Safra Kesesi Taşı Belirtileri Safra Kesesi Ameliyatı

safra kesesi taşı belirtileri safra kesesi ameliyatı
safra kesesi taşı belirtileri safra kesesi ameliyatı

Safra Kesesi Nedir

Safra sıvısı karaciğer tarafından üretilip bağırsağa dökülen bir salgıdır. Vücuttaki görevi yağlar ve yağda eriyen vitaminlerin emilmesini sağlar. Ayrıca şekilde vücut içerisinde bulunan bazı atıkların dışarı çıkarılmasında rol oynar. Günlük ortalama olarak üretilen 600 ml safra sıvısının on iki parmak bağırsağına dökülmesi ile safra kesesi işlevini tamamlamaktadır. Safra kesesi nedir sorusunun en net cevabı ise salgılanan sıvının toplandığı organ olmasıdır. Safra kesesinin başlıca görevi açlık anında depo edilip sindirim sırasında bağırsağa salgılamaktır. 50 ml hacminde olan bu kese duruma göre kendinde 6 kat daha büyük hale gelebilmektedir. Mide bölümüne gıda gelişini takip edip içeriğinin büyük bir kısmını bağırsak içerisine boşaltır. Karaciğer, içerisinde üretilen safranın bir kısmını direkt olarak bağırsak içerisine gönderir. Safra kesesi vücut içerisinde bulunmasa dahi hayati bir eksiklik hissettirmez. Enfeksiyon kapması halinde yaşam bir sorun teşkil etmez.

Safra Kesesi Nerede

Safra kesesi karaciğer tarafından salgılanan sıvının toplandığı, karaciğerin alt kısmında bulunan ve armuta benzeyen bir organdır. Safra kesesi nerede, nasıl bir şekle sahip gibi sorulara verilecek en kısa cevaplardan birisidir. Bu kese safra sıvısını depolayarak yoğunlaştırır. Belirli aralıklar ile on iki parmak bağırsağına bu sıvıyı göndermekle görevlidir. Yemek yedikten sonra safra kesesi kasılır, konsantre edilen safrada on iki parmak bağırsağına salgılanır. Bu sayede sindirim başarılı bir şekilde gerçekleşir. Ortalama 3 cm boyunda olan safra kesesi karnın için karaciğer altında yapışık bir biçimde bulunur. Karaciğer tarafından salgılanan bu sıvı sol ve sağ safra kanalından geçip ana kanala düşmektedir. Safra kesesi nerede diye sorulduğunda basit bir şekilde karaciğerinizin bulunduğu tarafı göstermeniz yeterlidir.

Safra Kesesi Taşı

Safra kesesi taşı, safranın içerisinde bulunan askıdaki malzemelerin bozulması ile çöküp, bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Sık olarak kolesterol çökmeleri görülsede kan yıkımının sebep olduğu bazı hastalıklardan ötürüde taş oluşumu meydana gelmektedir. Kristal şeklinde bulunan çökeltiler zaman içerisinde bir araa gelip minik parçaları oluşturmaktadır. Bu durum safra çamuru olarak bilinmektedir. Bazı zamanlarda da 5 cm’ ye kadar büyümüş safra taşları var olmaktadır. Safra kesesi taşı küçük ise parçacıklar halinde onikiparmak bağırsağına gelebilirken, büyük parçalar safra içerisinde kalmaya devam edip kanalı tıkayabilmektedir. Kolesterol kaynaklı oluşan safra kese taşı, kimyasal bileşenlerden ötürü oluşur. Kolesterolü çözmek adına gönderilen safra sıvısı kolesterol miktarı arttığı zaman çözülmez ve birikim krsitalleşir. Bu da taşın oluşum sürecini hızlandırır. Siroz ve safra yollarının iltihabıda taş ve ya çamur oluşumunu etkilemektedir.

Safra Kesesi Belirtileri

Safra taşı bulunan insanların bir çoğunda belirti görülmez. Bu sebepten ötürüdür ki bu hastalık sessiz bir sağlık sorunu olarak bilinir. Yalnız bu durum her insanda aynı şekilde devam etmeyip farklılık gösterebilmektedir. Safra kesesi belirtileri çeken insanların %20’sinde bu durum şiddetlenme aralığındadır. Safra kesesinden kaynaklı olarak oluşan ağrılar karın bölgesinin sağ üst bölümünde meydana gelir. Bazı insanlarda ise bu durum karın bölgesinin orta kısmında görülmektedir. Ağrının şiddetine göre sırta ve karna yayılmaktadır. Bu ağrılı süreç sıktır. Kişiden kişiye göre değişen zaman aralıkları 10 dk ve 2 saat olarak bilinmektedir. Ağrının 4 saatten uzun sürmesi halinde doktora gidilmesi gerekilir. Uzun süreli ağrılarda genellikle safra kesesi tahriş olmuştur. Ağrı vücut pozisyonuna göre değişiklik göstermemektedir. Ağrının şiddetlenmesi sonucunda kusma meydana gelir. Ek olarak ise aşırı terleme, ateş yükselmesi ve titreme bulunmaktadır. Safra kesesi belirtileri nden biriside yağlı yiyecekler yedikten sonra aşırı şişliğin meydana gelmesidir. Büyüyen taş damarı tıkayıp safra gitmesine engel olduğu için besinler tam anlamıyla sindirime uğramamaktadır.

Safra Kesesi Ağrısı

Safra kesesi ağrısı belirli bir sürenin ardından kendini çok daha farklı sonuçlara hazırlayıp kişinin vücut fonksiyonlarında bozulmalara sebep olmaktadır. Safta taşları belirli bir boyuta vardıktan sonra safra kanalını ve pankreası tıkayıp bölgede iltihaba sebep olmaktadır. Bazı zaman aralıklarında ise büyük safra taşları bağırsak bölgesine inip bağırsağı tıkayabilmektedir. Zamanında müdahale edilmeyen safra ağrıları sonucunda taşlar iyice büyüyüp safra kesesi kanserine yol açmaktadır. Diğer kanser çeşitlerine göre çok nadir görülse de sürekli olarak safra taşı düşüren insanlar bu alanda daha büyük bir risk altındadır. Safra kesesi ağrısı arasında bulunan ve biriken taşların damarı tıkaması kişide sarılık hastalığı oluşturabilir. Aynı şekilde bu taşlar pankreas iltihaplanmasına da yol açmaktadır. Bu iltihaplar zaman içerisinde tedavi edilmez ise ciddi hasarlar meydan gelebilmektedir. Safra kesesinde yaşanan bu ağrıların dinmesi adına izlenecek tedavi yöntemi genellikle taşın büyüklüğüne bağlıdır. Taşın küçük olması durumunda herhangi bir tedavi yöntemi gerekmeyip sorun teşkil etmez. Fakat taş kanalları tıkayacak büyüklükte ise ağrı yapması çok normal olup tedavi yöntemi bulunması ile iyileştirilir.

Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi taşının büyüklüğüne göre ameliyat durumuna başvurulur. Büyük taşların %70’i ameliyat ile tedavi edilir. Safra kesesi ameliyatı iki şekilde yapılıp vücuttan temizlendirilir. Tedavinin ilk bölümü ameliyat sayesinde temizlemedir. Uzman doktorlar eşliğinde yapılan bu ameliyat ile kişi eski vücut fonksiyonlarına kısa zaman içerisinde kavuşur. Diğer bir tedavi yöntemi de safranın direkt olarak vücuttan alınmasıdır. Doktorun kararı ve taşın büyüklüğüne göre verilen bu kararda açık ameliyat ve kamera yöntemi kullanılır. Safra kesesi ameliyatı ile kişi sosyal hayatında da olumlu sonuçlar elde edebilir. Taşın verdiği ağrı kişiyi hiç beklemediği anlarda bulup, yaşam kalitesini olumsuz yönde şekillendirebilmektedir.

safra kesesi ameliyatı
safra kesesi ameliyatı

Taşın düşmesi ve ya vücuttan atılması için sadece ameliyat durumuda gerekmemektedir. Tedavi yöntemlerinden biriside beslenme düzenidir. Yağ oranı yüksek ve süt ürünlerini barındıran besinleri tüketmemesi yapılabilecek ilk adımdır. Bunun yanında litotripsi ile şok dalgaları uygulanır ve bulunan taşın yerinden oynaması, parçalanması ve kırılması için etkili bir yöntemdir. Şok dalgaları sayesinde taşlar iyice küçülür ve bünye içerisinde hareketi sırasında vücuda zarar vermeyecek kıvama gelir. Safra taşı tedavisinde kullanılan diğer bir yöntemde ilaçlardır. Çok sık bir biçimde kullanılması önerilmese de bazı doktor ve polikinliklerde kullandırılmaktadır. Güçlü yan etkileri ve başarı oranının düşük olması yöntemin önerilmemesinin sebebidir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası

Kapalı ameliyatın ardından hastane içerisinde yatma süresi bir gün iken, açık ameliyatta bu durum çok daha farklı bir hal alıp 3 güne kadar çıkabilmektedir. Kimi hastalarda safra kesesi ameliyat sonrası nda 8 güne kadar hastanede kalma durumları gerçekleşebilmektedir. Genel anestezi uygulanan bu ameliyat çeşidinde her hasta en az bir gün müşade altında kalması gerekmektedir. Ameliyat sonrasındaki ilk iki gün içinde omuzda ağrılar meydana gelmektedir. Doktor belirli aralıklar ile hastayı kontrol edip herhangi bir enfeksiyon, kanama vb. durumların oluşmaması için hastayı gözlem altında tutar. Safra kesesi ameliyatı sonrasında hasta rutin hayatına dönmek için en az 2 hafta beklemelidir. Bu süre kişiden kişiye göre değişiklik göstersede düzenli dinlenme, ağır aktivitelerden kaçınma, düzenli beslenme ve uyku düzenini yerine sokma gibi durumlara dikkat etmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir