Hızlı ve Sağlıklı Kilo Verme Yolları

hızlı ve sağlıklı kilo verme yolları
hızlı ve sağlıklı kilo verme yolları

Sağlıklı Kilo Vermek

Sağlıklı kilo vermek deyince aklımıza hemen diyet, spor yapmak vs. gelmektedir. Fakat yaygın olarak bu konu hakkında yanlış şeyler uygulanmaktadır. Bunlara biraz daha açıklık getirelim. Sağlıklı kilo vermek denince akla ilk gelen diyet nedir, nasıl olmalıdır? Kilo vermek için spor nasıl yapılmalıdır?

Diyet

Diyet, dengeli beslenmenin bir diğer adıdır. Genel bilinen, hiçbir şey yememek ya da çok az yemek olsa da gerçek böyle değildir. Bünye için sadece gerekli olan kaloriyi almaya diyet denir.

Diyet yapmak dendiğinde aklımıza ilk olarak çok az yemek gelir. Bu vücudumuz için oldukça zararlı bir davranıştır. Diyetin asıl mantığında çok az yemek değil, azar azar çok sık yemektir. Yani gündeki öğün sayımızı artırmalı fakat öğünlerde alacağımız kaloriyi düşürmeliyiz. Ana öğünler haricinde ufak öğünler serpiştirmeli ve bu öğünlerde az kalorili fakat tok tutan yiyeceklerle beslenmeliyiz.

Diyet bünye için gerekli kaloriyi almaktır. Buradan şunu anlayabiliriz; her bünye farklı olduğu için herkes için ortak bir diyet programından bahsedilemez. Bundan dolayı sağlıklı kilo verme yolları konusunda arayış içinde olan herkes kendi vücuduna, yaşama alışkanlığına uygun diyet programlarını uygulamalıdır. Örneğin:

sağlıklı kilo vermek
sağlıklı kilo vermek

Gün içinde çok efor harcayan biri için çok düşük kalorili bir program kişinin vücudunun iflas etmesine neden olur. Bu sebepten, hareketi ve eforu düşük biri için hazırlanan program uygun olmayacak, özel bir program izlenilmesi gerecektir. Aynı mantıkla masa başında çalışan veya hareketi olmayan birine sporcu diyeti vermek, kilo verdirmek yerine aksine kilo aldıracaktır.

Ayrıca diyetin size sihirli değnek etkisi yapmasını beklemeyin. Süreç esnasında almanız gereken kalorileri nasıl aldığınız çok önemlidir. Kolay yakılabilen ve ağırlık hissi oluşturmayan yiyecekler ile diyetinizi sürdürmelisiniz. Tahıllı yiyecekler, lifli gıdalar ve meyveler ara öğünler için birebirdir. Bu nedenle ara öğünlerde bu tarz yiyecekler hem sizi tok tutacak hem de sağlıklı kilo verme konusunda size katkıda bulunacaktır.

Ana öğünlerde çok fazla yemek yenmemeli. Ana öğünlerden kasıt, ev yemeği yiyebileceğiniz öğünlerdir. Bu kısımda çok abartmamalı, tok tutacak ve sizin için yeterli olacak kadar yemelisiniz.

Kendinize en uygun diyet programınızı bulmak için araştırmalar yapabilir ya da uzmanlardan destek alabilirsiniz. Bir uzmandan destek alma şansınız varsa en sağlıklı kilo verme yolu uzman eşliğinde bir diyet programı uygulamak olacaktır.

Spor

Sporun sağlıklı kilo vermek için vazgeçilmez olduğunu unutmamalısınız. Başlı başına spor, sağlık için çok gerekliyken; sağlıklı kilo vermek için vazgeçilmez bir unsurdur. Yüzme, tempolu koşu, bisiklet vb. sporlar hemen ulaşabileceğiniz ve kolayca uygulayabileceğiniz sporlardır. Ayrıca bu sporlar sağlıklı kilo verme konusunda büyük fayda sağlar.

Spordan sonrası da en az spor kadar oldukça önemlidir.” Spor yaptım, acıktım” bahanesiyle asla yüksek kalorili besinler almamalı, sadece vücudunuz için gerekli olan kalori, yukarıda bahsettiğimiz besinlerle temin edilmelidir. Yoksa unutmayın, yaptığınız sporun hiçbir anlamı olmayacaktır.

Sporu yapmak kadar önemli olan düzenli yapmaktır. Düzenli olmadığınız sürece yaptıklarınız bir “faaliyet” olmaktan ileri gidemez. Kendinize bir program yapmalı ve bu programa uymalısınız ki yaptığınız spordan en fazla verimi alabilesiniz.

Yağlarınız erirken altını kasla doldurmanız vücudunuz için çok faydalı olacaktır. Sağlıklı kilo vermek için programınıza sporu dahil ederseniz bünyeniz kaybettiği ağırlığa alışmakta problem yaşamayacak, siz de iyi bir görünüme kavuşacaksınız.

sağlıklı kilo verme
sağlıklı kilo verme

Sağlıklı Kilo Verme

Amacınız sadece kilo vermekse hiçbir programa başlamayın çünkü sağlıksız şekilde zayıflamak bağışıklık sisteminizi son derece zayıflatacak ve hastalıklara açık hale geleceksiniz. Süreç esnasında, kilo vermenizi kolaylaştıracağı iddia edilen ilaçlar, takviyeler işinize asla yaramaz. Kısa vadede kilo vermek için etkisi olsa bile uzun vadede size faydasından çok ciddi zararları olacaktır. Bu tür manipülasyonlara asla inanmayın.

Yapılan araştırmalara göre sağlıklı kilo vermek için sadece diyet %5, sadece spor %7 etkilidir. Yani bu süreçte diyet ve spor ikilisi eş zamanlı, program dahilinde uygulamak zorundayız. Yoksa kaybettiğimiz efor, harcadığımız çabaya karşılık en yüksek verimi alamayız. Ayrıca bütün programı uygularken vazgeçmek istediğiniz sizi yoracak anlar olacaktır. Bu noktada kendinizi motive edecek şeyler bulabilirsiniz.

Bir şeyi başarmanın ilk şartı önce ona inanmaktır. Kilo vereceğinize inanarak başlamalısınız ve yukarıda bahsettiğimiz yönergeleri takip ederek sonuca ulaşmalısınız. Kendinize kararlı bir şekilde, inanarak ”Kilo vereceğim” komutunu verdikten sonra vücudunuz buna hazır hale gelecektir.

Hiçbir zaman bir gece de 10 kilo vermiş olarak uyanacağınızı düşünmeyin. Sağlıklı kilo verme kısa bir süreç değildir ve vücut için oldukça yararlı bir süreçtir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir