Gül Suyu Maskesi, Faydaları

gül suyu maskesi, faydaları
gül suyu maskesi, faydaları

Gül suyu nasıl kullanılır ve gül suyu faydaları nelerdir? Gül suyu kullanılarak daha nemli bir cilt mümkün mü? Gül suyu tonik, gül suyu maskesi ve gül suyu ile makyaj temizliği.

Gül Suyu

Bakım malzemelerinin içeriğindeki kimyasallar düşünüldüğünde pek cazip ürünler olmadıkları düşünülür. Çünkü zaman içerisinde insanlar bu hususta epeyce bir deneyim kazanmışlar ve ten sağlığını korumak adına doğal ürünlerden faydalanmayı daha yararlı bulmuşlardır.

Çok eski geleneklerin ürünü olan gül suyu, cilt bakımı yapmak için hala başvurulmakta olan bir çözümdür. Ancak bazı gül suyu markaları içeriğinde kimyasal barındırabilmekte. Bundan dolayı güvenilir markalı gül suyu tercih edilmeli ve içeriğine  dikkat edilmelidir. İçeriğinde hiçbir kimyasala yer verilmediği taktirde cilde temas eden gül suyunda müthiş faydalar gizlidir. Gül suyu, cilt temizliğinde, cilde nem kazandırmada, sivilcelerle mücadele etmede ve birçok cilt bakımı alanında kullanılabilir. Gül suyu faydaları:

Gül Suyu Faydaları

  • Cilt kızarıklıklarını ortadan kaldırır. Size berrak bir cilt sunar.
  • Cildinizin yüzeyinde var olan bakterileri öldürerek sivilce oluşumunu engeller. Sivilce nasıl geçer diyenleri için iyi bir çözümdür.
gül suyu faydaları
gül suyu faydaları
  • Cildin temizlenmesi için uygulandığında parlak bir cilde sahip olmanızı sağlar.
  • Cilt üzerindeki kapalı gözeneklerin açılmasını sağlar. Siyah nokta oluşumunu engeller. Siyah nokta nasıl temizlenir sorusuna iyi bir cevaptır.
  • Cildinizin yağ dengesini korumanıza yardımcı olur. Çok yağlı ve çok kuru ciltler gülsuyundan faydalanabilir.

Cildin Nemlendirilmesi İçin Gül Suyu Nasıl Kullanılır

Cildiniz yeterli derecede nem taşımıyorsa gülsuyu kullanımını sürekli hale getirmenizde fayda var. Ancak bazı gülsuyu markaları içeriğinde kimyasal özelliği taşıyan esans barındırmaktadır. Cildiniz bu maddelere karşı bir reaksiyon geliştirebilir ve başka problem ortaya çıkabilir. Bu nedenle doğal olmayan bir gülsuyu markasını cildinize uygulamamanızı önermekteyiz. Banyo sonrasında bir parça pamuk üzerine biraz gül suyu damlatın ve nemlenmesini istediğiniz bölgelere sürün. Bunu birkaç hafta uyguladığınız taktirde cildinizin daha nemli hale geldiğini göreceksiniz. Üstelik gülsuyunun yan etkisinin görülme riski yok denecek kadar azdır. Gül suyu kullanımı ve gül suyu ile cilt temizliği:

Gül Suyu Kullanımı

  • Cilt temizliğinde.
  • Makyaj temizlemede.
  • Tıraş sonrası kızarıklıkları ve kurumaları önlemede.
  • Gül suyu tonik yerine kullanılabilir.

Gül Suyu İle Cilt Temizliği

Gül suyu ile cilt temizliği için; 1 çay kaşığı gliserin ile yarım çay bardağı gül suyunu iyice karıştırdıktan sonra pamuk yardımı ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Sabah uygulanması daha uygun olur.

Gül Suyu İle Makyaj Temizliği

Gül suyu ile makyaj temizliği için; bir parça pamuğun üzerine iki damla hindistan cevizi yağı daha sonrada bir miktar gül suyu dökün ve makyajınızı temizleyin. Hindista ncevizi yağının nem verme özelliği mevcuttur. Ayrıca göz çevresinde de rahatlıkla kullanılabilir. Böylece tüm makyajınızı bu karışım ile silebilirsiniz. Sıklıkla pamuk değiştirirseniz daha hijyenik olacaktır.

Tıraş Sonrası Gül Suyu Kullanımı

Tıraş sonrasında cildiniz çok fazla tahriş olur ve yanmalar meydana gelir. Gül suyu ile cildinize masaj uyguladığınız taktirde bu olumsuzlukları ortadan kaldırmış olursunuz. Ayrıca bu şekilde iyi bir yüz temizliği de yapmış olursunuz.

Gül Suyu Tonik

Piyasada onlarca tonik markası mevcut. Ancak yapmak istediğiniz işlemi gül suyu ile halletmek isterseniz bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayabilirsiniz. Gül suyu tonik ile aynı zamanda cildinizin güzel kokmasını da sağlamış olursunuz. Uyumadan önce uygulamanız tavsiye edilmektedir.

gül suyu tonik
gül suyu tonik

Gül Suyu Maskesi

Daha nemli ve daha canlı bir cilt için gül suyu maskesi:

2 yemek kaşığı gül suyu
5 tane iyice öğütülmüş badem.
Yarım çay kaşığı bal.
Gül suyu ile bademleri iyice karıştırın ve daha sonra balı üzerine ekleyerek biraz daha karıştırın. Cildinizi iyice temizledikten sonra maskeyi yüzünüze uygulayın. Yarım saat kadar geçtikten sonra yüzünüzü ılık su ile temizleyebilirsiniz. Bu uygulama cildinizin daha nemli hale gelmesini sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir