Goji Berry Nedir Zayıflatırmı Goji Berry Faydaları Nelerdir

goji berry zayıflatır mı
goji berry zayıflatır mı

Goji berry nedir

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz goji berry sağlığa olan yararlarıyla beraber fazlasıyla dikkat çeker hale gelmiştir. Kökeni Asya kıtasına dayanan goji berry besin değerleri bakımından oldukça zengin bir bitkidir.

Bunun yanı sıra faydaları da saymakla bitmiyor. Doğal bir mucize sayılabilen bu bitki A , C ve B12 vitaminlerini beraberinde barındırmaktadır. Aynı zamanda demir ve selenyum da içermektedir. Bunun yanında içermiş olduğu polisakkaritler ve antidoksidanlar sayesindede sağlığa faydalı meyvedir. Aynı zamanda uzun ömür meyvesi de dememiz doğru olacaktır.

Goji Berry kolesterolü düşürüyor ve kanı temizliyor

Ülkemize son yıllarda getirilmiş olan goji berry aslında yüzlerce yıl boyunca Tibetliler tarafından karaciğer ve böbrek tedavisinde kullandılar. Mucize içeren bitki aynı zamanda kolesterolü düşürmektedir ve kan basıncını da dengelemektedir. Bunun yanı sıra ise kanı temizleme özelliği de bulunmaktadır. Vücut yağ oranını azaltma özelliğine de sahiptir. Uyku düzeninizi dengede tutar , hafıza güçlendirir ve daha dinç bir görünüme ulaşmanıza yardımcı olur.

Goji Berry Zayıflatır mı

Goji berry kısa sürede antidoksidan etkisini göstermesiyle ödemin hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını saağlar. Vücudun ihtiyacı olan vitaminleri almasından dolayı iştahı kapatır ve diğer taraftan da metabolizmayı hızlandırır . Bununla birlikte ise spor yapılırsa eğer zayıflamada etkili sonuçları ortaya doğuracaktır. Mucizevi bitki bayanların vazgeçilmezi haline çoktan geldi.

Goji berry çayı

Bu bitkinin bir çok şekilde tüketimi gerçekleştirilebilir. Çay şeklinde içilmesi de mümkündür. Faydası bilindiği üzere goji berry çay olarak içilmesi de tercih edilmektedir. Bitki çaylarını yaptığınız gibi bu çayı da aynı yöntemle yapabilirsiniz. Aynı zamanda isteğe bağlı olarak lezzetine lezzet katmak için farklı bitkilerle birlikte karıştırabilirsiniz. Bununla birlikte yararına yarar da katmış olacaksınız.

Fazla goji berry tüketmenin zararları var mıdır ?

Yararlarını saymakla bitiremiyceğimiz bu özel bitkinin kullanımında dikkatli olmak elbette gerekiyor. Faydaları arasında bizi etkileyen en önemli özellikleri olan zayıflatıcı ve genç kalma gibi özellikleri olan bu bitkiyi fazlaca tüketmemek gerekiyor. İlaçların etkisini azaltma etkisi bulunduğundan dolayı diyabet hastalarının bu bitkiden uzak durması gerektiğini de söyleyebiliriz. Fazla tüketimi sonucunda hipertansiyona neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra eğer polen alerjiniz var ise goji berry tüketiminizle beraber hapşırma , kaşıntı , hırıltı , kaşıntı gibi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Goji berrynin gündüz tüketimi tavsiye edilmektedir. Bunun nedeni ise gece tüketimi sonucunda uykuyu kaçırma etkisi yaratabilmesidir. Fazla tüketilmesiyle uykuyu kaçırabiliyor. Sizi dinç tuttuğu faydasını göz önünde bulundurup fazla tüketirseniz eğer sonucunda konsantrasyon bozukluğu , huzursuzluk veya hiperaktiflik gibi yan etkiler yapabilmektedir. Yine fazla tüketimi söz konusu olursa kan akış hızını normal seviyesinin üzerine çıkartır.

Aşırı tüketimiyle birlikte göz rahatsızlıkları , baş dönmesi , görmede sıkıntılı durumlara ve halüsinasyonlara yol açabilmektedir. Alerjiye yatkın olan bireylerin dikkatli bir şekilde kullanması gerekmektedir. Ayrıca eğer kan sulandırıcı ya da şeker hastalığı ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza danışarak bu bitkiyi kullanmanızda yarar vardır.

Goji berry cinsel gücü arttırıyor mu ?

İçerisinde antioksidan ve beta sitosterol bulunmaktadır. Bundan dolayı ise kolesterol düzeyinin sağlıklı aralıklarda kalmasını sağlamaktadır. Bu bitki uzun yıllar boyu cinsel gücü arttırmasıyla ünlü bir bitki olarak kullanılmıştır. Kandaki testesteron oranını arttıran goji berry bilimsel araştırmalar sonucu cinsel gücü arttırdığı kanıtlanmıştır.

Goji Berry Faydaları Nelerdir

Goji Kurt Üzümü Kanserden korur

Mucizevi bir bitki olarak adlandırabileceğimiz goji berry kanser önleyen bir madde olan Germanium içermiş olan tek bitki türü diyebiliriz. İçinde bulunan polissakkaritler ve antioksidan maddeler sayesinde kansere sebep olabilecek genetik değişmelerin gerçekleşmesine engel olmaktadır. Bu bitkinin özellikle de karaciğer kanserine karşı çok iyi koruduğunu söyleyebiliriz . Vücuttaki zehirden arındırıcı etkisi nedeniyle büyük önem taşıyan bu bitki uzun yıllar boyu karaciğer kanseri tedavisinde de kullanılan etkili bir üründür.

goji berry faydaları nelerdir
goji berry faydaları nelerdir

Goji Çileği ile dinç hissedin , genç görünün

Goji berry bitkisi hipofiz bezinden salgılanıyor olan büyüme hormonunun salgılanmasını arttırır. Bu hormonun bir çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Vücuttaki yağ oranını azaltır ki bu bayanlar için en önemli şeylerden biridir, hafızayı güçlendirme gibi özelliği bulunmaktadır, uyku düzenini dengelemektedir, cinsel isteği ve gücünü düzenleyerek vücuda genç ve daha da diri bir görünüm katar.

Goji Berry Enerji Verir

En önemli adaptojen etkiye sahip olan goji berry bitkisi gücünüzü , dayanıklılığınızı ve egzersiz toleransınızı arttırma etkisine de sahiptir. Özelliklede hastalığın ardından sizi yakalıyan halsizlik dönemlerinde ise sizi şikâyetlerden kurtarır.

Ömrünüze ömür katın

Vücudunuz her an radikaller tarafından saldırıya uğrayarak; yenilenme hızından daha çok yıpranmasına ve yaşlanmasına neden olmaktadır. Goji berry için aynı zamanda uzun ömür bitkisi de dememiz yanlış olmaz . içerisinde bulunan antioksidanlar ve polisakkaritler sayesinde serbest radikallerin neden olacağı zararlara karşı vücudu korur.

Goji Üzümü Kolesterol seviyesini dengeler

Goji berry mucizevi ürürnü kolesterol seviyesini düşürme etkisi olan beta sitosterol maddesini içermektedir. Bu sayede kolesterol seviyeniz en uygun seviyede korunuz. Ayrıca da atar damarlarınızın açık kalmasında ve elastikiyetinin korunmasında etkilidir.

Goji Berry Zayıflama

Aşırı şişman hastalara kullanılan bir çözüm yöntemidir. Sabah akşam hastalara verilmesi sonucunda çoğu hastanın kilo verdiği görülmüştür. Bir başka artısı ise tüketilen gıdaların yağ biçiminde depolanması yerine enerjiye dönüştürülmesidir. Kilo vermeye yardımcı önemli bir besindir.

Düzenli uyku için goji çileği

Uykusuzluk probleminde doğal yöntem olarak uzun süre çözüm yolu olarak kullanılmıştır. Hemen hemen tüm bireylerde uyku kalitesini arttırdığı kanıtlanmıştır. Uykunuzu düzene sokmak için goji berry en iyi bitkisel yöntemler arasında yer almaktadır.

Kalbinizi Goji Berry ile Güçlendirin

Goji berry kalple kan basıncını ayarlamaya yardımcı olan bir madde içermesi nedeniyle kalbinize güç katar. Anthocyanin maddesi ile ise kalp damarlarınızın dayanıklılığına dayanıklılık katar.

Böbrek sağlığını korur

Önemli organlarımızdan olan böbreğin , beynimizi ve diğer yaşam organlarını kontrol ettiği düşünülür. Yaşamımızda önemli yeri olan böbreklere iyi gelmesiyle ün yapmıştır.

Goji Berry Sindirimi kolaylaştırır

Sindirimi zorlaştıran gastrit tedavisinde önemli rolü olan goji beri tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle meyve suyu şeklinde tüketimi sindirimi kolaylaştırma da önem taşımaktadır.

Diş sağlığı

Hayatımızın önemli noktalarından biri olan ağız ve diş sağlığını önemli derecede olumlu yönde etkilemektedir.

Hafıza güçlendirir

Goji berry Asya ‘da bilinen etkili bir beyin güçlendirici yöntemdir. İçermiş olduğu betain vücudumuzda kolin maddesine dönüştürülerek beyindeki hatırlama ve hafıza fonksiyonlarında büyük yer alır .

Goji berry vücudumuzun dört yanına hakim olmuş önemli meyveler arasına girmiş bulunmaktadır. Tüketimi doğru olanda olduğu sürece size dönüşümü olumlu yönde olacaktır. yeterince tüketimine dikkat etmenizde fayda vardır. Goji berry uzun yaşam bitkisini afiyetle tüketin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir