İlkyardım İçin Bilinmesi Gerekenler, İlkyardım Nedir

ilkyardım için bilinmesi gerekenler, ilkyardım nedir
ilkyardım için bilinmesi gerekenler, ilkyardım nedir

İlkyardım Nedir

Kaza, yaralanma ve benzeri olaylarda hayati tehlike oluşmuşsa, sağlık görevlileri gelene kadar hastanın hayatının kurtarılması ya da sağlık durumunun daha da kötüye gitmemesi için olay yerinde elde var olan araç ve gereçlerle yapılan ilk müdahaleye ilkyardım denir. İlkyardımdaki öncelikli amaç iyileşmenin kolaylaştırılması, hastanın daha da kötüleşmesini engellemek, yaşamsal fonksiyonların sürdürülebilmesini sağlamaktır. İlkyardım nedir sorusunun cevabı kabaca bu şekilde verilebilir. İlkyardımda izlenmesi gereken adımlar:

  • Çevredeki olası tehlikelerin belirlenmesi, gerekli tedbirlerin alınarak olay yerinin güvenli hale getirilmesi.
  • En hızlı şekilde yardım kuruluşuna haber verilmesi.
  • Hastaya acele fakat panik yapmadan müdahale edilmesi. İlkyardım bilgisi olmayanlar kesinlikle hastaya müdahale etmemeli ve hastayı yerinden kımıldatmamalıdır.

İlkyardımda Bilinmesi Gerekenler

Vücudu oluşturan sistemleri iyi bilen bir ilk yardımcı mutlaka bu uygulamaları daha bilinçli bir şekilde yapacaktır. Bu açıdan vücudumuzu oluşturan ve farklı işlevsellikleriyle karşınıza çıkacak olan sistemleri sizlere tek tek tanıtmak istedik. İşte vücudumuzu oluşturan sistemler
Hareket sistemi, dolaşım sistemi, sinir sistemi, solunum sistemi, boşaltım sistemi, sindirim sistemi vücudumuzu oluşturan sistemlerdendir.

 Sistemlerin İlk Yardım Uygulamasındaki Önemi

Vücut sistemlerimizin içinde bulunan organlar ve işlevsellikleri ilk yardım konularıyla ilintilidir. Fakat bu unsurların önemini kavrayabilmek için öncelikle hangi organın hangi sistemde bulunduğunu bilmemiz gerekiyor.

Hareket etmemizi, destek alarak ayakta durmamızı sağlayan sistem hareket sistemimizdir. Ayakta durmak, oturup- kalkmak yani tüm hareket kabiliyetimizi bu sisteme borçluyuz. Kemikler, eklemler, ve kaslar hareket sistemimizde yer almaktadır.

ilkyardım nedir
ilkyardım nedir

Dokularımızı ve tüm organlarımızı hormonal açıdan veya farklı bileşenlerle besleyerek bütün bedenimize oksijeni taşıyan sisteme dolaşım sistemi diyoruz. Kalp, kan damarları ve kan dolaşım sistemi öğeleridir.

Algılama, anlama, bilinç, algılama merkezimiz ise sinir sistemimizdir. Sinir sistemimizde beyin, beyincik, omurilik, omurilik soğanı gibi elemanlar bulunmaktadır.

Vücudumuzda oksijen gazının dolaşımını sağlayan sistemse solunum sistemidir. Hücrelerimiz ve dokularımız solunum sistemi sayesinde daima yenilenmektedir. Akciğer ve solunum yolları solunum sisteminin üyelerindendir.

Kanın ve zararlı elementlerin ayrışmasını sağlayan sistem ise boşaltım sistemidir. İdrar borusu, idrar kesesi, idrar kanalları ve böbrekler boşaltım sistemimizin üyeleridir.

Sindirim sistemimiz sayesinde yediğimiz besinler öğütülür ve sindirilir böylece besinler kana karışır ve enerji olarak bize geri döner. Dil, diş, mide, safra kesesi, pankreas ve bağırsaklar sindirim sistemimizde yer alır.

Bu sistemleri iyi bildiğiniz takdirde doğru ilkyardım uygulamaları yapabilirsiniz. Zira bu sayede işlevselliğini kaybeden sistemleri fark edebilir ve ilk yardım girişimini o şekilde yapabilirsiniz. Tüm bunların yanında bilinç kaybı yaşayan veya bilinci kapalı olan bir kişiye uygulanan ilk yardım girişimi yöntemleri birbirinden farklıdır. Örneğin bilinci açık bir hastaya suni solunum veya dışarıdan kalp masajı uygulaması yapılmamaktadır. Aynı zamanda bilinci açık olan kişilere ambulansı beklerken psikolojik destek verebilirsiniz. Diğer taraftan kanaması olan hastalarda temiz bir bez yardımıyla hafif baskı  – tampon uygulaması yaparak kanamasını yavaşlatabilirsiniz. Aynı zamanda hastanın uyumaması ve kan kaybından dolayı bilincinin açık kalması için konuşturarak uyumasını da önlemelisiniz. Bunun için onunla iletişim kurarak, ona basit sorular sorabilirsiniz. Bilinç seviyesini ölçmek için kendinizi tanıtıp adını, yaşını, günlerden hangi günde olduğunuzu sorabilirsiniz.

Olay yerinde hasta ya da yaralıların durumunu test etmek adına verdikleri en büyük belirtiler şunlardır:

1 – hastanın bilinci,

2 – hastanın solunumu,

3 – hastanın vücut ısısı,

4 – kan basıncı

Bu konuda bilinç testi uygulaması oldukça kolaydır. Zira bilinci kapalı hastalar dokunmaya ve sese tepki veremez.  Bazı durumlarda sadece ağrılı uyarılara cevap verebilirler.

ilkyardım nasıl yapılır
ilkyardım nasıl yapılır

Solunum Sıklığı ve Vücut Isısı Ölçümü

Hastanın solunum durumunu ilkyardım uygulamaları açısından solunum sıklığı ve eşitliği sayesinde ölçebilirsiniz. Normal bir kişi dakikada 12- 20 kez soluk alıp verir. İlk yardımda olay yeri testlerinden en zoru kan basıncını almaktır. Zira yanınızda bir tansiyon aleti olmadan kan basıncı ölçemezsiniz. Kalbin kan pompalama gücünü gösteren ibarelere “kan basıncı” diyoruz. Normal bir insanın  kan basıncı 100-60 seviyelerinde olmalıdır. Ayrıca olay yerinde hastanın nabız sayısı sayesinde de durumunu öğrenebilirsiniz. Normal bir kişinin nabzı dakikada 60  -100 civarında atar. Yine hastanın durumunu vücut ısısı sayesinde de ölçümleyebilirsiniz. Sağlıklı bir kişinin vücut ısısı 36 – 36,5 derece civarında olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir