Nezle Nasıl Geçer, Nezle İçin Şifalı Bitkiler

nezle nasıl geçer nezleye ne iyi gelir

Nezle Nasıl Geçer

Çevresinde nezle olmamış olan bir insan yoktur. Hayatının illaki bir evresinde nezle veya grip tarzında bir problem ile karşılaşmış olan bir insan vardır. Konusu geçmişken grip nasıl geçer başlıklı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. Yine konu ile alakalı olarak soğuk algınlığına ne iyi gelir yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yaz, kış fark etmeden her yaştan insanı vuran bu hastalık çağımızın temel problemidir. Kimi insan kendi çözümlerini kimisi ise tıbbi yardımlar ile bu süreci atlatmaktadır. Burun akıntısı ve ya hapşırma gibi eylemleri gerçekleştiren insanlar direk grip olduklarını düşünürler.

Diğer bir kesim insan ise bunların yaşadıktan sonra nezle olduğunu iddia eder. İlk önce vücudundaki hastalığı tanımalı ardından buna uygun şekilde tedavi yapılmalıdır. Grip ve nezle aynı sınıfın hastalığıdır. Üst solunum yolu hastalıkları adı altında geçen bu hastalığı teşhis etmek için bazı durumlar bulunmaktadır. Grip ile nezle arasında temel bir fark bulunur. Bu fark grip bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkar. Grip hastalığına yakalanan bireyler yüksek ateş, kas ağrıları gibi belirgin problemleri çekerler. Nezle gribe oranla çok daha alt seviyede teşkil eden bir hastalıktır. Mevsim geçişleri sırasında karşılaşılması mümkün olan bir hastalık çeşididir.

Nezlenin Belirtileri Nelerdir

Nezle olan bir insan ilk başta iştah sorunu çeker. İştah sorunu yaşaması ile birlikte yemek yemekte zorlanır, yediği yemeğin tadını alamaz, bazı bireylerde ağız acıması tarzında sorunlar yaşanır. Hafif ateş ile seyir eden bu hastalıkta ağız kuruluğu bulunmaktadır. Ateşin yükselmemesinden dolayı çok fazla endişelenme durumu bulunmaz. Genel anlamda hapşırma ile kendini belli eder. Boğazda kaşınma hissi ve mide de bulanma gerçekleşebilmektedir.

Her insanda aynı belirtiler görülmese de bir çok insanın karşılaştığı ortak problemler arasındadır. Bu belirtiler içerisinde yaşanma sayısı yüksek olan maddeler sonucunda nezle hastalığına yakalandığınızı algılayabilirsiniz. Bu hastalıktan kurtulmak adına ciddi oranda istirahat etmeniz gerekmektedir. Halsiz düşen vücudunuzu daha fazla yormamanız gerekir. C vitamini takviyesini en üst seviye de tutarak direncinizi kırmamanız gerekir.

Tıkanan burnunuzu burun spreyi ve ya tuzlu su ile açmanız gerekmektedir. Meyve tüketimini yüksek tutup, günlük besinlerinizi iyi bir şekilde almanız bu hastalıktan kısa bir süre içerisinde kurtulmanızı gösterir. Bol sıvı tüketimi yaparak vücudunuzda bulunan mikropların vücuttan atılımını gerçekleştirebilirsiniz. Bulunduğunuz ortamın havalandırılması ve nemlendirilmesi tamamen sizlerin yararına olacaktır. Daha rahat nefes alarak kendinizi daha iyi hissetmeniz mümkündür.

 

nezle için şifalı bitkiler
nezle için şifalı bitkiler

Nezle İçin Şifalı Bitkiler

Nezleye ne iyi gelir tarzında bir çok soruyu çevrenizde duymanız muhtemeldir. Alacağınız önlemler tamamen sizin sağlığınız adına yapılan faaliyetlerdir. İlk olarak vücudunuzdaki sıvı kaybını önlemeniz gerekir.

Soğuk alan bir bireyde burun tıkanıklığı gibi problemler yaşanması dahilinde ağız yolu ile nefes almaya başlar. Bunun dahilinde ağız kuruyarak tat alma işleminde körelmeler meydana gelir. Bu sebeplerin birbiri ardına gelmesini önlemek için her fırsatta su içilmesi gerekmektedir. Vücuda alınan su ile denge sağlanmış olacaktır ve kendinizi daha iyi hissetmeniz muhtemeldir.

Nezle nasıl geçer diye düşünen bireyler basit yollar ile kendini tedavi edebilirler. Nezlede burun kuruluğu yaşanır ve akma gerçekleşir. Bu duruma son vermek için burun duşu almak önemlidir. Eczanelerde satılan deniz suyu ile burnunuzun içini temizlemekle kalmayıp mikropların ölmesinde de büyük fayda sağlanır. Evinde küvet bulunan bireyler hem kendilerini rahatlatmak hem de burunlarını açmak için küveti sıcak su ile doldurabilirler. Doldurulan sıcak suyun ardından içine mentol, okaliptüs gibi bitkilerin yağlarını doldurarak kendilerini bu suyun içerisinde bırakabilirler. Bu yağlar sayesinde kendinizi daha dinç ve sağlıklı hissetme oranınız yüksektir.

Nezle nasıl geçer ve nezleye ne iyi gelir diyorsanız eğer kesinlikle çinko ve C vitamini alımını gerçekleştirmeniz gerekir. Kendinizi yavaş yavaş kötü hissetmeye başlamanın ardından bu vitaminleri tedarik ederek hastalığı başlamadan bitirmeniz mümkündür. Soğuk havalarda alınması gereken bu vitaminlerin de günlük değerleri bulunmaktadır.

nezle nasıl geçer
nezle nasıl geçer

Bir diğer doğal yöntem ise tavuk suyudur. Tavuk suyu ile hastalık sırasında kendinizi zinde hissetmeniz mümkündür. Yapılan araştırmalara göre tavuk suyu içerisinde bulunan bileşenlerde nefes yollarını açan ve eklem ağrılarına iyi gelen vitaminler bulunmaktadır. Kendinizi kötü hissettiğiniz anda bu yollara başvurmanız dahilinde çok iyi bir şekilde bedeninizi kurtarabilir ve vücudunuzu koruma altına alabilirsiniz.

Günlük belli periyotlarda spor yapmanız, çay kahve tüketimini azaltmanız iyi dinlenme işlemini gerçekleştirmeniz ile kendinizi daha zinde tutabilirsiniz. Doğal tedavi yöntemleri arasında bulunan ıhlamur, zencefil karışımı ile vücudunuzun direncini daha yüksek seviyelere taşıyabilirsiniz. Bal, tarçın, karabiber, limon ve zencefil karışımlarını bir araya getirip her gün belirli bir miktar tüketme ile kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Bununla birlikte buhar banyosu tarzında bir kap içerisine bir miktar su koyup başının üstüne havlu tarzında bir bez ile kapatarak suyun buharını çekebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde burnunuz açılır ve daha rahat bir şekilde nefes alabilirsiniz. İsteğe göre su içerisinde çeşitli yağ esanslarını koyarak da koku duyunuzu harekete geçirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir