Kasıklarda Ağrı Neden Olur

kasıklarda ağrı neden olur
kasıklarda ağrı neden olur

Kasıklarda Ağrı

Kasıklarda ağrı neden olur? Vücutta baldırlar ile mide arasındaki karnın biti bacakların başladığı yer kasık bölgesidir. Bu bölgedeki kasların çalışması ile bacak hareketleri sağlanır.

Kasıklarda ağrı genellikle spor sakatlanmaları veya fiziksel aktivite zorlanmaları sonucunda ortaya çıkar. Kasık bölgesindeki kaslarda zorlanma ve gerilme kasıklarda ağrı nedenleri arasında ilk sırayı alır. Bunun dışında herhangi bir zorlanma veya gerilme olmadan da zaman zaman kasıklarda ağrı meydana gelebilmektedir. Bu tip ağrılar bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle görmezden gelinmemesi gerekir. Özellikle uzun süre devam eden, haftalarca geçmeyen ve sürekli şiddetlenen kasık ağrısı olduğunda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bu durum kadınlarda görüldüğünde ise jinekolojik muayene gerekir.

Kasıklarda Ağrı Neden Olur

Kasıklarda ağrı neden olur? Kasık ağrısı birçok farklı nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenler kadınlarda ve erkeklerde farklıdır. Örneğin rahimde miyom, yumurtalık kistleri, sistit ve adet dönemindeki yumurtlamalar kadınlarda kasık ağrısı sebebi iken erkeklerde bu şekilde bir ağrı sebebi mümkün değildir. Kasık ağrısı hem kadınlarda hem erkeklerde rastlanan bir şikayettir. Buna karşılık kadınlarda kasıklarda ağrı neden olur sorusuna çok daha fazla sebep gösterilebildiğinden kadınlarda kasık ağrısı daha sık rastlanan bir durumdur.

Kasıklarda Ağrı Nedenleri

Kasıklarda ağrı nedenleri erkeklerde ve kadınlarda farklılıklar göstermektedir. En çok rastlanan erkeklerde ve kadınlarda kasıklarda ağrı nedenleri şu şekildedir:

kasıklarda ağrı
kasıklarda ağrı

Kadınlarda Kasıklarda Ağrı

Kadınlarda kasıklarda ağrı neden olur? Kadınlarda kasıklarda ağrı en çok karşılaşılan kadın şikayetleri arasında yer alır. Kadınlarda kasıklarda ağrı çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelir. Ağrının altında tek bir neden yatmaz. Kadınlarda kasıklarda ağrı üreme organları ve kadın hastalıklarına bağlı oluşabildiği gibi idrar yolları, bağırsaklar ve kas iskelet sistemi gibi sebeplere bağlı olarak da meydana gelebilir. En çok görülen kadınlarda kasıklarda ağrı nedenleri şu şekildedir:

  • Kadınlarda kasıklarda ağrı nedenleri: Ağrılı adet görme, sistit, bağırsak iltihabı, rahimde miyom, apandisit, bel fıtığı, düşük, böbrek taşları, idrar yolunda kum ya da taş, dış gebelik, rahmin iç kısmında oluşan polipler, rahmin iç tabakasında iltihap oluşması, gebelik, fıtık, karın içi lenf bezi iltihabı, karın içi apseler, idrar yolu enfeksiyonu, iltihabi kolitler, mesane iltihaplanmaları, kasık bölgesinde iltihap, depresyon, stres, rahmin dönük olması, spiral benzeri rahim içi araçlar, yumurtalık kistleri, yumurtalıkların burkulması, yumurtalık kistinde aşırı büyüme ve yırtılma ve kalın bağırsak tümörleri en çok görülen kadınlarda kasıklarda ağrı nedenleri arasındadır.

Erkeklerde Kasık Ağrısı

Erkeklerde kasıklarda ağrı neden olur? Erkeklerde kasık ağrısı neden olur dendiğinde akla ilk gelen spor kaynaklı tendon, kas ve bağ zorlanmalarıdır. Daha çok zorlanmadan kaynaklanan erkeklerde kasık ağrısı nedenleri zorlanma haricinde bazı sağlık sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Erkeklerde kasık ağrısı nedenleri şu şekildedir:

  • Erkeklerde kasık ağrısı nedenleri: Bağ veya tendom kopması, üst bacak kemiğinde dolaşım bozukluğu, eklem iltihaplanması, böbrek taşı, testislerde iltihaplanma, testis torbasının şişmesi (su fıtığı), kas zorlanması, lenf nodu şişlikleri, stres kırıkları, siyatik, tendon iltihabı, sinir sıkışması, testis kanalı varisleri, testis kanseri, kireçlenme, kabakulak, idrar yolu enfeksiyonu ve prostat iltihabı erkeklerde kasık ağrısı neden olur sorusuna verilebilecek cevaplardır.

Kasıklarda Ağrı ve Akıntı

Kasıklarda ağrı ve akıntı kadınların sıkça şikayet ettiği durumlardandır. Kasıklarda ağrı 6 aydan fazla devam ederse kronik ağrının varlığından söz edilebilir. Ağrının uzun süredir devam edip etmediği veya aniden başlayan bir ağrı olup olmadığı hastalığın teşhisi için önemlidir. Aniden başlayan, tekrarlayan, şiddetlenen kasık ağrısı olduğunda veya kasık ağrısı ile birlikte kanama ve normalin dışında akıntı söz konusu olduğunda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Özellikle aniden başlayan kasıklarda ağrı ve akıntı önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir