Meditasyon Nedir, Nasıl Yapılır

meditasyon nedir, nasıl yapılır
meditasyon nedir, nasıl yapılır

Meditasyon Nedir

Meditasyon nedir? Meditasyon nasıl yapılır? Meditasyon kişinin derin düşünme anlamına gelir. Daha da açacak olursak; kişinin sükunete, değişik şuur hallerine, öz varlığına ulaşma imkanı sağlayan kişinin zihnini denetleme yöntemleridir. Son zamanlarda meditasyon nedir ve meditasyon nasıl yapılır soruları sıklıkla sorulmaktadır.

Meditasyon Nasıl Yapılır

Meditasyon nedir? Meditasyon nasıl yapılır? Her gün meditasyon için ayıracağınız yarım saat sizlere, hayatınızdaki olayları gözden geçirme şansı tanır ve olayları farklı bir bakış açısıyla değerlendirme fırsatı sunar. Günlük koşuşturmacaların ve iş yükünün getirdiği stresten arınmak, kötü enerjiden kurtulmak, huzur bulmak ve gevşemek için yapılan meditasyon aynı zamanda farkındalığınızın artmasına ve odaklanma yeteneklerinizin gelişmesine yardımcı olur. Her gün yapılan yarım saat meditasyon zihninizi boşaltmanıza ve kendinizle baş başa kalmanıza olanak sağlar. Peki meditasyon nasıl yapılır ve meditasyon yapmak için neler ihtiyaç duyulur?

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon

Meditasyon yapmak için ilk önce sakin ve sessiz bir ortama ihtiyacınız vardır. Daha sonra doğru bir duruş şekli almanız gerekir. Meditasyon yaparken sırtınız dik durmalıdır. Yine rahat kıyafetler tercih etmek meditasyonu daha zevkli kılacaktır ve meditasyon daha kolay hale gelecektir.

Meditasyon esnasında kısık sesle meditasyon müzikleri dinlemek ruhunuzu dinlendirecektir ve odaklanmanızı sağlayacaktır.

Sessiz ortam, doğru duruş pozisyonu ve meditasyon müzikleri hazırsa gözlerinizi kapatarak meditasyona başlayabilirsiniz. Başlangıçta derin nefes alın ve gevşemeye çalışın. Derin nefes alırken kendinizi dinleyin, vücudunuza odaklanın ve gevşediğinizi hissedin. Kollarınızı, dizlerinizi ve ayaklarınızı iyice gevşetin. Gevşediğinizi ve rahatladığınızı hissedin.

Baş ve omuz bölgenize odaklanın. Baş ve omuz bölgenizin gevşediğini ve rahatladığını hissetmeye çalışın. Hiçbir şey düşünmeyin. Bütün dikkatinizi gevşemeye ve rahatlamaya verin. Biraz sonra tüm vücudunuz gevşeyecek ve gerçekten rahatladığınızı hissetmeye başlayacaksınız.

Mümkünse meditasyon yapmak için açık hava ve deniz kenarlarını tercih edin. Meditasyondan iki kat daha fazla zevk alacaksınız. Doğayla iç içe olabileceğiniz sessiz ve huzurlu bir yerde vücudunuza daha fazla odaklanabilir ve gevşeme hareketlerine daha çok yoğunlaşabilirsiniz.

Doğadaki enerjiye konsantre olmaya çalışın. oturduğunuz toprağı ve soluduğunuz havayı hissedin. Doğada yapılan meditasyon doğanın elementleri ile bütünleşme, oturduğunuz toprağın enerjisinin ve soluduğunuz havanın enerjisinin farkına varma fırsatı verir.

meditasyon nasıl yapılır
meditasyon nasıl yapılır

Güneşi hissedin. Güneşin enerjisine konsantre olun. Çevreden gelen doğanın seslerine kulak verin. Denizi, suyu, rüzgarı, ağaç yapraklarını dinleyin. Negatif enerjiyi üzerinden attığınızı olumsuz düşüncelerden kurtulduğunuzu hissedeceksiniz ve hafifleyeceksiniz.

15 dakikanın sonunda meditasyonu sonlandırarak gözlerinizi açın. Meditasyon nedir ve meditasyon nasıl yapılır sorularına cevap arayanlar her gün düzenli 15-30 dakika meditasyon yaparak zihnini negatif düşüncelerden arındırabilir, ruhunu temizleyebilir ve daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir