Kızılcık Faydaları, Şerbeti ve Marmelatı Nasıl Yapılır

kızılcık faydaları, şerbeti ve marmelatı nasıl yapılır
kızılcık faydaları, şerbeti ve marmelatı nasıl yapılır

Kızılcığın Faydaları

Kızılcık, sulu ve narin olan kırmızı meyvelerdir. Kızılcık genellikle dünyanın soğuk olan bölgelerinde yetişirler.

Yüksek beslenme profili , antioksidan ve kanser önleyici özelliklerinden dolayı lezzetli olmaları yanında oldukça da sağlıklıdırlar. Kızılcık; kalsiyum, magnezyum, demir, manganez, fosfor, potasyum, çinko ile birlikte C, K, B6 ve E vitaminlerini de içeririler.

Kızılcıkların içeriğinde %80’ den fazla su ve karbonhidrat vardır. Kalorisi oldukça düşüktür. İçeriğinde bulunan diğer bileşenler arasında protein, salisilik asit, flavonoidler, antosiyaninler ve triterpenoidler bulunur.

Bu meyveyi çiğ ya da meyve suyu olarak da tüketebilirsiniz. Ayrıca kekler, yoğurt veya salatalar ile de tüketebilirsiniz. Kızılcığın faydaları arasında en çok bilinenler:

Kızılcık Faydaları

İdrar Yolu Enfeksiyonu Riskini Azaltır: Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda kızılcık suyunun, özellikle de tekrarlayan enfeksiyonlu kadınlar için idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde oldukça etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kızılcıklar kadınlarda yaygın olarak görülen vajinal akıntı leucorhea ile de mücadelede oldukça etkilidir.

İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için günde bir bardak şekersiz kızılcık suyu içebilirsiniz.

Ağız Sağlığını Korur: Kızılcıklar ağız sağlığı konusunda çok etkilidir. Diş eti iltihabı, diş eti hastalıkları, plak oluşumu gibi diş problemlerini önlemeye yardımcıdır. Bakterileri dişlerinize yapışmasını önlemek için günde bir buçuk bardak kızılcık suyu tüketebilirsiniz.

kızılcık faydaları
kızılcık faydaları

Kalp ve Damar Sağlığına İyi Gelir: Kızılcık, kalp ile ilgili problemlerin riskini azaltmakta ve kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcıdır. Yapılan araştırmalara göre kızılcık, kardiyovasküler hastalık riskini azaltan zengin vitamin, flavonal ve lif kaynağıdır. Ayrıca yapılan başka abir araştırmada kızılcık gibi flavonoid açısından zengin yiyeceklerin tüketilmesinin ateroskleroz riskini de azalttığını göstermektedir. Bu nedenle bu tür meyveler kalp krizi ve inme riskini de azaltmaktadır. Kalp sağlığını koruması en çok bilinen kızılcık faydaları arasındadır.

Kanser Riskini Azaltır: Yapılan araştırmalar sonucu kızılcık, potansiyel kanser önleyici ajanların umut verici doğal bir kaynağı olduğu sonucuna varılmıştır. Kızılcık özleri, prostat, karaciğer, göğüs, yumurtalık, kolon ve ağız kanserine karşı anti-proliferatif etkilere sahiptir.

Kansere karşı olan etkileri kızılcığın içerisinde yer alan antioksidan, antienflamatuar ve antiproliferatif özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Ancak belirtmek gerekirse kızılcık kanseri önlemeye yardımcı olsa da tedavisinde etkili değildir.

Bağışıklığı Güçlendirir: Kızılcık, bağışıklığı güçlendiren en iyi antioksidan olan C vitamini yönünden zengindir. Ayrıca kızılcıklarda bulunan fitokimyasallar sağlıklı bağışıklık sistemini de geliştirir. Bağışıklık sisteminin güçlü olduğu insanlar, yaygın olarak görülen soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlara da yakalanmamaktadırlar. Soğuk algınlığı, nezle ve gripten koruması kızılcığın faydaları arasındadır.

Kemikleri Güçlendirir: Kızılcıklar, kemiklerin, dişlerin ve eklemlerin güçlenmesinde yardımcı olan güçlü bir kalsiyum kaynağıdır. Kızılcık meyvesi, genel kemik sağlığı açısında önemli olan K vitaminin en sağlam kaynaklarından biridir. K vitamini kemiklerde kalsiyumu tutmaya yardımcı olur. Bu sayede kemikler daha fazla direnç kazanır ve kemik yoğunluğu kaybını önler. Kırık riskini azaltması kızılcık faydaları arasında yer alır.

kızılcığın faydaları
kızılcığın faydaları

Sindirime Yardımcı: Kızılcık zengin bir lif kaynağıdır. Dolayısıyla sindirim sağlığını da geliştirir. Atık ürünlerin bağırsaklardan çabucak uzaklaştırılmasını kolaylaştırır. Bu sayede kabızlık sorununun önüne geçilir. Ayrıca kızılcık, anti-enflamatuarın faydaları mide ve kalın bağırsakta kronij inflamasyon riskini en aza indirir.

Yaşlanmayı Önler: Kızılcıkların içerisinde yaşlanmanın etkilerine karşı savaşan antioksidanlar vardır. Vitamin, C, B3  ve B5 gibi antioksidalar, vücudun yaşlanma sürecine katkıda bulunan serbest radikallerden kurtulmasına yardımcı olur ve çevresel faktörlerin yol açtığı hasarlara karşı koruma sağlar.

Kızılcıkların düzenli olarak tüketilmesi, beyin hücrelerinin, cilt hücrelerinin ve hatta organ dokularının dejenerasyonunu geciktirir. Bu nedenle yaş ile ilgili hafıza kaybını ve motor fonksiyon düşüşünü geciktirmede yararlıdır.

Hafıza kaybı ve eş güdüm eksikliği gibi yaş ile birlikte gelişen problemlerden kaçınmak için kızılcık tüketebilirsiniz.

Cilde İyi Gelir: Güzel, sağlıklı ve parlayan ciltler için, basit ev yapımı kızılcık yüz maskesi kullanabilirsiniz. İçerisinde bulunan enzimler ölü cili pul pul dökerek tıkanmış gözeneklerin açılmasına yardımcı olur.

Kızılcığın içerisindeki C vitamini, kollajen ve elastin üretimini arttırarak cildi sıkılaşmasına ve ışıltılı bir hal almasına yardımcı olur. Ayrıca cilt üzerindeki kırışıklıkları, kızarıklıkları ve ince çizgileri de önler. Cilt üzerindeki kızılcık faydaları oldukça çoktur.

Kızılcık maskesini evde yapmak oldukça kolaydır. Bunun için eşit miktarlarda balı ve kızılcığı karıştırın. Cildinizde hafifçe ovalayın ve 20 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Ülseri Önlemeye Yardımcı: Kızılcık, Helicobacter pylori denilen bir tür bakterinin neden olduğu mide, özofagus ya da duodenumun astarında açık yaralar olan peptik ülserler için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

2005 yılında Çinli araştırmacılar tarafından yapılan araştırmaya göre düzenli olarak kızılcık suyu tüketilmesi, endemik olarak etkilenmiş popülasyonlarda H. Pylori enfeksiyonlarını baskılamaktadır.

Kızılcıklardaki doğal antibakteriyel özellikler H. Pylori bakterilerinin büyümesini engeller ve gelecekte mide ülseri gelişim riskini azaltır. Peptik ülseri yüksek olanlar da düzenli olarak kızılcık suyu tüketerek enfeksiyonu önleyebilirler.

Önemli Hususlar

  • Kan inceltici ilaç kullanırsanız yüksek kızılcık emiliminden kaçının.
  • Böbrek taşı öyküsü olanlar, üriner oksalat düzeylerini artırabileceğinden diyetlerine kızılcık eklemeden önce doktora danışılmalıdır.
  • Reçeteli olarak aspirin kullananların aşırı kızılcık suyu tüketmemesi gerekmektedir.
  • Aspirine alerjisi olanlar ise kızılcık suyundan kaçınmalıdırlar.
  • Kızılcıkla maksimum miktarda besin maddelerini muhafaza ederler ve taze yetkinlikleri ile maksimum tatlarını korurlar. Pişirilmeleri besin özelliklerini yok eder.

Kızılcık Şerbeti Nasıl Yapılır

Kızılcığın en çok kullanım şekillerinden biri de şerbetinin yapılarak tüketilmesidir. Kızılcık şerbeti nasıl yapılır diyenlere kızılcık şerbeti tarifi:

kızılcık şerbeti
kızılcık şerbeti

Kızılcık Şerbeti Tarifi

Malzemeler: Kızılcık şerbeti tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler, 1 kg kızılcık, yarım kilogram şeker, ve üzerini 2-3 parmak geçemeye yetecek kadar su.

Yapılışı: Yıkanan kızılcıkları üzerini birkaç parmak geçecek kadar suda ocağa koyun. Kaynayan kızılcıkları patlayarak rengini suya verinceye kadar (yaklaşık 10-12 dakika sürer) kaynatmaya devam edin. Daha sonra soğumaya bırakın. Rengini koruması için çok fazla kaynatmayın.

Soğuduğunda kızılcıkları bir tülbentte sıkarak suyunu çıkartın. Elde ettiğiniz kızılcık suyuna şekeri ilave ederek tekrar ocağa koyun. Pekmez kıvamına gelene kadar (yaklaşık 1 saat) kaynatın. Daha sonra ocaktan alarak soğumaya bırakın. Soğuduğunda şişelere doldurarak dolapta saklayabilirsiniz.

İçmek istediğinizde kızılcık konsantresinin 4 katı suyla karıştırarak içebilirsiniz. Yapımı son derece kolay olan bu kızılcık şerbeti tarifi denenerek sizlere sunulmuştur. Afiyet olsun.

Kızılcık Marmelatı Nasıl Yapılır

Kızılcığın en çok tercih edildiği kullanım şekillerinden biri de marmelat olarak tüketilmesidir. Kızılcık marmelatı nasıl yapılır sorusuna cevap en güzel kızılcık marmelatı tarifi:

kızılcık marmelatı
kızılcık marmelatı

Kızılcık Marmelatı Tarifi

Malzemeler: 2 çay bardağı su, 500 gram kızılcık, 2 su bardağı ve bir çay barağı şeker, 1 tane çubuk tarçın, 1 diş karanfil, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı tere yağı.

Yapılışı: Yıkanarak süzülen kızılcıklar 2 çay bardağı su, bir çubuk tarçın ve karanfille birlikte tencereye alınır. Daha sonra kızılcıklar yumuşayıp patlayana kadar kaynatılır. Altı kapatılarak süzülür ve ılımaya bırakılır. Süzülürken tarçın ve karanfil de kızılcık tanelerinin yanında kalır. Kızılcıklar soğuduğunda ince gözenekli tel süzgece alınarak elle ezilir ve çekirdekleri ayrılır. Bu işlem daha kolay olsun diye ara ara kızılcık suyundan dökülerek yumuşatılabilir.

Elde edilen püreye tere yağı ve şeker ilave edilir.  Karanfil ve tarçınla birlikte ara ara karıştırılarak kıvam alıncaya kadar pişirilir.

Kıvamını anlamak için bir çay bardağını buzdolabında soğutun ve soğuttuğunuz bardağa biraz karışımdan damlatın. kolayca akmadıysa kıvamı iyi demektir.

Kıvamı hazır olan marmelata limon suyunu ekleyin ve 1 dakika kadar ocakta karıştırarak pişirin. Marmelatınızı kavanoza alın ve soğumaya bırakın. Kızılcık marmelatı tarifi denenerek okuyucularımıza sunulmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir