Lupus Nefriti Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

lupus nefriti hastalığı nedir, belirtileri ve tedavisi
lupus nefriti hastalığı nedir, belirtileri ve tedavisi

Lupus Nefriti Nedir

Bir böbrek hastalığı olan ve hastalığın ilk evresinde gizlice ilerleyip yayıldığı için Latince’de” kurt” kelimesi anlamına gelen lupus ile adlandırılan lupus nefriti hastalığı, böbreğin yakınlarında bulunan antikorların virüslerin etkisiyle zehirlenip vücuda zarar vermesiyle oluşur. Lupus nefriti nedir sorusu kısaca bu şekilde açıklanabilir.

Vücudun kendi salgıladığı antikorların böbreğe zarar vermesiyle hastalık vücut içinde yayılır ve bu sebeple tanı evresinde hastalığı teşhis etmek kolay olmamaktadır. Bununla birlikte zaman içinde lupus nefriti belirtileri görülmesiyle birlikte lupus nefriti hastalığını tanılamak daha kolay hale gelmektedir. Hastalığın sebebinden de anlaşılacağı gibi lupus nefriti tedavisi için de antikorların düzene sokulması önemli bir rol oynar. Lupus nefritinin tanısı zor değildir, sadece ilk aşamada hastalığı oluşturan antikor bozulması, vücuttaki etkilerini daha geç gösterir.

Lupus Nefriti Neden Olur

Lupus nefriti neden olur dendiğinde akla birçok sebep gelmektedir. Öncelikli olarak hormonel bozukluklar, daha sonra antikor problemi ve çeşitli sinir sistemi problemleri lupus nefriti hastalığına sebep olan durumların başına gelmektedir. En belirgin lupus nefriti nedenleri arasında ise antikor virüslenmesi yer alır. Antikorlar genelde antijen uyarılarını engellemek amacıyla vücutta bulunsalar da çeşitli virüsler etkisiyle bu fonksiyonlarını kaybedebilirler. Fonksiyon bozulmasında ise salgıladıkları zararlı antikorlar ilk olarak böbreğe ulaşır ve burada böbreğin de fonksiyonunu bozar.

lupus nefriti nedir
lupus nefriti nedir

Bu süreç yavaş bir şekilde gerçekleşir ve bu nedenle de hastalık geç teşhis edilebilir. Hormonal bozukluklar ise biraz daha geride kalmış bir lupus nefriti sebebidir. Zaman içinde böbreğin çeşitli kısımlarında meydana gelen hastalıklı doku ve virüsler de böbreğin fonksiyonlarına zarar verebilir. Çeşitli ilaç tedavileriyle önüne geçilebilen bu sebep, genel olarak pek görülmez. Nadir olarak görülse de lupus nefriti hastalığına sebep olabilen bir başka durum ise sinir sistemiyle ilgilidir. Sinir sisteminde yaşanan çeşitli bozukluklar da lupus nefriti hastalığına sebep olabilmekteyken, bu çok nadir görülebilen ve çok  tehlikeli olmayan lupus nefriti sebeplerinden biridir.

Lupus Nefriti Belirtileri

Lupus nefriti belirtileri hastadan hastaya değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun nedeni ise hastalığın altında yatan nedenlerin çok değişken olabilmesidir. Bu nedenle özellikle eklem problemleri ve cilt belirtileri başta olmak üzere çeşitli fonksiyonel problemler olarak lupus nefriti belirtileri kendilerini göstermektedirler. El ve ayak parmaklarındaki ağrılar, avuç ve ayak tabanlarında kızarıklar, deri üzerinde çeşitli kızarıklar, kol ve bacaklarında çeşitli ağrılar lupus nefriti belirtileri arasında sıklıkla görülür.

Lupus Nefriti Tedavisi

Daha önce de belirttiğimiz gibi lupus nefriti hastalığına sebep olan pek çok değişik durum mevcuttur. Dolayısıyla bu kadar geniş bir yelpazede kendini gösterebilen lupus nefriti hastalığının tedavi yöntemleri de genellikle çeşitlik göstermektedir.

Lupus nefriti hastalığı tedavisi aşaması da diğer tüm hastalıklar gibi öncelikle tanı aşamasından başlar. Hastalığa hangi problemin sebep olduğu ve hangi aşamada bulunduğu gibi çeşitli noktalar tespit edildikten sonra hastalığın tedavisi aşamasına geçilir. Lupus nefriti tedavisi için öncelikli yöntemler arasında hormon tedavileri gelmektedir. Bunun sebebi ise genel olarak bu hastalığa vücuttaki çeşitli hormonel bozuklukların sebep olmasıdır. Hormon takviyesi yöntemiyle bu bozuklukların önüne geçilir ve birkaç aşamada vücuttaki hormon bozukluklarının düzeltilmesi amaçlanır. Bununla birlikte eklem hastalığı şeklinde kendini gösteren lupus nefriti hastalıkları da mevcuttur. Bu problemlerde ise genellikle ilaç tedavisiyle sinir sisteminin güçlendirilmesi ve kas ilaçları aracılığıyla da kaslara protein yüklenmesi amaçlanır. Tüm bu hormon yüklemeleri ve ilaç tedavileri, doktorların ön gördüğü şekilde aşamalı olarak gerçekleştirilir ve bu sebeple tedavi aşamasında doz değişimi olabilmektedir.

Kısaca lupus nefriti hastalığını özetlememiz gerekirse vücut içinde yavaşça ilerleyen ve bu nedenle ilk başta tanı ve teşhisi pek kolay olmayan, bununla birlikte teşhis edildikten sonra sebebine bağlı olarak pek çok değişik tedavi yöntemi bulunabilen bir hastalıktır. Özellikle böbreği etkilediği için çeşitli şekillerde kendisini gösterebilen bu hastalık, sinir ve sindirim sistemlerinde bazı fonksiyon bozukluklarına sebep olsa da kolay bir şekilde tedavi edilebileceğinden bu problemler kalıcı bir etki yaratmamaktadır. Doktor izni ve kontrolünde gerçekleştirilebilecek tedavi aşamasının ardından etkisini kolaylıkla kaybedebilir. Belirtilerine rastladıktan hemen sonra doktora başvurulması, teşhis ve tedavi aşamalarına vakit kaybedilmeden geçilmesi için oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir