Saç Bakımı İçin Bitkisel Kürler

saç bakımı
saç bakımı

Saç bakımı nasıl yapılır, saç bakım kürü nasıl hazırlanır, saç bakım kürleri nelerdir, saçlarımıza iyi gelen bitkiler nelerdir? Bu soruların hepsini sizler için cevaplandırdık. Saçlarımız bizleri güzel, çekici, sağlıklı gösteren en önemli unsurlardan birisidir. Şehir hayatı, çevre ve hava kirliliği, stres nedeniyle saçlarımız gün içinde yıpranmaktadır. Saç bakımı yapmadan, saçınızın yapısına uygun saç bakım kürleri uygulamadan klasik yöntemlerle; güzel, parlak, bakımlı saçlara kavuşamazsınız. Bu yazımızda sizlere cansız saçlar, kırık saçlar, bakımsız saçlar, yavaş uzayan saçlar için doğal çözümler, bitkisel saç bakım kürlerini derledik. Parlak saçlara, canlı saçlara sahip olmak için bu bakım kürlerinden yapabileceğinizi seçerek belirli aralıklarla uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Bu bitkisel saç bakım kürleri için malzemeleri aktarlardan, bazılarını eczanelerden rahatlıkla bulabilirsiniz.

Cansız saçlar için bakım kürü

 • 1 yemek kaşığı ada çayı yağı
 • 1 yemek kaşığı defne tohumu yağı
 • 1 yemek kaşığı halis zeytin yağı
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 kapsül vitamin E vitamini kapsülü olabilir

Cansız saçlar için bakım kürü nasıl hazırlanır

Bu karışımları bir kapta karıştırarak, bir gece yatmadan uygulayın. Sonra temiz saçınıza fırça yardımıyla, parmak uçlarıyla yedirerek sürün. Sabaha kadar saçınızda kalsın, yatarken kafanıza koruyucu bir maske kapatın, yatın. Sabah başlığınızı çıkarın güzelce masaj yapın saçınıza. Sonra, yıkamadan sıcak nemli bir havlu sararak bir on dk. kadar bekletin, sonra güzelce yıkayın. Saçlarınız pırıl pırıl olacak, elma sirkesi ile kepeklerden kurtulmuş, canlı saçlara kavuşmuş olacaksınız. Saçlarınızın daha hızlı uzadığını göreceksiniz.

Uzun saçlar için nasıl bir bakım uygulanmalı

Uzun sağlıklı saçların bakımı da ayrı bir özen ister. Hafta da bir gün tonik yapabilirsiniz. Koyu saçlara sahipseniz aşağıdaki gibi bir saç toniği hazırlayabilirsiniz.

Uzun saçlar için bakım kürü 

 • 1 litre kaynar suyun içine bir tutam taze adaçayı
 • 1 tutam defne yaprağı
 • 1 tutam biberiye

Bu karışımı 15 dk. kadar demledikten sonra süzün. Karışımı uzun saçlarınıza bir tarak yardımıyla yavaşça uygulayın. Saç diplerine kadar yedirin. Saçlarınızın daha sağlıklı daha canlı olmasını sağlayarak, saç dökülmesini önlemiş olacaksınız.

Eğer saçlarınız sarı açık renkli ise yukarıdakine benzer şekilde farklı bir tonik hazırlayabilirsiniz. Bunun için;

Uzun sarı açık renkli saçlar için bakım kürü

 • 1 litre kaynar suyun içine bir tutam papatyayı ekleyin. Çay gibi yaklaşık 15 dk.demlenmesini sağlayın.
 • Tarak yardımı ile saç diplerine ve saçınıza yavaşça yedirin. Sonra durulayın.

Yukarıda verdiğimiz saç tonikleri, bitkisel saç bakım kürleri ile daha canlı, bakımlı, parlak saçlara sahip olacaksınız. Bazen de saçlarınızı çok sık boyatıyor, renk değiştiriyor açıp kapatıyor olabilirsiniz. Bu da saçı yıpratan etkenlerden birisidir. Bunun içinde saçınıza yıpranma giderici bir kür öneriyoruz.

Sık boyanan, sık renk değişimi uygulanan, yıpranmış saçlar için bitkisel bakım kürü

 • Bir çay bardağı halis zeytin yağını benmari usulü, su dolu kaynayan bir kapta hafifçe ısıtın.
 • İçine bir yemek kaşığı un haline getirilmiş mayayı karıştırın.
 • Bu karışımı saçınıza yavaşça sürerek uygulayın.
 • Bir saat beklettikten sonra yıkayın.
 • Haftada bir kez uygulayın saçınızın yıpranmasının önüne geçin.

 

Deniz suyundan, havuz suyundan etkilenen saçlar için bakım nasıl yapılır

Denizin tuzlu suları, havuzun klorlu, ilaçlı suları da saçlarımızı yıpratan bir etkendir. Klorlu suların saçları yıpratıcı etkileri, tuzlu suların saçları sertleştirici etkileri vardır. Özellikle yaz sonu, tatil dönüşü saçların yıpranması, saçların matlaşması nedeniyle bakım yapılması gerekmektedir. Saçlarınızı özellikle çok fazla güneşten, klorlu havuz suyundan, tuzlu deniz suyundan korumamız gerekiyor. Mutlaka, deniz veya havuzdan çıktıktan sonra saçımızı durulayıp yıkamalıyız. Susam yağı ile yapılacak bir bakım saçlarınızı denizin ve havuzun zararlı etkilerinden bir nebze olsun koruyacaktır.

Deniz ve havuz sonrası saç bakımı nasıl yapılır

 • Yarım su bardağı susam yağını siz denizdeyken güneşte ısıtın.
 • Denizden çıktıktan sonra önce saçınız durulayın.
 • Susam yağını ılık olarak saçınıza, uçlarına ve diplerine kadar yedirin.
 • Bir saat kadar güneşlenip, bekledikten sonra uygun bir şampuanla yıkayın.

Susam yağı bakımı sonrası, denize girince, tatiliniz ilerleyen günlerinde saçınızın klorlu sudan, denizin tuzlu suyundan etkilenmediğini farkedeceksiniz. Tatilinizin keyfini çıkar rın.

Deniz suyuna, tuzlu suya, havuzun klorlu suyuna çok fazla temas eden saçlar için farklı önlemlerde alınabilir. Saçınız uzunsa havuza, denize girerken toplayın. Bone kullanabilirsiniz. Klor çözücü özel şampuanlardan uygulayabilirsiniz. Havuzdan çıkar çıkmaz mutlaka saçınızı durulayın, ayrıca deniz ve havuza girerken de saçınızı çeşme suyu ile önceden yıkarsanız, havuzdaki klorlu suyun emilimini azaltmış olacaksınız.

Saç bakım yağları

Sizlere özellikle cildimize ve saçlarımıza yararlı başlıca bitkisel yağlardan da bahsetmek istiyoruz. Saçlar için bitkisel bakım oldukça önemli. Bu yağların belirli aralıklarla saçlarınıza uygulamanızın pek çok faydası vardır. Ayrıca bu yağlara rahatlıkla ulaşabilir, saçınıza rahatlıkla kendi kendinize uygulayabilirsiniz.

Saçlarımıza faydalı doğal yağlar nelerdir

 • Hindistan cevizi yağı
 • Çam terebentin yağı
 • Argan yağı
 • Jojoba yağı
 • Badem yağı

Özellikle fazla ısıya maruz kalmış, kurumuş, yıpranmış, mat, sık boyanan, klorlu suda kalan saçlar için bu yağları onbeş günde bir uygulayabilirsiniz. Yağlardan çam terebentin yağını şampuanınıza katıp, her yıkamada şampuanı çalkalayıp kullanırsanız, daha faydalı olacağını görürsünüz. Diğer yağları ise yıpranmış saçlara saç diplerinden başlayarak hafifçe masajla yedirerek uygulayabilirsiniz. Tarak da kullanmak tüm saça sürmek açısından faydalıdır. . Yaklaşık 20-30 dk. kadar saçınızda beklettikten sonra iyice yıkayıp, durulamalısınız. Badem yağını saçınızdan çıkarmak zor olacağından sirkeli su ile durulamak işinizi kolaylaştıracaktır. Argan yağının faydaları hem saç hem de cilt için saymakla bitmez. Son yıllarda argan yağının yenileyici  ve onarıcı etkisinden pek çok kadın yararlanmaktadır.

saç bakım yağları
saç bakım yağları

 

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir