Obezite Nedir, Nedenleri Nelerdir, Obezite Hesaplama

obezite nedir, nedenleri nelerdir, obezite hesaplama
obezite nedir, nedenleri nelerdir, obezite hesaplama

Çağın hastalıkları sözünü hep duymuşuzdur. Peki gerçekten bunlar çağın hastalıkları mıdır? Yoksa sadece günümüzün yaşam şekillerinin ortaya çıkardığı sonuçlar mıdır?

İşte obezite sorunu bu yaşam şeklinin sonuçlarından biridir sadece. Obezitenin birçok nedeni ortaya koyulmaya çalışıyor. Oysa insan vücudunun son halinin, insanın şu anda sahip olduğu gen haritasının şu anki yaşam biçimimiz sırasında ortaya çıkmadığı da bir gerçektir. Hatta insanın modern davranışlarına yaklaşık 50.000 yıl önce başladığını düşünürsek. Obezite nedir ve obezite hesaplama nasıl yapılır:

Obezite Nedir

Obezite nedir? Obezite, günümüzde gelişmekte olan ve gelişmiş toplumları en çok tehdit eden sağlık sorunları arasında yer alır. Obezite nedir sorusunun cevabı en genel haliyle; kişi bedenindeki yağ kitlesinin oranının yağsız kitleye göreye aşırı artmasına bağlı olarak vücut ağırlığının boy uzunluğuna göre istenen düzeyde olmaması olarak verilebilir.

Obezite nedir sorusunun yanıtı daha bilimsel olarak rakamlarla verilecek olursa; Yetişkin erkeklerin vücut ağırlığının en fazla %18’i, kadınların ise en fazla %25’i yağ dokusudur. Bu oranın kadınlarda %30’un, erkeklerde ise %25’in üzerine çıkması obeziteyi oluşturur. Peki sizin yağ oranınız nedir? Obez misiniz? Bu soruların cevabını merak edenler için obezite hesaplama nasıl yapılır:

Obezite Hesaplama

Aşağıdaki vücut kitle endeksi cetveli yardımıyla obezite hesaplama yapabilirsiniz.

obezite hesaplama

obezite hesaplama

  • 0-19.9: Zayıf
  • 20-24.9: Normal
  • 25-29.9: Fazla kilolu
  • 30-39.9: Obez
  • 40 ve üzeri: Aşırı obez

Obezite Nedenleri

Obezite nedenleri nelerdir ve bugün ne değişti de obezite bu kadar yaygın bir sağlık sorunu oldu? Homo sapiens bügunlere gelmeden önce de anatomik ve genetik olarak bizimle neredeyse tamamen aynıydı. Ancak yaşam bugünden çok daha farklıydı. Bir insan bırakın yiyip içip oturmayı, aç kalmamak , ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bile günde yaklaşık 10 kilometre yol almak zorundaydı. Sadece yiyecek ve su bulmak için dahi ciddi bir enerji harcamaları gerekiyordu.

Oysa şu anda bizler neredeyse yürümeyi bile unutmuş durumdayız. Okula, işe, neredeyse her yere araçla gidiyoruz, yiyecek bulmak gibi bir sıkıntımız yok. Tam aksine ihtiyacımız olan enerjiden çok daha fazlasını alıyoruz. Buradaki sıkıntı sadece harcadığımızdan daha fazla enerji almamız dahi değil aslında. Ciddi hareketsizlik, vücudumuzdaki yapım ve yıkım aşamalarının seyrini farklı bir hale getiriyor. Hareket, basit anlamda yapım olarak kas yapımına sebep olur vücutta. Oysa hareketsizlikte bu yapım işi vücutta yağ depolanması olarak önümüze çıkıyor. Sonuç olarak kas oranı daha düşük, yağ oranı ise daha yüksek bireyler ortaya çıkıyor.

Obezite nedenleri arasında işin bir de beslenme boyutu var. Artık neredeyse tamamen işlenmiş besinlerle besleniyoruz. Doğal olmaktan çıkmış besinler, glisemik indeksleri nedeniyle bile vücutta yağ depolanmasına destek olabiliyorlar. Bu da yetmezmiş gibi, katkı maddeleri nedeniyle vücudumuzdaki hormonların işleyişi beslenmeyle birlikte değişiyor. Aslında bunlar sadece yağ metabolizmasında değil bütün metabolizma üzerinde farklı etkilere sahiptir.

Obezite Hangi Hastalıklara Neden Oluyor

Böyle bir yaşam biçimi karşımıza obeziteyi bir sorun olarak çıkarıyor. Aslında obezite tek başına organizma için büyük bir sorun değil. Ancak obezitenin yol açtığı sorunlar hiç de azımsanacak düzeyde kalmıyor. Obezite öncelikle vücudun duruş pozisyonunu değiştiriyor çünkü vücudun yük dengesini değiştiriyor. Bunlara bağlı olarak bel oyuntusu olarak adlandırdığımız lumbal lordoz düzleşiyor. Bu, karşımıza bel, boyun ve diz ağrılarının artması, kalça ekleminin ve diz ekleminin zarar görmesini de içerisine alan ortopedik bozukluklar olarak geliyor. Sadece vücuda binen yükün artmasıyla kişinin daha hareketsiz bir yaşam biçimi yaşamaya başlaması bile daha da ileri gitmesine neden olan bir sorun.

obezite nedir

obezite nedir

Bununla da kalmıyor, metabolik hastalıkları da tetikliyor obezite. Obezite hangi hastalıklara neden olur sorusuna hareketsizliği arttırıyor olarak cevap vermiştik. Hareketsizliğin kardiyovasküler sistemin zayıflamasına yol açtığı da bir gerçek. Hipertansiyona da neden olduğu klinik bir gerçek. Ve obez bir insanın kanında daha fazla trigliserit bulunur. Bu nedenle obez bir insanın damarlarında tıkanıklık oluşma ihtimali daha fazladır. Bunlar kalp ve beyinde olduğunda enfarktüslere, o bölgenin kanlanmamasına yol açar, o damarın beslediği bölümdeki doku oksijensiz kaldığı için ölür. Halk arasındaki isimleriyle kalp krizi ve inme( felç) meydana gelir. Ve bunlar obezitenin klinik tablosunun sadece bir kısmıdır.

Oysa kişinin psikolojisi üzerinde de büyük etkilere sebep olmaktadır. Kişinin kendisini zayıf bireyler yanında dışlanmış hissetmesi, karşı cinsin ilgisini çok daha az çekmesi ve yalnızlık. Bunlar kişiyi psikolojik rahatsızlıklara karşı da oldukça zayıf hale getirmektedir.

Obezite tek başına bir sorun olarak değil, beraberinde getirdiği sorunlarla çağımızın yaşam biçiminin getirdiği çok ciddi bir sonuçtur. Bunun elbette çözümü vardır. Ancak bu çözüm öncelikle tek başına diyetle gelmez. Ya da çok riskli ve etkileri oldukça büyük olan mide operasyonları ile.

Bir yaşam biçimi olan obezite yaşam biçimi değiştirilerek başedilebilecek bir problemdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir