Karpuzun Sağlığa Faydaları Nelerdir

karpuzun sağlığa faydaları nelerdir
karpuzun sağlığa faydaları nelerdir

Karpuzun Faydaları

Karpuz, insanların yaz aylarında severek yedikleri meyvelerin başında gelir. Serinletici, lezzetli ve susuzluğu gideren bir meyvedir. Bunların yanı sıra karpuz, sağlığa olan katkısıyla da adından sıkça söz ettirmektedir. Karpuzun faydaları uzmanlar tarafından sık sık dile getirilir.

Karpuz, karbonhidrat, protein, lif ve vitamin C, A ve B’nin mükemmel bir kaynağıdır. Ayrıca demir, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi diğer önemli minerallerle birlikte potasyum da içerir. Enzimler, organik asitler ve doğal şekerler de karpuzda mevcuttur.

Karpuz Faydaları

Bol sulu bir meyve olan karpuz, sıcak yaz aylarında vücudun sulu tutulmasında son derece etkilidir. Bilinen ve bilinmeyen birçok faydası olan karpuzun bazı faydaları:

Baş Ağrısına İyi Gelir

Karpuz, baş ağrısına ne iyi gelir dendiğinde akla ilk gelen besinlerdendir. Özellikle sıcak yaz günlerinde hücrelerin susuz kalması sonucu oluşan baş ağrısına sıklıkla rastlanır. Hücrelerin susuz kalmasıyla gelen baş ağrısı için bol sulu bir meyve olan karpuz iyi bir çözüm olacaktır. Baş ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında yer alması bilinen karpuz faydaları arasında yer alır.

Yüksek Tansiyon Kontrolü Sağlar

Karpuz, yüksek tansiyon kontrolüne yardımcı olabilen bir meyvedir. Karpuzdaki potasyum, magnezyum ve amino asitler kan damarlarının sağlığını korumak ve sklerozu önlemek için birlikte çalışırlar. Böylece düzgün kan akışı sağlanır. Karpuz aynı zamanda yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcı olan vücutta uygun elektrolit ve asit-baz dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Karpuz, aşırı kilolu bireylerde hem stres altındayken hem de istirahat halindeyken kan basıncını önemli ölçüde azaltabilmektedir. Yüksek tansiyonunuz varsa, tansiyonunuzu kontrol altında tutmak için günlük bir bardak karpuz suyu içebilirsiniz. Kolesterole ve tansiyona olan olumlu katkısı en önemli karpuz faydası olarak değerlendirilebilir.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Düşük kalorili bir meyve olan karpuz, yağ veya kolesterol içermez. Bütün bunlar zayıflamaya yardımcı olur. Karpuzda kilo kaybına yardımcı olan önemli bir bileşen olan sitrulin bulunur. Bu bileşik, 2007 tarihli bir araştırmaya göre, vücudun yağ depolama hızını azaltmaya yardımcı olan ve kardiyovasküler fonksiyonu geliştiren önemli amino asit argininine metabolize oluyor.

Ayrıca yüzde 90’dan fazla su içeren karpuz da sizi hızlı bir şekilde doyurur ve yeme kontrolünü üstlenmenize yardımcı olur. Yaz aylarında yüksek kalorili atıştırmalık veya tatlılar yerine karpuz tercih ederek istenmeyen kilolarla mücadelenize katkı sağlayabilirsiniz.

karpuzun faydaları
karpuzun faydaları

Vücudu Hidratlar

Bol su içeren karpuz, vücudun su ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlar. Karpuz %90’dan fazla su içerir ve vücudun su ihtiyacının karşılanmasına ve elektrolitlerin yenilenmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda vücudun ve cildin hidratlanması ve dehidrasyon olasılığının azaltılmasına yardımcı olan önemli rehidrasyon tuzlarını (kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum) içerir.

2009 yılında yapılan bir araştırmada, karpuz ve bazı diğer bol sulu meyve ve sebzelerdeki tuzların, mineraller ve doğal şekerler ile bir araya getirildiğinde vücudu sudan daha iyi hidrate edebileceği bulundu.

Göz Sağlığını Korur

Göz sağlığına olan olumlu katkısı karpuzun faydaları arasında  yer alır. Vücutta A vitamini haline dönüştürülen mükemmel bir beta-karoten kaynağı olan karpuz göz sağlığını korumaya yardımcı olur. Vitamin A, likopen ile birlikte göz retinasında pigment üretmeye yardımcı olur ve maküler dejenerasyona, gece körlüğüne ve yaşa bağlı göz problemlerine karşı koruma sağlar.

Ayrıca karpuz, gözlerinizi sağlıklı ve farklı enfeksiyonlardan uzak tutmak için gerekli olan C vitamini, lutein ve zeaksantin içerir.

Sağlıklı Böbrekler İçin Karpuz

Doğal bir diüretik olan karpuz, böbrekleriniz için oldukça faydalıdır. Vücudun zararlı toksinleri boşaltmasına yardımcı olur, karaciğeri arındırır, böbrek fonksiyonunu uyarır ve kandaki ürik asidi azaltır.

Karpuz karaciğere amonyak, protein sindiriminden kaynaklanan atık bir ürün verir. Böylelikle aşırı sıvılardan kurtulurken böbreklerde zorlanma olmaz. Aynı zamanda şişme ve böbrek iltihaplanmalarını bir ölçüde hafifletebilir ve böbrek taşı gelişme riskini azaltabilir.

Normalden daha az idrar üretiyorsanız ya da idrar yaparken zorlanıyorsanız, karpuz yiyebilir veya karpuz suyu içebilirsiniz. Böylelikle vücudunuzdan atıkları çıkarmak için idrarınızı yeterli seviyeye getirebilirsiniz.

Strese İyi Gelir

Karpuzun ruh haline olumlu katkısının olduğu bilinir. Karpuzdaki B6 vitamini yüksektir. Vitamin B6 havayı yatıştırmakla sorumlu belirli nörotransmitterlerin sentezinde önemlidir.

Ayrıca, yüksek C vitamini içeriği vücudu serbest radikallere karşı korur. Serbest radikal hasar, bilişsel gerileme, sinirlilik ve depresyona katkıda bulunur. Karpuz aynı zamanda ruh halini etkileyebilen hormonları dengelemeye yardımcı olur.

Her gün birkaç dilim karpuz yemek stresi azaltabilir, depresyon ve kaygı ile mücadeleye katkı sağlayabilir.

Kalp Sağlını Korur

Genel kalp sağlığına olan büyük katkısı karpuz faydaları arasındadır. Karpuz zengin potasyum içeriği ile sağlıklı kalp için oldukça önemlidir. Aynı zamanda karpuz arteryel ile kan dolaşımı ve genel kardiyovasküler fonksiyonların korunmasına yardımcı olan sitrulin ve arginin amino asitlerini de içerir.

Purdue Üniversitesi ve University of Kentucky’den Journal of Nutritional Biochemistry’de yayınlanan bir araştırmada da bu meyvenin içinde bulunan sitrulinin kardiyovasküler sağlığı geliştirdiğinden bahsedilmiştir.

Ayrıca, likopen, beta-karoten ve C vitamini kolestrolü düşürmeye ve birçok kalp sorununu önlemeye yardımcı olur.

Kalp sağlığını korumak için; antioksidan, düşük yağ ve kolestrol bakımından zengin bir beslenme önemlidir. Karpuz da bu anlamda iyi bir tercihtir.

karpuz faydaları
karpuz faydaları

Kanserle Mücadele Eder

Birçok kanser türünün oluşum riskini azaltması karpuzun faydaları arasında sayılabilir. Karpuzda bulunan likopenin en iyi beslenme kaynakları arasında yer alır. Ayrıca karpuzda bulunan antioksidan, hem farklı kanser türlerinin önlenmesi hem de tedavisi için önemli bir besin kaynağıdır.

Çeşitli araştırma çalışmalarına göre likopen; prostat, meme ve endometrium kanserlerinin yanı sıra akciğer ve kolon kanseri riskini azaltmada da faydalıdır. Ayrıca karpuzda bolca bulunan C ve A vitaminleri, hücreleri serbest radikal hasarından korumada aktif bir rol oynar.

Enerji Verir

Günde bir porsiyon karpuz yemek enerjinizi %23’e kadar arttırır. Karpuz, B6 ve B1 vitaminlerinin zengin bir kaynağıdır. Vücut, sentez için B6 vitaminini kullanır.

Ayrıca, gün boyunca enerji düzeyinizi yüksek tutmak için hücresel işlevleri destekleyen adenozin trifosfata yardımcı olan magnezyum içerir. Karpuzda doğal enerji artırıcılar olan potasyum, C vitamini ve beta-karoten vardır.

Zengin Antioksidanlar

Karpuz, sağlıklı ve birçok hastalıktan uzak kalmanıza yardımcı olan güçlü antioksidanların depolandığı bir meyvedir. Likopen, beta-karoten, lutein, zeaksantin ve kriptoksantin, vitamin C ve flavonoidlerin mükemmel bir kaynağıdır. Bu antioksidanlar vücudunuzu iltihap, romatoid artrit, osteoartrit, astım, inme ve kalp krizlerine neden olabilen serbest radikallere karşı korurlar.

Karpuz ultraviyole (UV) güneş ışınlarının cilt hasarını en aza indirgeyebilir, cildinizi birçok zararlı ve zehirli hava kirleticisinden koruyabilir.

Ayrıca, karpuz içeriğindeki C vitaminiyle bağışıklığı güçlendirir, mevsimsel alerji ve ortak enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

 

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir