Romatoid Artrit Nedir, Belirtileri, Tedavisi

romatoid artrit nedir, belirtileri, tedavisi
romatoid artrit nedir, belirtileri, tedavisi

Artrit Nedir

Artrit nedir? Romatoid artrit nedir? Artrit, eklemlerde vücut tarafından üretilen iltihabın oluşması durumudur. Hastada eklemlerin iltihaplanması sonucu eklemde ağrı, şişme, kızarıklık, sızlama ve sıcak basması gibi şikayetler oluşur.

Hastalığın erkeklerde görülme oranı kadınlardan çok daha azdır. Ancak erkeklerde çok daha şiddetli seyreder. Artritin görülme sıklığı 40’lı yaşlardan sonra artar. Orta yaşlılarda en çok görülse de yaşlı ve gençlerde de zaman zaman hastalıkla karşılaşılabilir. Ayrıca birinci derece akrabalarında romatoid artrit olanlarda hastalığın görülme ihtimali daha fazladır.

Romatoid Artrit

Eklemlerde iltihaplanma durumu olan artritin daha çok ayak, bilek, dirsek ve el eklemlerinde 6 haftadan daha uzun (kronik) görülme durumu ve görüldüğü eklemde hasar bırakan artrite romatoid artrit denir. Romatoid artrit birçok sistem ve eklemde de görülebilir. İltihabi bir eklem hastalığıdır. Hastalığın görülme sıklığı %1’dir. Her yaş grubunda görülebilen romatoid artritin en çok görüldüğü aralık 40-60 yaştır. Kadınlarda görülme oranı erkeklerin 3 katıdır.

Romatoid Artrit Nedir

Romatoid artrit nedir sorusunu biraz daha açacak olursak; vücuda giren mikrop, virüs ve diğer yabancı maddelerde bizi koruyan immün sistemin eklemlerdeki dokulara savaş açması nedeniyle oluşan bir eklem hastalığıdır. İmmün sistemdeki sapkınlığın neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Ancak bazı çevresel faktörler (sigara kullanımı gibi) ve genetik faktörlerin romatoid artrite sebep olduğu düşünülmektedir.

Hastalık çoğunlukla uzun yıllar, bazen de ömür boyu sürer. Hastalığın sebep olduğu şikayetlerin şiddeti hastadan hastaya değişir. Zaman zaman artan eklemlerde şişli, ağrı ve sabahları görülen katılık  gibi şikayetler dönem dönem alevlenir. Alevlenmeler genellikle bir sebep olmadan kendiliğinde oluşur. Bazen de bu şikayetlerin şiddetlenmesinde mevsim dönümleri, stres ve enfeksiyonlar tetikleyici olabilmektedir.

Diğer Yazı  Kudret Narı Yağı Nedir, Kudret Narı Faydaları

Romatoid Artrit Belirtileri

  • Eklemlerde görülen belirtiler: İltihabın oluştuğu eklemde sıcaklık, şişlik ve ağrı. Dinlenme sonraları, daha çok da sabahları iltihaplı eklemde 1 saatten faz donukluk ve hareket kısıtlılığı görülmesi eklemlerdeki romatoid artrit belirtileri dir.
  • Eklemlerin dışında oluşan belirtiler: En çok rastalan eklemler dışı romatoid artrit belirtileri yorgunluk ve anemidir. Bunların dışında halsizlik, kilo kaybı ve hafif ateş gibi belirtiler de oluşmaktadır. Romatoid artritin çok az görüldüğü durumlar olan akciğer, damar ve kalp iltihabında farklı belirtiler ve çok daha ciddi sağlık sorunları oluşabilir.

Artrit Belirtileri

En çok görülen romatoid artrit belirtileri maddeler halinde sıralanacak olursa:

  • Eklemlerde şişlik, acı, sızlama ve ağrı.
  • Özellikle dinlenme sonrası görülen eklem katılaşmaları.
  • Sabahları uyuşukluk.
  • Eklemlerde şekil bozukluğu.
  • Hareketlerde kısıtlanmalar romatoid artrit belirtileri dir.

Yukarıda bahsettiğimiz şikayetlerle doktora başvuran hastalara teşhis için bazı kan testleri yapılır ve hastada radyoaktif bulgular aranır.

Artrit Nedenleri

İmmün sistemdeki bozukluğun sebep olduğu hastalığın neden kaynaklandığı kesin olarak bilinmemektedir. Buna karşılık artrit nedenleri olarak bazı genetik, çevresel ve hormonal faktörlerin tetikleyici olduğu düşünülmektedir. Romatoid artrite bazı virüs ve bakterilerin sebep olduğunu düşünen uzmanlar da vardır. Ancak bunlar kesin olarak kanıtlanmış değildir. Yine bazı uzmanlar sigaranın hastalığı tetiklediğini düşünmektedir.

artrit nedir
artrit nedir

Artrit Tedavisi

Artrit tedavisi için hastadan hastaya değişen farklı yöntemler vardır. Hastanın dinlenmesi, ilaç tedavisi, cerrahi müdahale ve egzersizler en çok tercih edilen romatoid artrit tedavisi yöntemleridir. Uygulanacak yöntemin seçiminde iltihabın şiddeti, hastanın genel durumu, hastanın yaşı ve tıbbi geçmişi belirleyici olur.

Artrit tedavisi için birçok ilaç vardır. Bu ilaçlarla ağrının ve şişliğin giderilmesi, iltihabın kurutulması hedeflenir. İlaçlar bazı hastalarda iyileşmeye yardımcı olur ve hastalığın ilerlemesini engeller.

Diğer Yazı  Kırmızı Ginseng Nedir, Ne İşe Yarar, Kırmızı Ginseng Faydaları

Hastalığın tedavisinde egzersiz ve dinlenme dengesi büyük öneme sahiptir. Dinlenme ile eklemlerdeki iltihabın kuruması için önemlidir. İltihap kuruduktan sonra eklemin esnekliğinin arttırılması ve güçlenmesi için egzersizlere ihtiyaç duyulur.

Eğer ilaçlar ve diğer yöntemlerle hastalık kontrol altına alınamıyorsa, ya da hastalığın verdiği tahribat çoksa cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulur. Cerrahi müdahalede amaç eklemlere fonksiyonlarının geri kazandırılmasıdır.

Hastalık iyileştirilemeyen hastalıklardan biri olarak görülse de hastalığın erken teşhisi ve uygulanan doğru tedavi ile ilerleme önlenir, hastalığın verdiği zarar azaltılabilir.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir