini gereksiniminin % 1’ i (0,2 mg), Demir vitamini gereksiniminin % 7’si (1,3 mg), Potasyum gereksiniminin % 11’i (370 mg), Kalsiyum gereksiniminin % 4’ü (44 mg), Magnezyum gereksiniminin % 15’i (60 mg), Manganez gereksiniminin ’ü (0,3mg), Çinko gereksiniminin % 3’ü (0,5 mg), Folat gereksiniminin % 17’si (68 mcg), Protein gereksiniminin % 7’si (3,3 gr), Günlük C vitamini gereksiniminin % 20’si (11,7 mg), E vitamini gereksiniminin % 1’i (0,2 mg), B vitamini gereksiniminin % 6’sı (0,1 mg) içerir.

Kolesterolün en büyük düşmanı

Enginarın faydaları nın sağlığa etkisi sayılamayacak kadar çoktur. Türkiye’de yetiştirilen enginar türleri arasında en çok Globe ve Fransız enginar çeşidi tüketilmektedir. Enginar yüksek oranda lif içerdiğinden bağırsak hareketleri sağlayarak tuvalete çıkma açısından kolaylık sağlar, ayrıca kabızlığı önleyici besinler arasında en faydalı olanıdır. Ayrıca enginar yüksek kolesterolü olanlara şifa kaynağı olmaktadır. Demir bakımından çok zengin olan enginar demir eksikliğinden kaynaklanan anemi vakalarında tüketilmesi önemle tavsiye olunmaktadır. Orta büyüklükte olan bir enginarda yaklaşık (128 Gram), günlük demir gereksiniminin % 9’unu karşılayacak düzeyde (1,6 mgr) demir vitamini mevcuttur.

Enginar, hazımsızlık, midede şişkinlik, tuvalete çıkamama rahatsızlıklarına neden olan splastik kolon rahatsızlığının kontrolünde önerilen yiyecekler arasındadır. Enginar yaprağı kandaki kolesterol miktarını karaciğer vasıtasıyla normale getirir. Fazla kolesterolü kandan süzer.

enginar faydaları
enginar faydaları

Enginar içi ve yapraklarıyla da yenilebilen bir bitkidir. Mide rahatsızlıklarından biri olan reflüyü önemli oranda azaltarak düşürür. Bağırsak spazmlarında etken bir sebzedir. Mide ekşimelerini hafifleterek ortadan kaldırır. Kusma, mide şişkinlikleri, karın ağrılarının tedavisinde etken olduğu kanıtlanmıştır.

Sebze yemeklerinde kullanılan enginarın en yakın dostu zeytinyağıdır. Yemeklerdeki uyumuyla güvenli sebze özelliğini kazanmıştır. Fazla tüketilen enginar midede gaz oluşmasına sebebiyet verebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir