Sigara ve Erkeklerde Sertleşme Problemi

sigara ve erkeklerde sertleşme problemi
sigara ve erkeklerde sertleşme problemi

Erkeklerde Sertleşme Problemi

Günümüzde cinsellikte erkeklerin en çok karşılaştığı sorunların başında gelen sertleşme problemi, cinsel ilişki esnasında peniste gerekli olan sertleşmenin elde edilememesi ya da sertliğin korunamaması durumudur. Ülkemizde 40 yaş üstündeki 2000’e yakın katılımcı ile gerçekleştirilen araştırma sonucunda; erkeklerin % 35.7’sinde hafif derecede, % 23’ünde orta derecede ve % 5.6’sında ağır derecede sertleşme sorunu saptanmıştır.Dünya genelinde ise bu rakamlar 152 milyonu bulmaktadır.

Elektronik sigara ve sigaranın zararları başlıklı yazımızı okumak için tıklayın.

Peniste sertleşmenin meydana gelmesinde; omurilik, sinirler, beyin, kan damarları, penis düz kası ve hormonlar rol oynamaktadır. Ereksiyon olunabilmesi için uyarılma sonunda beyin, penis sinirlerine aktif edici sinyaller yollanır ve bunlar korpora kavernoza şeklinde isimlendirilen ereksiyon halkalarına ulaşır. Ardından penis dokusu gevşer, atar damarlar genişler, ereksiyon halkalarına gelen kan miktarında da artış olunca; peniste genişleme ve boyda uzama oluşur. Penisten uzaklaşması sağlanan kan da toplardamarlar daralınca penis içinde hapsolur. Cinsel uyarım devam ettikçe sertleşme de devam eder ve cinsel ilgi bitince ya da boşalma sağlanınca ortadan kalkar.

Sertleşmeyi etkileyen durumlar ın başında da; aşırı sigara ve alkol kullanımı, stres, anksiyete, düşük testosteron salgılanması, beyin veya omurilik hasarları, Parkinson hastalığı, penis bölgesine radyasyon tedavisi uygulanması, koroner arter hastalığı ve yüksek kolesterol düzeyi gelir.

Sigara ve Erkeklerde Sertleşme Problemi

Sigara içmeyen kişilerde tam sertleşme sorunu gelişme ihtimali % 21 iken, sigara içen ve kalp hastalığı olan kişilerde bu oran % 56’lara çıkar. Bu nedenle sigara kullanımı kendi başına büyük bir sorunken; özellikle kalp damar hastalığı bulunan grupta iki kat daha tehlikelidir.

Sigaranın peniste sertleşmeye engel olması iki şekilde ortaya çıkmaktadır. İlki, sigaranın damar sertliğine neden olması sonucunda cinsel hayatı olumsuz etkileyeceği için istenmeyen psikolojik ve organik bozukluklara yol açabilir. Sigaranın içinde bulunan kimyasallar penise giden küçük damarları tıkayarak sertleşmeyi engelleyebilir. İkinci olarak ise, damar cidarında kasılmaya yol açan sigara, penise giden kan akımını azaltarak erkeklerde sertleşme problemi meydana getirir.

erkeklerde sertleşme problemi
erkeklerde sertleşme problemi

Pasif olarak sigara dumanına maruz kalan erkeklerde de sertleşme sorunu oluşma riskinin arttığı bilinmektedir. Yapılan bir çalışmada pasif içiciliğe maruz kalmayan kişilerde sertleşme sorunu % 14’lerde seyrederken, sadece evde pasif içmeye maruz kalan kişilerde % 23, sadece işte pasif içmeye maruz kalan kişilerde % 28 ve her ortamda pasif içmeye maruz kalan erkeklerde ise risk % 33 olarak açıklanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir