Erken Yaşlanma Hastalığı, Genç Kalmak İçin 10 İpucu

erken yaşlanma hastalığı, genç kalmak için 10 ipucu
erken yaşlanma hastalığı, genç kalmak için 10 ipucu

Erken Yaşlanma

Her ne kadar hepimiz bir ömür boyu genç, sıkı ve dinç kalmak istesek de bu sadece bir hayalden ibarettir. Yaşadığımız her gün DNA’mızın bir parçası kopar ve hücrelerimizde metabolik artıklar birikir. Bütün bu doğal süreçler bizi yaşlanmaya doğru götürür. Bu süreci durdurmanın tek yolu hayatı durdurmaktır. Bunu da başarabilmemiz mümkün değildir. Hayat her zaman devam eder. Bizim yapabileceklerimiz sadece bu süreci olabildiğince geciktirmekten ibarettir. Yaşlanmayı önleyemeyecek olsak da, erken yaşlanma ya karşı tedbirler alarak ileride akranlarımızdan daha genç görünebilmemiz, dinç ve sağlıklı olabilmemiz mümkündür. Bu da gençliğimizde edindiğimiz alışkanlıklar ile sağlanabilir. Genç kalmak için yapabileceklerimiz:

Genç Kalmak İçin

1-Erken Yatıp Erken Kalkmak: Özellikle hayatın kıymetini bilmeye başlamış olan 60 yaş üstü kişilerin edinmeye başlamış olduğu bu alışkanlığı gençliğimizde edinmemizin bize getireceği yararlar saymakla bitmez. Hem sabah güneşinden yararlanabilmek açısından, hem de iş yükünü hafifletmek açısından oldukça yararları vardır. Eskilerin “Erken kalkan yol alır” sözünü es geçmemek gerekir. Bizi en çok strese sokacak işlerimizi bu saatlerde daha verimli bir zihinle gerçekleştirmek, günün geri kalanında karşı karşıya kalacağımız stres faktörünü hafifletir. Stresin azalması demek yaşlanmanın yavaşlaması demektir.

Genç kalmak için erken kalkmak kadar erken yatmak da önemlidir. Erken yatmak vücudumuzu dinlendirecek ve belli bir saatten sonra oluşan aşırı yağlı ve tuzlu yiyecekler yeme isteğine karşı engelleyici olacaktır. Saat 22:00 ile 02:00 arası en verimli uyku aralığıdır. Hormon dengesi bu saatlerde sağlanır.

2-Yüzünü Yıkadıktan Sonra Kurulamamak: Genç görünmek için günde en az bir kez yüz yıkandıktan sonra kurulanmamalıdır. Yüzün nem dengesini koruyan bu alışkanlık, kırışıklık oluşumunu da geciktirecektir.

3-Sabah Yürüyüşleri: Sabahın erken saatlerinde, güneşin ilk ışıkları altında yürümek kişiyi zinde hissettirecektir ve güneşten en güzel şekilde faydalanmasını sağlayacaktır. Yaşlılığımızda vücudumuza sabah güneşinden aldığımız D vitaminlerinin yararlarını göreceğimiz bir gerçek.

4-Şekerden Vazgeçmek: Şeker vücudumuzda toksik madde oranını arttırır. Hücrelerimizde metabolik artık birikmesine sebebiyet verir. Diş çürüklerini hızlandırır. Ayrıca kanser hücreleri şekeri çok sever. Şekeri hayatımızdan uzaklaştırmak çok zor olsa da, bu başarıldığı zaman sağlığımıza ve genç kalma yolundaki çabamıza çok büyük katkı sağlamış oluruz.

5-Bol Su Tüketmek: Su, vücudumuzda en fazla orana sahip bileşiktir. Vücudumuzdaki her türlü metabolik faaliyeti düzenleyen sudur. Nem dengesini sağlayacağı için kırışıklık önleyicidir. Eksikliği hayati fonksiyonları olumsuz yönde etkiler. Aşırı olmamak kaydı ile su tüketimimizi asla ihmal etmemeliyiz. Her bünyenin su tüketim ihtiyacı farklılık göstermektedir. İhtiyaçtan fazla su tüketimi böbrekleri yorar, organların erkenden yıpranması yaşlılıkta büyük sorunlara neden olabilir.

6-Alkollü-Uyarıcı İçeceklerden ve Sigaradan Uzak Durmak: Fazla dikkate alınmasa da alkolden, sigaradan ve kafeinli gıdalardan vazgeçmek tenin rengini bile değiştirebilecek derecede pozitif etkilere neden olacaktır.

7-Bol Nefes Egzersizi: Nefes egzersizleri vücudun bolca oksijen almasını sağladığı gibi solunum ile bağlantılı her vücut fonksiyonunun düzenlenmesine de yardımcı olur. Beyin sağlığı için doğru nefes almak çok önemlidir. Unutkanlık problemlerine maruz kalma riskini azaltır.

genç kalmak için
genç kalmak için

8-Tam Doymadan Kalkmak: Doğru beslenme şekli doymadan kalkmaktır. Böylelikle midenin 1/3’ü su, 1/3’ü hava, 1/3’ü de besin ile dolu olacağı için sindirim sistemimiz zorluk çekmeyecektir. Bu da bedenimizin daha az yıpranacak olması demektir.

9-Mevsiminde Tüketim: Doğallığı bozan her davranış bir gün bedelini ödetir. Mevsiminde yemediğimiz sebzeler de bize yarar sağlamayacaktır. Doğa denge üzerine kuruludur. Her mevsimde bizim metabolizmamızın ihtiyacı olan ürünleri bize sunar. Bunun dışına çıkmak doğaya aykırı davranmak olur. Bu da bedel ödetir. Seralarda mevsim dışı sebzeler üretilirken yapay ortam oluşturulur ve çeşitli hormon ya da kimyasallar kullanılır. Bunlar bedenimizde kümülatif etki yapar ve belli bir oranda birikim yaptığı zaman ileriki yaşlarda zararlı etkilerini görmeye başlarız. Mevsiminde tüketim erken yaşlanma hastalığı ve yaşlılığımızın daha sağlıklı geçmesi açısından çok önemlidir.

10-Antioksidan Çaylar Tüketmek: Kültürümüzde çokça yetiştirilen antioksidan bitkiler ya da baharatlar mevcuttur. Doğanın bize sunduğu bu harika bitkilerden yararlanmak, vücudumuzdaki serbest radikalleri, toksinleri uzaklaştıracağı için vücut sistemimiz temizlenecek ve yaşlanmamız yavaşlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir