Mide Bulantısına Ne İyi Gelir Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer

mide bulantısına ne iyi gelir hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer
mide bulantısına ne iyi gelir hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer

Mide Bulantısı Neden Olur

Çevrenizde sık bir şekilde görüp, duyduğunuz mide bulantısı neden olur sorusu ile karşılaşan insanlar için çeşitli cevaplar bulunmaktadır. Bunlardan ilki bakteri ve virüs tabanlı enfeksiyonlardan oluşan mide bulantısıdır. Belirti olarak ishal ve baş ağrısı ile başlayan bu enfeksiyonların diğer bir aşaması mide bulantısıdır. Ortalama 2 gün süren bu sorun düzenli beslenme ile son bulmaktadır. Enfeksiyon bağlantılı mide bulantısı yaşamamak için meyve sebzelerin iyi bir şekilde yıkanıp temizlenmesi gerekir. Çok basit şekillerde kapılması mümkün olan bu hastalık zaman içerisinde kendini menenjit gibi ciddi bir hastalığa çevirebilmektedir.

Mide bulantısı neden olur adı altında diğer bir cevapta gıda zehirlenmesidir. Bozulan ürünlerin tüketilmesi ile ortalama 24 saat içinde ortaya çıkan bu durum bazı bünyelerde ölüme kadar ilerlemektedir. Bu tip durumlarda vakit kaybetmeden doktora gidilmesinde fayda vardır. Mide bulantısının son nedeni ise stres ve zararlı alışkanlıkların bir araya gelmesidir. Alkol, sigara, kafein gibi vücuda olumsuz etki bırakan bu ürünler mideyi etkileyip ağrıya sebep olur.

Mide Bulantısı Sebepleri

Mide bulantısı sebepleri çeşitli olayların bir araya gelmesi ile oluşabileceği gibi tek başına önemli nedenlerden de meydana gelebilmektedir. Kişi bu aşamada ciddi ağrılar ve bulantı ile karşılaşmış ise vakit kaybetmeden bir uzman tarafından muayene edilmelidir. Besin zehirlenmesi, gastroenteritler, mide ülseri sorunu, migren hastalığı, çok fazla alkol ve uyuşturucu kullanımı, taşıt tutması, bir takım kemoterapi çeşitleri, cerrahi durumlar, kulak hastalıkları, kan şekeri yükselmesi, kafa içi basıncı, bazı kalp krizi tipleri, hipertansiyon, hormonal değişikliker ve psikolojik nedenler mide bulantısı sebepleri arasındadır.

Bunun yanında bir çok insanın sıklıkla karşılaştığı diğer bir bulanma nedenide yanlış ilaç kullanımıdır. Her ilaç her bünyede aynı etkiyi yaratmadığı için bir takım farklılar meydana gelebilmektedir. Bu tip durumların yaşanmaması için kişi ilaç prospektüsünü iyi okumalı, ilaçları uzman kontrolünde kullanmalıdır.

Yolculukta Mide Bulantısı

Bir çok birey yolculuk sırasında bedenine hakim olamayıp kusma, baş dönmesi, mide bulantısı gibi çeşitli sorunlar yaşayabilmektedir. Yolculukta mide bulantısı gibi ciddi problemler ile karşılaşan insanlar; pozisyonlarını ani bir şekilde değiştirmemeli, kafasını sabit tutmalı, yola ters bir şekilde oturmamalı, yolculuk sırasında kitap okumamalı, yolculuk öncesi ağır besinler tüketmemeli, doktor kontrolü dışında ilaç kullanmamalı, dolaşım sistemini olumsuz yönde etkileyecek ürünler tüketmemeli ve stres yapabilecek herhangi bir unsuru kafasına takmamalıdır. Bunun yanında zencefil bitkisi tüketip mide bulantısını da bastırabilmektedir. Zencefil içerisinde bulunan çeşitli bileşenler ile ameliyat sonrası kusma, mide bulantısı, baş dönmesi sorununu ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Kişi de yola çıkmadan önce bu bitkiyi kullanıp yolculuk sırasında çok daha rahat bir şekilde seyir edebilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Gebe kadınlar genellikle ilk 3 aylık dönemde bulantı ve kusma durumu yaşamaktadır. Bu durum bir çok kadında olup, hormonal dengelerin değişmesinden kaynaklanmaktadır. Vücut hormonların değişimine karşı bir tepki olarak mide bulantısını ortaya çıkarır. Bu durum birinci trimester döneminde var olup zaman ile sizi uykularınızdan uyandıracak kıvama kadar gelebilmektedir. Sabah saatlerinde mide bulantısı durumu vücudun su kaybetmesi, kilo oranında değişiklikler ve yetersiz beslenmeden dolayı oluşmaktadır. Hamilelikte mide bulantısı sadece sabah saatlerinde oluşmayıp günün geri kalan diğer vakitlerinde de meydana gelmektedir. Bulantı şiddeti kadından kadına göre değişiklik göstermektedir. Bir takım insanlarda bu durum sadece bulantı olarak kalırken bazılarında da kusma eylemi oluşabilmektedir. Gebelik dönemi içerisinde kadınlarda araba tutma hassasiyeti, migren, kokulardan olumsuz etkilenme ve ikiz, üçüz bebek bekleyen bayanlarda da artış gözlenir.

Hamilelikte mide bulantısı doğması beklenen bebeğe herhangi bir zarar vermemektedir. Zaman içinde kusmanın sayısı ve şiddetine göre bu durum anneyi etkilemektedir. Sürekli olarak kusan anne adayı belirli bir sürenin ardından ciddi kilolar verecek ve vücudundaki su oranının çok az seviyelere kadar taşıyacaktır. Bu tip durumlar dahilinde vakit kaybedilmeden bir uzman tarafından muayene edilmesi tavsiye edilmektedir. ( Ayrıca hamilelik belirtileri yazımızı okumak isteyenler linke tıklayabilir.)

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir

Birçok insan mide bulantısı şikayeti veya mide bulantısına ne iyi gelir cümleleri ile doktor kapılarını aşındırmaktadır. Evinizde yapabileceğiniz bir takım yöntemlerle de bu duruma son verebilirsiniz. Mide bulantısı çok fazla olan insanlar için;

hamilelikte mide bulantısı
hamilelikte mide bulantısı
  • Evde nane çayı yapması veya iki tane nane yaprağı çiğnemesi büyük fayda sağlayacaktır.
  • Bunun yanında düzenli olarak elma tüketimi de mide bulantısına iyi gelmektedir.
  • Çok fazla sıvı kaybeden insanlarda da mide bulantısı sık olarak görülmektedir. Düzenli olarak her gün iki litre su tüketmek bulantının kesilmesi için etkili bir yoldur.
  • Boş mide durmak yerine çok ağır olmayan ve keskin kokulara sahip olmayan besinleri tüketmek,
  • Ekşi limon tüketmek
  • Zencefil, lavanta gibi ferah bitkiler tüketmek ve son olarakta temiz hava almak mide bulantısının kesilmesinde etkili yöntemlerdir.

Bu yöntemler arasında herhangi bir sonuç almayan insanlar mide bulantısına ne iyi gelir gibi cümleler kurmaya devam edecektir. Bunun için ise; sıcak bir kase çorba tüketmek, bir adet soda içmek, limonata gibi taze sıkılmış meyvelerin sularını içmek iyi gelecektir. Eski tarihlerden beri kullanılan ve önerilmeyen diğer bir yöntemde süt içilmesidir. Süt içerisinde bulunan bileşenler sayesinde mideyi hareketlendirir ve gaz ile birlikte daha çok mide bulanmasına yol açabilmektedir. Süt yerine bir kase yoğurt tüketilmesi önerilmektedir. Mide bulantısı sırasında çay ve kola gibi zararlı etkiler oluşturacak besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer

Mide bulantısı nasıl geçer sorusu için verilebilecek birden fazla cevap bulunmamaktadır. Her bünyede aynı sonucu elde etmese de kişi vücudunu tanımalı ve ona uygun gelen seçeneği kendine uygulamalıdır. Mide bulantısı nasıl geçer diyenlere; yağsız besinler tüketmemesi gerektiğini, kızartma gibi çok yağ çeken besinlerden uzak durmasını, mide asidini yükseltecek veya tamamen etkisiz hale getirecek ürünler tüketmemesini, bunun yerine bol miktarda su için dengelmesini, aşırıya kaçmamak şartı ile soda tüketimi gerçekleştirmesini, gün içerisinde öğünleri az tutup yemeği çok yemek yerine öğünleri sıklaştırıp besinleri az tüketmesi gerektiğini, içecekler yavaş bir şekilde içmesini, bir çok kozmetik ürünü ve parfümlerden uzak durmasını, uyku zamanı yaklaşıyorsa eğer en az bir saat önce yemek yemeyi bırakması önerilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir