Kadınlarda Uyarılma ve Orgazm Olma

kadınlarda uyarılma ve orgazm olma
kadınlarda uyarılma ve orgazm olma

Kadınlarda uyarılma sorunu ve cinsel hazzın en yoğun yaşandığı orgazm sorunu; kadınların yaklaşık üçte birinde rastlanılan bir sorundur. Kadınların uyarılamama, ogazm olamama nedenleri olarak pek çok neden sayılabilir. Bu yazımızda cinsel açıdan kadınların uyarılma ve orgazm problemini ele alıyoruz.

Uyarılma nedir

Kadınlarda cinsel uyarılma; yakınlaşma yani ön sevişme, cinsel birleşme, mastürbasyon gibi cinsellik durumlarında vajinada ıslanma ve genişleme olması olarak tanımlanabilir.

Cinsel ilişki pozisyonları için tıklayın.

Kadınlarda cinsel uyarılma nasıl gerçekleşir

Cinsel olarak bir kadının uyarılmasında; cinsel isteğinin olması kadar yeterli fiziksel uyarıyı alıp almaması da önemlidir. Her kadında bedenin uyarılma bölgeleri, tercih edilen uyarılma, etkilenme biçimleri farklılık gösterilebilir. Ancak  bütün kadınların cinsel organlarının en fazla sinir ucu bulunan bölümü klitoristir. Bu nedenle etkili bir uyarılma için kilitorisin fiziksel uyarıyı en uygun ve yeterli şekilde almış olması gerekir. Sanılanın aksine penisin vajina içindeki hareketi; kadında dışarıdaki klitorisin uyarılması kadar etkili değildir.  Bazı kadınlarda cinsel birleşme öncesinde klitoris yeterince uyarılır ise, birleşme sırasındaki penisin vajende ki hareketinin yarattığı uyarma yeterli olur.  Ancak bazı kadınlarda ise cinsel birleşme sırasında doğrudan klitoris uyarısının olması ve sürdürülmesi gerekmektedir.

Cinsel uyarılma esnasında kadın vücudundaki değişiklikler

Cinsel uyarılma esnasında kadın vücudunda değişiklikler olur. Kan dolaşımı ve solunum hızlanır, kaslarda gerginlik artar, kadın ve erkek cinsel organların duruşu biçimi değişir ve bu bölgelere kan hücum eder. Kadınlarda büyük ve küçük dudaklar, klitoris kabarır, meme başları dikleşir renkler koyu bir hal alabilir. Vajinaya salgılanan kaygan sıvı miktarı artacağından dış cinsel organlar da ıslanır. Bu gibi değişiklikler sonucu vajina ağzında hafif bir genişleme ve açılma meydana gelir. Vajinada meydana gelen bu açılma ve ıslanma; cinsel açıdan kadının uyarıldığını gösterir böylece penisin vajinaya da rahatça girmesi sağlanmış olur.

Cinsel ilişki pozisyonları resimli anlatımı için tıklayın.

Orgazm nedir ve nasıl gerçekleşir

Orgazm olma cinsel hazzın en yoğun yaşandığı evredir. Orgazm aslında sempatik sistem tarafından yönlendirilen bir kasılma cevabıdır. Kaslarda birikmiş gerginliğin boşaltılmasıdır. Kadınlarda orgazm sırasında kadın vajinasın da, kalçasının iç bölgelerinde 3-15 adet arasında değişen yaklaşık 0.8 saniye süren ritmik kasılmalar hisseder, bu kasılmalarda orgazm duygusunun yaşanmasını sağlar. Cinsel hisler içinde en güçlü ve doyurucu olanıdır diyebiliriz. Orgazmla birlikte uyarılma evresinde kadında biriken tüm gerginlik kaybolur, kadınlarda gevşeme meydana gelir ve kendini iyi hissetme duygusu oluşur. Erkeklerin aksine kadınlar; çok sayıda orgazmı arka arkaya yaşayabilir, bir ilişki esnasında veya öncesinde, sonrasında olmak üzere çok sayıda orgazm olabilirler.

Kadınlarda uyarılmaya etki eden faktörler

Kişilik özellikleri :Kadının cinselliğinin farkında olmaması birinci faktördür diyebiliriz. Kadınların cinselliğe olan ilgileri birbirinden farklıdır. Kimi kadınlar isteklidir, kimi kadınlar ise çok istekli değildir. Her ikisi de normal bir durumdur. Kimi kadınlar dokunulmak ve temasa önem verir, kimisi için cinsel ilişki daha önemlidir. Masturbasyonun da kadınlar için hala bir tabu olduğunu unutmayalım. Kadınların cinselliği ile barışık olması her zaman uyarılmayı kolaylaştırıcı bir etkendir.

Yaş faktörü: Yaş hiç bir zaman cinselliği azaltan bir faktör değildir. Menopozda olsun, ilerki yaşlarda olsun kendisine iyi bakmış, düzenli kontrollerini yapmış kadınlar sağlıklı ve uyumlu bir cinsel yaşamı ömür boyu sürdürebilir. Yaşlanmayla kadınlarda vajina bölgesinde bazı anotomik değişiklikler söz konusu olur. Vajinanın kısalması, daralması, vajina duvarlarının incelmesi, klitorisin duyarlılığının azalması gibi değişiklikler olabilir. Ancak düzenli olarak cinsel hayatını sürdüren kadınlarda bu  değişiklikler daha az görülür.

İlaçlar: Depresyon ilaçları, tansiyon ilaçları, sakinleştiriciler vb. ilaçlar cinselliğin evreleri üzerinde olumsuz etkiler yapabilirler. Bu durumla karşılaşınca dr. tarafından doz ayarlamaları, ilaçların değiştirilmesi söz konusu olabilir.

Hastalıklar: Bazı jinekolojik hastalıklar cinselliği olumsuz etkileyebilir. Ancak tedavi edildikten sonra cinsellik eski haline hızla geri dönecektir.

Cinselliğinizin farkına varın, orgazmı yaşayın

Kadınların tecrübesi, yaşı, dolayısıyla da cinsel deneyimi arttıkça cinsel olarak uyarılma ve orgazm olma süresi kısalır. Kadınların kendilerini, vücutlarını tanıması, cinsel konuları tabu olmaktan çıkarması sağlıklı bir cinsel hayat için şarttır.

Unutmayın cinsel uyarılma düzeyi arttığında orgazm oluşur. Her kadın orgazm olup olmadığını anlayabilir. Ancak cinsel tabular, cinsel konulardaki bilgisizlik nedeniyle  bir çok kadın partnerinden yeterli uyarıyı almadığı halde kendisinin cinsel açıdan yetersiz ve yanıtsız olduğunu düşünür. Bu nedenle uyarılma çok önemlidir. Kadınların cinsel açıdan uyarılmaları ve orgazm olmaları için, klitorisin yeterli uyarıyı yeterli sürede alması gerekir. Kimi kadında uzun süreli doğrudan fiziksel uyarı şarttır. Kimi kadınlarda ise kısa süreli fiziksel bir uyarının ertesinde, cinsel birleşme sırasındaki dolaylı uyarılma yeterli olur. Sonuçta yine uyarılma ve orgazmın kaynağı klitoristir.

kadınlarda uyarılma ve orgazm olma
kadınlarda uyarılma ve orgazm olma

 

 

 

Etiketler
,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir