Gıda Zehirlenmesi Belirtileri, Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir

gıda zehirlenmesi belirtileri, gıda zehirlenmesine ne iyi gelir
gıda zehirlenmesi belirtileri, gıda zehirlenmesine ne iyi gelir

Gıda Zehirlenmesi Nedir

Gıda zehirlenmesi belirtileri nelerdir ve gıda zehirlenmesine ne iyi gelir? Gıda zehirlenmesi çoğunlukla hafif belirtilerle atlatılan bir rahatsızlıktır. Ancak nadiren de olsa zehirlenme ciddi komplikasyonlar oluşturabilir, hatta ölümcül olabilir.

Gıda zehirlenmesi nedir? Gıda zehirlenmesi hijyenik ve taze olmayan, bakteri, parazit, toksin ve virüslerin bulunduğu su ve besinlerin vücuda alınmasıyla olur. E.Coli ve Staphylococcus bakterileri gıda zehirlenmesi vakalarının büyük çoğunluğunu oluşturur. Gıda zehirlenmesine en çok bozuk yiyeceklerin tüketilmesi sebep olur. Bunların dışında bazı kimyasallara maruz kalınması veya yanlışlıkla bu kimyasalların tüketilmesi de zaman zaman gıda zehirlenmesine sebep olur.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

Gıda zehirlenmesi belirtileri genellikle bozuk besinin tüketildikten 2-6 saat sonra görülmeye başlar. Bu süre zehirlenme sebebine göre veya gıda zehirlenmesine sebep olan yemekten ne kadar yendiğine bağlı olarak değişir. En çok görülen gıda zehirlenmesi belirtileri kusma, mide krampları, ishal, halsizlik, baş ağrısı ve ateştir. Gıda zehirlenmesi belirtileri ile ilgili bilinmesi gereken diğer hususlar:

  • Bazen gıda zehirlenmesi belirtilerinin ortaya çıkması 3 günü bulabilmektedir.
  • Belirtilerin ne kadar zaman sonra görülmeye başladığı ve şiddeti  zehirlenmeye sebep olan bakterinin çeşidine, tüketilen bozuk gıda miktarına ve kişinin sağlık durumuna göre değişir.
  • Gıda zehirlenmesi belirtileri ilk olarak genellikle mide bulantısıyla başlar. Daha sonra bu bulantıya mide krampları eşlik eder.
  • Şiddetli kusma ve ishal görülüyorsa, kanlı dışkı varsa hemen bir sağlık hastaneye başvurulmalıdır.
  • Kusmalar genellikle 2 günde sonlanır, ishal de genellikle 3 günde sonlanır. Ancak mide rahatsızlığının tam geçmesi 1 haftayı bulabilir.
  • Zehirlenme belirtileri çoğunlukla 1-2 günde hafifler ve geçer. 2 günden fazla süren kusma söz konusu ise, kanlı kusma varsa, konuşma bozukluğu varsa, çift görme varsa hemen hastaneye gidilmelidir.
gıda zehirlenmesi belirtileri
gıda zehirlenmesi belirtileri

Gıda Zehirlenmesine Ne İyi Gelir

  • Bol sıvı alınmalı: Gıda zehirlenmesinde kusma nöbetleri sonrası vücut susuz kalır. Sıkça meydana gelen kusmalar vücuttaki besin ve su değerleri kaybolur. Bundan dolayı gıda zehirlenmesine ne iyi gelir dendiğinde atılacak en önemli adımlardan biri bol su, meyveli buz parçacıkları ve sıvı gıdalar tüketerek mideyi yatıştırmaktır. Ayrıca ağızda oluşan kötü tadı önlemek için küçük yudumlarla soğuk meyve suyu ve su alınabilir. Ağızda oluşan bu kötü tat birşeyler yiyip içmeyi engelleyecek düzeyde rahatsız edicidir. Ağızdaki kötü tattan kurtulmak için ayrıca tuz-şeker çözeltisi, taze limon suyu ve hindistan cevizi suyu denenebilir. Taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir. Gazlı içecekler kesinlikle içilmemelidir. Vücudu daha da susuz bırakacak olan kahveden de uzak durulmalıdır.
  • Hafif yiyecekler tüketilmeli: Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir noktasında ikinci önerimiz hafif yiyeceklerin tüketilmesidir. Gıda zehirlenmesi belirtileri görüldükten sonrasındaki birkaç saatin veya ilk günün sonrasında küçük porsiyonlar halinde muz, papaya, armut, elma gibi taze meyveler yenebilir. Vücudun besin ihtiyacını karşılamak için de haşlanmış pirinçle birlikte pişirilen baklagiller yenebilir. Çörek, tost ve galeta gibi hafif yiyecekler de denenebilir. Vücudun besin ihtiyacını giderecek bir başka öneri de tavuk suyuna çorba veya et suyuna çorbadır. Bu çorbalara mideyi yatıştırması ve sindirimi kolaylaştırması için tarçın ya da nane ekleyebilirsiniz. Gıda zehirlenmesi yaşayan kişi yoğurt dışındaki süt ürünlerini tüketmemelidir. Yoğurt ise mide sorunları için oldukça iyi gelecek hafif bir besindir.
  • Haşlanmış sebzeler yenmeli: Gıda zehirlenmesine ne iyi gelir dendiğinde bir başka önemli husus da aç kalınmamasıdır. Aç kalmamak için de gerekli miktarda ve sağlıklı besinler seçilmelidir. Gıda zehirlenmesinde haşlanmış sebzeler iyi bir beslenme tercihi olacaktır. Haşlanmış sebzelerin besin değerini arttırmak için zeytin yağı kullanılabilir. Sebzeleri haşlanmış tercih etmeyenler için fırınlanmış sebze yemekleri bir başka alternatif olabilir.
gıda zehirlenmesine ne iyi gelir
gıda zehirlenmesine ne iyi gelir

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

Çok rastlanan gıda zehirlenmesi türlerinde belirtiler genellikle kendiliğinde 2-3 güne hafifler ve geçer. Ancak bazı gıda zehirlenmelerinde çok ciddi sağlık problemleri oluşabilir. Gıda zehirlenmesi belirtileri çok şiddetli ise, geçmiyorsa, kanlı kusma veya kanlı dışkı varsa, zihin bulanıklığı, bulanık görme ve baş ağrısı varsa gıda zehirlenmesi tedavisi için vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Bu süreçte doktora danışılmadan ilaç kullanılması çok yanlıştır.

Gıda zehirlenmesi tedavisi uygulanırken kusma, ishal ve mide krampları gibi gıda zehirlenmesi belirtileri nin kontrol altına alınması hedeflenir. Gıda zehirlenmesi tedavisi süresince hasta bol su içmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir