Hangi Kan Grubu Kime Kan Verebilir, Kan Uyuşmazlığı

hangi kan grubu kime kan verebilir, kan uyuşmazlığı
hangi kan grubu kime kan verebilir, kan uyuşmazlığı

Kan Grupları

Birçok kan hastalığında, iş ve ev kazaları sonucu, trafik kazalarında ve bedene zarar veren bir işleme maruz kalındığında kan ihtiyacı söz konusu olabilir. Kan vermek, başkasının sağlığına destek olmak için önemli bir yardımdır. Ayrıca kan verildiğinde vücut kendini yenilemekte daha sağlıklı hale gelmektedir. Biz de hangi kan grubu kime kan verebilir yazısında tüm bilgileri sizler için düzenledik.

Kan Grubu Nasıl Oluşur

Tüm insanlarda 4 tane ana kan grubu vardır. A, AB, O, B grubu olarak belirlenen grupların da + ve – türleri bulunmaktadır. Birçok kan grubunun içinde ”0” grubu bulunur ancak diğer gruplar baskınlık gösterdiği için yok sayılır. Bir kişi B kan grubunu taşıyorsa o kişinin kanı, BB veya B0 bileşeninden oluşmuş demektir. B0 daki 0 baskın olmadığı için sadece B olarak ifade edilmiştir.

Kırmızı kan hücresi olan eritrosit farklı proteinler bulundurur, bu proteinin tipine göre de kan grupları belirlenmektedir. A grubuysanız sizin kırmızı kan hücrenizde A antijeni bulunmaktadır. Eğer yabancı bir kan grubu vücuda girerse bunu da antikorlar yok ederler. AB grubunun özel bir durumu vardır, bu kana sahip olanlarda antikor yoktur ve vücut gelen kana direnç göstermez. 0 grubunda hiçlik söz konusudur, antijeni olmadığından gelen farklı kanı antikorlar yardımıyla yok eder.

hangi kan grubu kime kan verebilir
hangi kan grubu kime kan verebilir

Hangi Kan Grubu Kime Kan Verebilir

Kan grubunuz rh – ise, kan alırken sadece kendi kan grubunuzun rh – olanından yararlanabiliyorsunuz. Yani A rh- kan grubunda biri, sadece A VE 0 rh – den kan kabul edebiliyor. B rh – olan, B rh – ve 0 rh – olandan kan alabiliyor. AB rh – lere A rh -, B rh -, AB rh – ve 0 rh – kan verebilmekte. O rh – grubuna sadece o rh – kan grubuna sahip kişiler kan bağışı yapabiliyor. AB rh + kan grubu sahipleri, tüm kan grubundan kan alabiliyor. 0 rh + kan grubuysa herkese kan verebiliyor. Bu yüzden AB rh + grubuna genel alıcı grup, 0 rh + kan grubuna genel verici grup deniliyor.

Hangi kan grubu kime kan verebilir genelleme yapılacak olursa rh değeri – , + olarak kan alıp vermede kolay bir hesap vardır. Rh – olan kişiler sadece rh – olan kişilerden kan alabiliyor ve kan verebiliyor. Rh değeri + olanlarsa hem rh – hem rh + olandan kan alabiliyor lakin sadece rh + olanlara kan verebiliyor, rh – olanlara kan veremiyor.

A, B, 0, AB grubu olarak rh -, rh + olayına girmeden genel değerlendirdiğimizde A grubu B den kan alamaz ve veremez. B grubu A dan kan alamıyor ve veremiyor. AB grubu hem A dan hem B den alabiliyor ve A ve B ye kan verebiliyor. O grubu herkese kan verebilirken A ve B den kan alamıyor.

Kan Uyuşmazlığı

Kan uyuşmazlığı durumu ise kan grubundaki – ve + olma durumuyla ilgilidir. Anne rh – kan grubuna sahipken baba rh + kan grubuysa bebeğin kan uyuşmazlığından etkilenmesi söz konusudur. Bebek babanın kan grubunu alırsa, anne karnındaki bebekle anne vücudu arasında bir savaş başlar. Bebeği yabancı madde olarak algılayacak anne vücudu, bol miktarda antikor üretecektir. Bu da başta çocuk olmak üzere anneyi de sağlık açısından etkileyecektir. Doğum sonrasında annenin sağlığını garanti altına almak için Rhogam uygulaması yapılır. İğneyle anneye ilaç verilir. Eğer bu rhogam yöntemi uygulanmazsa anne bebeği yavaşça yok etmeye başlayacaktır. Bebeğin kanı rh – ise hiçbir problem yaşanmaz ve kan uyuşmazlığı ortadan kalkar.

kan uyuşmazlığı
kan uyuşmazlığı

Kan grubu tespiti için, kan tahlili vermeniz yeterli. Çok az miktar bir kandan hangi kan grubuna ait olduğunuzu öğrenebiliyorsunuz. Kan grubunuzu öğrendikten sonra tüm aile fertleriyle paylaşmalı, kimliğinize, ehliyetinize yazdırmalısınız. Ayrıca kan bağışı için hastanelere gönüllü olarak kayıt açtırabilir, bazı kan bağışlama merkezlerinde kan verebilirsiniz. Sağlıklı bir ömrü dileriz.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir