Sağlıklı Detoks Diyeti Nasıl Yapılır

sağlıklı detoks diyeti nasıl yapılır
sağlıklı detoks diyeti nasıl yapılır

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır

Son yıllarda detoks nasıl yapılır sorusundan daha çok; sağlıklı detoks diyeti nasıl yapılır? sorusuyla karşılaşır olduk. Bunun en büyük sebebi de bilinçsizce yapılan detoks diyet ile vücudumuzda kalıcı hasarlara yol açma ihtimali. Sizlere bu yazımızda tüm yönleriyle sağlıklı detoks diyeti nasıl yapılır konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Sağlıklı detoks nasıl yapılır?

Detoks, genel anlamda vücudun toksinlerden arındırılması işlemidir. Doğru detoks nasıl yapılır diyorsak öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım. Son yıllarda yapılan bazı bilimsel araştırmalar gösteriyor ki; bedenimiz, metabolizmamız aslında toksinlerden tamamen arınmıyor. Vücudumuzda olan şey aslında toksinlerin biriktiği yağ deposundan, yağ kütlesi azalınca kana karışmasından ibaret. Bunun bilinçsiz gelişigüzel olması da vücudumuz için ciddi problemler doğurabiliyor.

Fazla kilolarından şikayet eden insanlar son zamanlarda, tamamen sıvılardan oluşan juice cleanse detoks yöntemini uygulamaktadırlar. Normal hayatında yediği her şeyden vazgeçerek kendini zorlayarak kilo vermeye çalışan bu kişilerde ikinci haftadan sonra bazı sorunlar baş gösteriyor. Baş ağrısı, vücut ağrıları gibi. Yapılan detoks diyeti, vücudun kendi detoks sistemini destekleyecek besinleri içermediği için öncekinden daha da fazla toksik madde vücutta serbest olarak kana karışıyor.

Sağlıklı detoks diyeti için

Sağlıklı detoks diyeti için protein alımı mutlaka olmalı. Çünkü proteinin içeriğinde bulunan aminoasitler, enzimlerinizin çalışması ve karaciğerinizin detoks sistemi için gereklidir. Bu nedenle detoks programınız baklagiller, kuruyemişler, tohumlar; organik tavuk, deniz balığı, yumurta içermelidir.

Sağlıklı detoks diyeti için B vitamini alımı olmalıdır mutlaka. Çünkü detoks oldukça karmaşık bir süreç olup, b vitamini ile desteklenmelidir. Bu nedenle koyu renkli sebze ve meyveler mutlaka detoks diyetinde bulunmalı diyoruz.

Sağlıklı detoks diyeti için; detoks diyetinde mutlaka turpgiller olmalı; özellikle troid rahatsızlığı olanlar için özellikle yararlı olacaktır. Bu sebzeler karaciğerin kendi detoks sistemine ve östrojen metabolizmasına destekleyici olacaktır. Brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, beyaz lahana vb. tüketilmelidir bol bol.

 Sağlıklı detoks diyeti için; detoks diyetinde antioksidan açısından zengin yiyecekler mutlaka bulunmalıdır. Detoks süreci boyunca vücudunuzda toksinler yoğunlaşabilir, bunlara karşı koruyucu besinler almalısınız. Besin destekleri, c vitamini, magnezyum, selenyum içeren sarımsak, soğan gibi yiyecekler tüketilmelidir. Ayrıca enginar, zerdeçal, kişniş gibi baharatlar da tüketilmelidir.

Sağlıklı detoks diyetinde mutlaka su olmalıdır. Detoks sürecinde vücudumuz toksinleri idrar, terleme yoluyla dışarı atmaktadır. Günde 8 bardak su içilmesi önerilmektedir detoks sürecinde.

Sağlıklı detoks diyetinde kaçınılması gereken bazı besinler bulunur bunlar:

 • Alkol, tütün vb. bağımlılık yaratan maddeler
 • Kafein
 • İşlenmiş yiyecekler, gdo lu yiyecekler
 • Şeker, tatlandırıcılar
 • Fruktoz içeren gazoz, meşrubatlar

Sağlıklı detoks diyetinde nelere dikkat edilir ? Sağlıklı detoks diyetinde ayrıca dikkat etmeniz gereken bazı konuları da şöyle sıralayabiliriz:

 • Organik meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat edin.
 • Sindirim, bağırsak problemlerinizi bir an önce tedavi ettirin. Bağırsak hareketlerinizin vücudunuzda düzgün işlediğinden emin olun.
 • Terleme detoks sürecinde çok yardımcı olan, olmazsa olmaz bir süreçtir. Sauna, hamam, spor aktiviteleriyle terleyip toksinleri atmaya çalışın.
 • Alerjiniz var ise daha dikkatli olup, yiyeceklerinize dikkat edin.
 • Dinlenmeye önem verin. Başlangıçta bazı alışkanlıklardan yoksun kalınca baş ağrısı kaçınılmazdır. Ancak kısa sürede geçecektir.
 • Ruhsal, duygusal açıdan güçlü olduğunuz dönemde detoks yapmaya çalışın.

Not; sağlıklı bir detoks diyeti için vücudumuzda böbrek, karaciğer, cilt ve akçiğerlerin önemli bir fonksiyonu olduğunu bilmeliyiz. Günümüzde internete, medya da görülen detoks diyeti ile ilgili haberleri bilgilenme amaçlı okuyup, kendi vücudumuza, hayatımıza, metabolizmamıza uygun, tıbbi geçmişimize uygun detoks programını uygulamamız gerekmektedir. Hatta mutlaka detoks uygulamadan önce bir uzmanın görüşüne başvurmalısınız.

Son not; unutmayın mükemmel bir yaşam tarzı detoksu istiyorsanız; sigara içmeyin, alkol kullanmayın, egzersiz yapın bol bol ve akdeniz usulü beslenin. Bunu tüm hayatınıza yayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir