Kırışıklık Maskesi Tarifleri, Kırışıklık İçin Doğal Çözümler

kırışıklık maskesi tarifleri, kırışıklık için doğal çözümler
kırışıklık maskesi tarifleri, kırışıklık için doğal çözümler

 Farkında olmadan ilerleyen yıllarla birlikte hayatımızda olduğu gibi vücudumuzda ve cildimizde de bazı değişiklikler oluyor. Çocukluğumuzda, ergenliğimizde ve gençliğimizde kızgınlığımızla, heyecanımızla, gülümseyişimizle, mimiklerimizle beliren ve kaybolan çizgiler 25’li yaşlardan sonra kalıcı olmaya başlıyor. İlk başlarda çok ince olan ve zor farkedilen bu çizgiler yıllar ilerledikçe derinleşiyor ve daha çok gözümüze batmaya başlıyor.

Bu çizgiler her ne kadar hayatın bir gerçeği olsa da ne kadar çok ve ne kadar derin oldukları cildimize nasıl baktığımızla doğrudan ilişkili. Bu yüzden de bazı insanlarda kırışıklıklar daha erken yaşlarda başlarken ve çok yoğun olurken, bazılarında ilerleyen yaşlarına rağmen yok denecek kadar azdır. Yazımızın devamında kırışıklıklar için hayatımızda nelere dikkat etmeliyiz ve kırışıklık giderici maske tariflerini bulacaksınız.

Kırışıklık Giderici

Kırışıklıklar için cildin ihtiyaçlarının karşılanması, sağlıksız ortamlardan ve alışkanlıklardan uzak durulması çok önemlidir. Ancak ne yaparsak yapalım kırışıklıklar bir yerde gelip bizi bulacaktır. Ancak kırışıklıkları azaltmak, etkilerini daha az hissetmek ve kırışıklık oluşumunu geciktirmek için bazı doğal çözümler yardımınıza koşabilir. Cildi nemlendirerek besleyen ve cildin elastik yapısını koruyan en etkili kırışıklık giderici maske tariflerini sizler için derledik.

Kırışıklık Maskesi

Yoğurt maskesi: Özellikle kuru cilt için ideal bir maske olan yoğurt maskesi düzenli kullanıldığında var olan kırışıklıkları giderir ve yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller. Yoğurt maskesi ciltteki geniş gözenekleri küçültür, cildi yumuşatır ve nemlendirir. Yağlı cilde sahip olanlar bu maskeyi kullanmak isterse maskeye birkaç damla limon suyu ekleyebilirler.

Yoğurt maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı yoğurt, yarım muz ve yarım çay kaşığı portakal suyu.

Muzu çatalla ezerek diğer malzemelerle karıştırın. Karışımı nazik hareketlerle yüzünüze sürün. Maske yüzünüzde 15 dakika kaldıktan sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın ve nemlendirici sürün.

Bal ve yumurta maskesi: Bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler cildin esnekliğini koruyan rezene yağı, cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan sandal ağacı yağı, cildi yumuşatan bal ve cildi sıkılaştıran yumurta akı.

Maskeyi hazırlamak için 5 damla sandal ağacı yağı, 4 damla rezene yağı, bir yumurta akı ve 1 yemek kaşığı balı karıştırın. Daha sonra temizlediğiniz yüz ve dekolte bölgenize masaj yaparak maskeyi uygulayın. Maske 20 dakika cildinizde bekledikten sonra ılık suyla cildinizi temizleyin.

kırışıklık giderici
kırışıklık giderici

Muz maskesi: Yapımı oldukça kolay olan muz maskesi vitamin, mineral ve antioksidan açışından oldukça zengindir ve haftada iki kez uygulanabilir.

Kararmamış bir muzu ezerek bir tatlı kaşığı bal ekleyin ve yüzünüze sürün. 30 dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık suyla temizleyin.

Havuç maskesi: Kozmetik ürünlerinin çoğunda bulunan retinol açısından zengin havuç yardımıyla kırışıklıklar için etkili bir maske yapabilirsiniz. Havuç maskesi cildin yenilenmesine yardımcı olur ve ve kırışıklık oluşumunu geciktirir.

Orta boy iki havucu haşlayın ve soğumadan ezerek püre haline getirin. Daha sonra püre haline getirdiğiniz havuca bir yemek kaşığı bal ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi boyun bölgenize ve yüzünüze uygulayın. 10- 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin.

Limon maskesi: Limon vücuttaki lekelerin görünümü hafifletir, ciltteki fazla yağı alır ve cildi sıkılaştırır. Limonla karbonat birlikte kullanıldığında ise peeling etkisi yaratır kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Yağlı cildi olanlar bu maskeyi haftada 1 kez yapabilir.

Bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler iki tatlı kaşığı karbonat ve limon suyu.

Karbonatı krem kıvamına getirecek kadar limon suyuyla karıştırın. Daha sonra maskeyi boyun bölgenize ve yüzünüze sürün. Maske 10 dakika kaldıktan sonra ılık suyla yıkayın. Limon maskesi kuru ciltler için tavsiye edilen bir maske değildir. Ayrıca bu maskeyi uyguladıktan sonra cildiniz güneşe hassas hale gelir. Bu nedenle limon maskesi uygulandıktan sonra güneşe çıkılmamalıdır.

Badem maskesi: Folik asit, E vitamini, lif, çinko, kalsiyum ve demir bakımından zengin olan badem ile hazırlanan kırışıklık maskesi aynı zamanda cildi canlandırır ve parlaklık verir.

Geceden yarım kase süte bir avuç badem ekleyin ve sabaha kadar bekletin. Sabah bademlerin kabuklarını soyun. Geceden süte yatırılan bademin kabukları kolay soyulacaktır. Kabuklarını soyduğunuz bademleri havanda sürülecek kıvama gelene kadar ezin. Daha sonra yüzünüze sürün ve 20-25 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla temizleyin. Kırışıklık giderici bu maskeyi her gün uygulayabilirsiniz.

Yukarıdaki maskeler yardımıyla cildinizin daha canlı görünmesini sağlayabilir ve kırışıklıkların oluşumunu geciktirebilirsiniz. Ancak kırışıklıklar için bu maskelerden daha etkili olan bol su tüketimi, sağlıklı beslenme ve kötü alışkanlıklardan uzak durulmasıdır. Yazımızın devamında daha sağlıklı cilt için tavsiyeler yer almaktadır.

Kırışıklık İçin

Kırışıklıklar yaşın ilerlemesi ile birlikte gelen kaçınılmaz sonuçtur. Ancak bazılarımızda daha erken başlayan ve daha derin kırışıklıklar varken, bazılarımızda bu yaşlanma belirtisi çok daha geç başlar. Kırışıklıkların daha geç belirmesini, daha genç bir görünüme sahip olmak istiyorsanız bazı kötü alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve gündelik hayatınızda bazı küçük ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir. Daha az kırışıklık için:

Kırışıklıklar İçin

  • Şeker tüketimi: Şeker cilt düşmanı olan besinlerdendir. Daha canlı ve daha parlak bir cilt için kandaki şeker oranının sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Şeker bağışıklık sistemini zayıflatarak akne, sivilce ve cilt lekelerine yol açabilmektedir. Fazla şeker tüketimi ayrıca ciltteki kolejen ve elastin yapılara zarar vererek kırışıklıklara sebep olur.
  • Sigara kullanmak: Yapılan araştırmalarda sigara kullananların hiç sigara içmemiş kişilere göre iki kat daha fazla kırışıklığa sahip oldukları saptanmıştır. Sigara içmek cildin esnek yapısının kaybolmasına neden olur ve kırışıklık oluşumu için zemin hazırlar.
  • Makyaj ile uyumak: Makyaj cildin gözeneklerini kapatarak ciltteki kirin atılmasını engeller. Bu durum da siyah nokta ve sivilce oluşmasına ve erken yaşlanmasına sebep olur. Bu nedenle üst üste çok makyaj yapılmamalı, yatmadan önce makyaj mutlaka temizlenmeli, temizlenen cilde nemlendirici sürülmelidir. Ayrıca makyajdan önce de cilt temizlenerek nemlendirici sürülmeli ve nemlendiricinin emilmesi beklenmelidir.
  • Güneş kremleri kullanımı: Kırışıklığa neden olan güneşteki UVA ışınları bütün sene boyunca aynı güçte yansırlar. Bu ışınlar cilt lekeleri, kırışıklık ve cilt kanseri gibi cilt için önemli sağlık sorunlarına neden olurlar. Bu nedenle kışları bile el ve yüzde cilt tipine uygun kaliteli güneş kremleri kullanılmalıdır.
  • Tekrar eden yüz hareketleri: Çok fazla kaşları çatmak, gülümsemek, şaşırmak gibi mimikler ciltte kırışıklıklara sebep olur. Gençlikte mimiklerle oluşan kırışıklıklar kalıcı değildir. Ancak yaşla birlikte cilt elastik yapısını kaybeder ve alışkanlık edinilen bu mimiklerle oluşan çizgiler kırışıklık olarak kalır.
  • Kötü beslenme: Sağlıksız ve kötü beslenme bütün vücudu kötü etkilediği gibi kırışıklıklar için de zemin hazırlar. Sürekli aynı tip beslenmek yerine dengeli beslenme tercih edilmeli, vücudun ihtiyaç duyduğu bütün vitamin ve mineraller yeterince alınmalıdır. Lifli gıdaların ve A, C, E vitaminlerinin yeterince alınmasına özen gösterilmeli. Fazla tuz ve şeker tüketiminden kaçınılmalıdır. Ayrıca daha sağlıklı bir cilt için her gün en az 8 bardak su içilmeli.
  • Uyku pozisyonu: Yüzüstü uyumak dekolte bölgesinde ve yüzde kırışıklıklara sebep olur. Bu nedenle sırt üstü uyuma alışkanlığı edinilmesi kırışıklıklar için daha doğru bir uyku pozisyonudur. Gece uyurken uyku pozisyonuna hakim olmak zor olsa da en azından uyumadan önce yüz üstü yatılmamaya dikkat edilebilir.
  • Buhar banyosu: Yüz temizliği ve yüz bakımı dendiğinde akla ilk gelen uygulamalardan biri olan buhar banyosu cildi aşırı ısıtarak cildin su ve asit dengesini bozar. Bu durum da cilt egzamasına ve cilt kırışıklıklarına zemin hazırlar.
  • Nemlendiriciler: Cildin kırışmaya başladığı 25’li yaşlardan itibaren cilde uygun ve kaliteli nemlendiricilerin kullanılmaya başlanması gerekir. Nemlendirici krem özellikle yüz, göz çevresi ve boyun bölgesine kullanılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir