Hamilelikte Kilo Alımı

hamilelikte kilo alımı
hamilelikte kilo alımı

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Zaman Başlar

Hamilelikte kilo alımı olmazsa olmazdır. Sonuçta yemek yemek zorundasınızdır. Kilonuzun belli oranda artması gerekiyor.  Fazla kilo aldığınızı fark ederseniz; şunu bilmeniz gerekiyor ki, olmanız gereken ölçüye geriye dönemezsiniz doğumdan sonraki döneme kadar. Çünkü sonraki aylarda özellikle bebeğinizin gelişmesinde çok önemli olan ikinci ve üçüncü aylarda bebeğinizin kaloriye ve besine ihtiyacı vardır.

Ancak hamilelikte kilo dan bahsedeceksek, hamilelik sürecinde 11.5 veya 16 kg. arası kilo almak normal kabul edilir. Ancak kilo alımını yaşa ve hamilelik öncesi anne adayının kilosuna göre değişmektedir.

Hamilelikte kilo alımına detaylı bakmadan önce hamile olabilceğini düşünen anne adayları için hamilelik belirtileri ne zaman başlar konulu yazımızı da okumalarını tavsiye ederiz.

Hamilelikte kilo sorunları

Anne adaylarının ayrıca endişe ettiği pek çok sorun da hamilelikte aşırı kilo alımıyla birlikte baş gösterecektir. Hamilelikte kilo sorunları; bebeğin annenin kilolarından dolayı değerlendirilmesinin güçleşmesi; anne adayında ki sırt ağrısı, artmış yorgunluk öyküleri; annede oluşan varisler; vajinal doğum seçeneğinin zorlaşması; sezaryen olduktan sonraki ameliyat komplikasyonlarının daha fazla olması, doğum sonrası kilo vermenin güçleşmesi gibi.

Hamilelik sürecinde 8 ay boyunca haftada 450-500 gram kilo almalısınız. 

Hamilelikte kilo alımı nasıl olmalı

Hamilelikte kaç  kilo alınmalı, hamilelik sürecinde en fazla kaç kilo almak normaldir? bu sorulara verilecek tek cevap 11.5-16  kg. alınması normal olduğudur. Ancak anne adayı zayıf bir bünyeye sahipse, 16 kg. kadar çıkılabilir. Ancak günlük yaşantımızda maalesef 25 lerden bahsedildiğini hepimiz duyuyoruzdur. Hamilelik sürecinde kilo alımı takibi için düzenli tartılın ve not alın.

Bulantı ve kusma şikayetleri nedeniyle tatlıya ağırlık veriyorsanız, bunun da kilo yapacağını unutmayın.

 

Hamilelikte her ay kilo artış oranı

  • Hamile bir kadın, ilk üç ayda ortalama 1.2-1.6 kg.
  • İkinci üç ayda ise 5.5-6.5 kg.
  • Son iki ayda 7 ve 8. ayda ise haftada 450 gr. olacak şekilde olmalı.
  • Son ayda 9. ayda ise 450 gr. -900 gr. kilo alınmalıdır.

Her gebe kadının, kilo konusunda en büyük hedefi kilo artışını mümkün olduğunca düzenli tutmaya çalışmak olmalıdır. Ani alıp vermeleri bu süreçte engellemelidir anne adayları. Eğer ciddi bir şekilde aşırı kilo aldığınızı fark ederseniz örneğin ilk üç ayda 1.6 kg. yerine 6.5 kg. ikinci üç ayda 5.5 kg. yerine 9 kg. kadar fazla aldığınızı fark ederseniz, doktorunuza mutlaka danışın. Kendinizi ve bebeğinizi perhize, diyete sokmayın. Bunun için doktorun verdiği önerileri dinleyin. Yediklerinize dikkat edin

Hamilelikte aşırı kilo alımı

Hamilelikte aşırı kilo alımı, yani 18 kilonun üzerinde kilo alınıyorsa bu oldukça risk doğuran bir durumdur. Çünkü hamilelik sürecinin ortalarına doğru; 6. aydan sonra özellikle, diyabet ve hipertansiyon riski, preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi oluşabilir. Vücutta fazlaca ödem oluşabilir, bebek doğduktan sonra, ilerleyen yaşlarda diyabet hastası olabilir.

Hamilelik sürecinde, kalorili ve kaliteli yiyecekler tüketilmeli, abur cuburdan kaçınılmalı. 

Hipertansiyon ise erken doğuma, ani bebek ölümlerine sebep olabilir. Vücutta kilodan kaynaklanan aşırı ödem oluşumu da, rahatsız bir hamilelik yaşanmasına sebep olabilir. Görüldüğü gibi hamilelikte aşırı kilo alımı her zaman hem bebek hem de anne adayı için tehlikeler arz eder. Kim rahat bir hamilelik istemez ki? Bu nedenle anne adaylarına kilo konusunda dikkat diyoruz.

Eğer normalin üzerinde bir kilo alımı var ise, hamilelikte aşırı kilo sıkıntısı baş göstermiş ise; hemen bir uzmana başvurulup, kilo kontrolü konusunda gerekli adımlar atılmalıdır. Özellikle sigara içen anne adayları, sigarayı hamilelik sürecinde bıraktıklarında zaten belli bir ekstra kilo artışı kaçınılmazdır. Diyetisyenle birlikte uygun bir beslenme programı hazırlanarak aşırı kilo alımı önlenebilir.

Ayrıca unutmamanız gereken en önemli nokta; kilo alımının bir sürü sebebinin olabileceğidir. Bazı kadınlar hamile kadınların sürekli yemesi gerektiğini duydukları için kilo alırlar. Bu konuda mutlaka bir uzmandan yardım alın. Çevrenizden ben kan hapını kestim kilo alımı durdu, gibi tavsiyelere kulak asmayın. Dr. dediklerinden çıkmayınız. Kabızlık, iştah açılması gibi sorunları doktorunuzla paylaşınız, hapsa şuruba çevrilebilir, ya da başka bir ilaç yazılabilir, ama tekrar söyleyelim, hamilelik sürecinde çevrenizin etkisinde kalmayın bu konuda. Her anne adayının metabolizması, hamilelik süreci birbirinden farklıdır. 

Hamilelikte Ay Ay Kilo Alımı

Hamilelikte kilo alımı her ay farklılık göstermektedir. Aşağıda verdiğimiz bilgiler ortalama hamilelik verilerine göre hesaplanmış ve verilmiştir. Hamilelikte ay ay kilo alımı verilerimiz şöyle:

Hamilelikte ilk üç ay kilo alımı her hafta ortalama 450-500 gram olmalıdır. Birinci 3 ayın sonunda yaklaşık 5 – 6 kg. kilo alınabilir.

Hamilelikte 4, 5, 6. ay kilo alımı her hafta ortalama 300 gram olmalıdır. Hamilelikte 6. ayda yaklaşık 10 kg. kilo almış olabilirsiniz, bu normaldir.

Hamilelikte 7, 8, 9. ay kilo alımı her hafta ortalama 400-450 gram olmalıdır. Hamilelikte 9. ay sonunda 15 kilograma kadar kilo almış olabilirsiniz, bu normaldir. Ancak daha fazla veya daha az kilo alımı da doktor değerlendirmesi ile bir sağlık sıkıntısı yaratıp yaratmadığı ortaya çıkabilir.

Hamilelikte fazla kilo alımı bebek sağlığını olumsuz etkiler mi veya hamilelikte alınan kilolar nasıl verilir gibi birçok sorunun cevabı içinde en doğru adres alanında uzman bir doktor dur. Çünkü yukarıdaki veriler aslında kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Anne adayının eski kilosu yeme ve içme alışkanlığı, iş yoğunluğu, genetik altyapı gibi birçok faktör etkilidir hamilelikte kilo alımı konusunda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir