Nasır Nasıl Geçer Kesin Çözüm, Nasır Tedavisi

nasır nasıl geçer kesin çözüm, nasır tedavisi
nasır nasıl geçer kesin çözüm, nasır tedavisi

Cildin aşırı basınca ve sürtünmeye maruz kadığında sürtünen veya basınç uygulanan bölgede oluşan dairesel biçimdeki kalın ve sert yapıya nasır denir. Nasırın en çok görüldüğü yerler ayak tabanları, ayak parmak araları ve ayak üstleridir. Bunların dışında daha nadir vücudun farklı bölümlerinde de oluşur.

Nasır Neden Olur

 • Nasırın en çok görüldüğü yer ayaktır. Ayaklarda nasır oluşmasının nedeni ayağa uygun ayakkabı kullanılmaması, yüksek topuklu ayakkabıların kullanılması, sıkı ayakkabılar ve çok fazla ayakta kalmak ayakta nasır oluşmasının temel nedenleridir.
 • Nasır neden olur dendiğinde ayakta nasır oluşumuna sebep olan diğer faktörler çorapsız ayakkabı kullanımı, ağır el emeği gerektiren işleri yapmak, çok fazla yürümek ve ayaklara baskı oluşturan sporlarla uğraşmak da sık karşılaşılan nasır nedenleridir.
 • Ayrıca ayak kemiklerindeki çarpıklık, ter bezi hastalıkları vaya vücutta siğil ya da yara izinin olması nasır riskini arttıran faktörlerdir. Ayaklarında kan akışı zayıflığı olan hastalar ve şeker hastaları nasırı önemsemeli, komplikasyon riski nedeniyle hemen doktora başvurmalıdır.

Nasır Tedavisi

Pürüzlü ve kalın cilt, sert çıkıntılar başlıca nasır belirtileridir. Nasırı oluşturan durumlar ortadan kalktığında genellikle nasır da kendiliğinden ortadan kalkar. Ancak bazen oluşan nasırlar çok acı verir ve rahatsız edici olur. Bu nedenle bazı ilaçlarla, bant veya evde yapılacak tedaviyi destekleyici uygulamalarla iyileşme sürecinin hızlandırılması gerekebilir. Nasır tedavisi için kullanılan bant, losyon ve ilaçlara ek olarak evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz doğal tedavi yöntemler:

Nasır Nasıl Geçer

Limon: Doğal yöntemlerle nasır nasıl geçer diye soranlara ilk önerimiz limon. Asitli yapısı ile nasırlara sürülen limon sert ve pürüzlü cildi yumuşatır, zamanla da nasırı iyileştirir.

Taze limon suyu günde ez 3 kere nasırlı bölgeye sürülür ve kuruması beklenir. Ayrıca evinde karanfil bulunanalar limon suyunu nasıra sürmeden önce içine iki tane karanfil atarak 15 dakika bekletebilir.

Sarımsak: Doğal bir antioksidan olan sarımsak nasır nasıl geçer noktasında oldukça etkilidir. Ayrıca sarımsak antifungal ve antibakteriyel özellikleri ile bakteri oluşumunu önler.

Sarımsakla hazırlayabileceğiniz bir başka kür de; biraz sirkeyle ezilmiş iki diş sarımsağı karıştırarak nasırlı bölüme sürün. Daha sonra üzerini biraz pamuk ve bant yardımıyla kapatın. 2-3 saat bu şeklide bekledikten sonra bandı çıkararak ılık suyla ayağınızı temizleyin. Bu işlemi birkaç hafta süresince her gün tekrarlayabilirsiniz.

Akşam yatmadan önce nasırlı bölgeye sarımsak sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Ertesi sabah ayaklarınızı ılık suyla yıkayın ve çok güzel kurulayın. Bu uygulamayı nasırınız tamamen yok olana kadar her gece yapabilirsiniz.

nasır nasıl geçer
nasır nasıl geçer

Soğan: Soğan da nasır tedavisi için kullanılabilecek doğal ilaçlardan biridir. Soğanı bir bez ya da bant yardımıyla nasırlı bölgeye sabitleyin. Soğan bütün gece bu şekilde nasırlı bölgede beklesin. Sabah soğanı çıkarın ve nasırlı bölgeyi ılık suyla temizleyerek kurulayın. Bir hafta boyunca bu uygulamaya yaptığınızda nasırlarınızın azaldığını göreceksiniz.

Topuk (Ponza) Taşı: Nasır tedavisi için en etkili ilaçlardan biri topuk taşı olarak da bilinen ponza taşıdır. Ponza taşı sertleşmiş ve ölü deriyi kaldırır, ağrıyı azaltarak iyileşme sürecini hızlandırır.

Ayaklarınızı 10 dakika sıcak suda bekletin. Daha sonra ayaklarınızı kurulayarak 3-5 dakika ileri geri hareketlerle ponza taşına sürün. Daha sonra hint yağına batırılan bir pamuğu nasırın üzerine yerleştirerek bantlayın. Gece ayağınız çorap giymeyin ve ayağınız açıkta kalsın. Sabah bandı çıkarın ve gün içerisinde nasırlı bölgeye birkaç kez hint yağı sürün. Ayaktaki nasır tamamen yok olana kadar birkaç gün bu uygulamayı yapın.

Meyan Kökü: Birçok hastalıkta kullanılan meyan kökü bitkisel nasır ilacı olarak da kullanılmaktadır. Biraz hardal yağı ile 4 tane meyan kökü sapını macun kıvamına getirecek şekilde karıştırın. Elde edilen kür nasırlı bölgeye sürülerek bir gece bekletilir. Sabah olduğunda ılık suyla yıkanır.

Karbonat: Doğal peeling görevi de gören karbonat nasır tedavisinde de oldukça etkilidir. Karbonat nasırlı bölgedeki ölü deileri uzaklaştırı ve enfeksiyon oluşumunu engeller. Nasırın iyileşme sürecini hızlandırır.

Bir kova ılık suya 3 kaşık karbonat ekleyin ve ayaklarınızı 15 dakika bu suda bekletin. Daha sonra ponza taşıyla nasırlı deriyi ovarak ölü derileri uzaklaştırın.

Topuk (ponza) taşı ile evde nasır nasıl geçer diyenlere bir başka öneri de; bir çay kaşığı karbonatı biraz limon suyu ve su ile macun kıvamına getirerek nasıra sürün. Gece nasırı açık bırakın ve sabah olduğunda ılık suyla yıkayın. Daha sonra ponza taşıyla nazikçe nasırlı bölgeyi törpüleyin.

Papaya: Doğal çözümlerle nasır nasıl geçer dendiğinde akla gelen bir başka bitkisel nasır çözümü de papayadır. Nasırların üzerine sürülerek bantlanan ve bir gece bekletilen papaya nasır tedavisinde oldukça etkili olmaktadır.

Beyaz Sirke: Yüksek asitlik düzeyi olan beyaz sirke oldukça etkili bir doğal nasır ilacı seçeneyidir. Beyaz sirke nasırı yumuşatır, antibakteriyel ve antifungal özellikliğiyle enfeksiyon oluşumunu engeller.

Akşam yatmadan önce bir bardağın üçte birine beyaz sirke koyun ve üzerini suyla doldurun. Daha sonra seyrelttiğiniz bu beyaz sirkeyi pamuk yardımıyla nasırlı bölgeye sürün. Daha sonra nasırlı bölgeyi bandajlayın. Gece bandaj ayağınızda kalsın. Sabah kalktığınızda bandajı çıkarın ve ponza taşı ya da törpü ile pullu deriyi törpüleyin.

Terebentin Yağı: Güçlü antiseptik özelliği olan terebentin yağı nasır tedavisi için oldukça etkilidir. Deri içine çok hızlı nüfuz eden terebentin yağı iyileşme sürecini hızlandırır.

İnce bir beze buz sararak nasırlı bölgeye 2 dakika uygulayın. Daha sonra nasırlı bölgeyi kurulayarak terebentin yağı sürün. Daha sonra nasırlı bölgeyi bandajlayın ve gece boyunca öyle kalsın. Sabah kalktığınızda bandı çıkartın ve ılık suyla ayağınızı temizleyin.

Terebentin yağı ile nasır nasıl geçer bir başka öneri de; çeyrek fincan hindistan cevizi yağını mikrodalga fırında eritin. Daha sonra hindistan cevizi yağına iki çorba kaşığı kafur yağı ve bir çorba kaşığı terebentin yağı ekleyerek karıştırın. Karışım soğuduktan sonra yıkayarak kuruladığınız ayağınızdaki nasırlı bölgeye karışımı sürün. Karışımın kalanını hava geçirmeyecek bir kap veya kavanozda saklayın. Nasırınız geçene kadar günde 2-3 defa bu karışımı uygulayabilirsiniz.

Nasır Bandı

Nasır bantları nasırın giderilmesini hedefleyen ürünlerdir. Bu bantlar ilaçlı ve keçe yastıklıdır. İlaçlı bölümünde salisilik asit özleri bulunur ve bu sayede avuç içi, parmaklar ve ayak tabanındaki kalınlaşmayı giderir. Yine ilaçlı kısmındaki asetik asit nedeniyle iltihap riskini önleyerek ve mikrop kapmadan nasırları eritir. Nasır bandı nasıl kullanılır ve kimlere uygun değildir?

nasır bandı
nasır bandı

Nasır Bandını Kimler Kullanmamalı

 • Küçük bebekler.
 • Diyabet hastaları.
 • Doktorun uygun görmediği kişiler.

Nasır Bandı Nasıl Kullanılır

Piyasada çeşitli boyutlarda nasır bandı vardır. Seçilen nasır bandı nasırın büyüklüğüne göre olmalıdır. Nasır bandı nasıl kullanılır; Önce bandın uygulanacağı bölgeyi yıkayın ve çok iyi kurulayın. Koruyucu yüzeyi ilaçlı yüzeyden ayırın, İlaçlı mor yüzeyi nasırın üzerine gelecek şekilde yapıştırın. Nasır bandı nasırlı bölgede 3 gün kalmalıdır. Bu 3 gün boyunca ilaçlı yüzey nasırın üzerinden oynatılmamalıdır. Aksi taktirde ilaç sağlam olan deriyi tahriş ederek acı verir. Süre dolduğunda bandı hafifçe çekerek çıkarabilirsiniz. Varsa bandı çıkardıktan sonra nasırın olduğu bölgeye tentürdiyot sürebilirsiniz. Bant çıktığında bandın takıldığı bölüm mor görülebilir. Bu morluk birkaç güne kendiliğinden geçer.

Nasır Ağrısını Hafifletmek İçin

Nasırlara uygulanan tedavi süresince nasırlarınızın verdiği rahatsızlığı azaltmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Nasırlı bölgeye zeytin yağı ya da doktorunuzun önereceği yumuşatıcı kremleri sürebilirsiniz.
 • Ayakta nasır için terlik veya ayakkabı giydiğiniz zamanlarda nasırlı bölgeye yumuşatıcı bantlar ya da yara bandı takabilirsiniz. Bu bantla bir günden fazla ayağınızda kalmamalı ve çıkarırken ayağınızdaki yaraları tahriş etmeden çıkarmalısınız.
 • Ayaklarınızı ılık suda bekleterek yumuşatın. Daha sonra törpü ya da ponza taşıyla nasırlı bölgeyi törpüleyin. Bu sayede geçici bir süre de olsa ayaklarınız rahatlayacaktır.
nasır tedavisi
nasır tedavisi

Nasır Oluşmasını Önlemek İçin

 • Nasır oluşmasını önlemek için ayağınıza uygun, sıkmayan, çok yüksek topukları olmayan ve yumuşak ayakkanılar seçmelisiniz.
 • Alacağınız ayakkabının parmak ve topuk bölgesinde yastıklı yapı olmasına özen gösterin.
 • Uzun süre sivri burunlu ve topuklu ayakkabı kullanmamalısınız.
 • Pamuklu çoraplar tercih edilmeli, çoraplar sık sık değiştirilmeli ve ayaklar kalmamalı.
 • Başkalarına ait çorap, terlik ve ayakkabılar kullanılmamalı. Ortak kullanım alanlarında çıplak ayakla dolaşılmamalıdır.
 • Evde zaman zaman çıplak ayakla dolaşılarak parmaklar rahatlatılmalı.
 • Dengeli beslenmek vücudun genel sağlığı için olduğu gibi nasır oluşmasını önlemek için de önemlidir. Özellikle A ve E vitamini eksikliği nasıra sebep olur.
 • Sürekli aynı ayakkabıyı giymek yerine 2 günde bir değiştirerek giymek ayak sağlığınızı korur ve nasır oluşma riskini azaltır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir