Sigaranın Zararları ve Sigarayı Bıraktıktan Sonra

sigaranın zaraları nelerdir
sigaranın zaraları nelerdir

Sigaranın Zararları

Gün geçtikçe tiryakisinin artmasıyla beraber nesli tükenmeyen , kağıda yuvarlak biçimde sarılmış , kullanımı ve taşınması pratik , ince ve de yumuşak tütündür SİGARA. Tütünün çeşitli biçimlerde içilmesiyle birlikte sigara ortaya çıkmıştır. Daha önceleri sebze yapraklarına sarılmasıyla yapılan sigara ardından ince kağıtlara sarılarak içilmesiyle denenmiştir . Elle sarılması   güç olduğundansa zamanla sigara makinası için çeşitli çalışmalar yapılmıştır . Ardındansa fabrikalar açılmıştır . Kalitesini arttırmak amacıylaysa paketleme ve filtrelemede yenilikler geliştirilmiştir .

İlk görünüşte gözünüze doğal ve zararsız gelebilir . Zararsız beyaz kağıda sarılmış basit bir tütün olduğu düşünülebilir . Fakat bilmeniz gerekir ki bir sigarayı yaktığınızda dört binden fazla tehlikeli maddeyi barındırıyor . Bununla beraber kimyasal maddelerden sekseni kansere yol açmaktadır . Bunun yanında ise bir çok hastalığa yol açacak yüzlerce tehlikeli madde açığa çıkar . Zehirli maddenin yanı sıra da üst düzeyde bağımlılığa neden olan nikotin ve tadını hoş kılıp tüketicinin sürekli alması için eklenmiş katkı maddesi içermektedir .

Sigarayı Bıraktıktan Sonra

Sigarayı bırakırsanız , ilk yirmi dakikanın ardından kalp atış hızınız düşüyor . On iki saatin ardından kanda bulunan karbondioksit seviyesi normale ulaşıyor . İki hafta ile üç ay arasında ise yorulmuş olan akciğerlerinizin fonksiyonlarında düzelmeler meydana gelecektir . 1 – 9 ay kadar süre aralığında ise ,                           sigarayla beraber artan öksürük ve nefes darlığında yavaştan azalmalar görülecektir . Bir yılı devirdiğiniz an itibariyle ise koroner kalp hastalığı olasılığınız en aza indirgeniyor . Akciğer kanserine yakalanma riski de yarı yarıya düşüyor . On beş yılı geçince hastalıkların oluşma rüski kullanmayan insanlarla eşdeğer hale geliyor .

Sigara içmek hayatınıza sadece olumsuzluklar katmaktadır . Daha güzel ve kaliteli yaşam için istemek tek başına yetmeyebiliyor .   Uygulaması zor olduğunu bizlerde biliyoruz . Sürekli deneyip bir türlü başarısız olmuş olabilirsiniz . Bunun sebebi nikotinin fiziksel ve psikolojik olarak bağımlılık yapan etkisidir . Nikotin , sigara içme isteği yaratır . Bu durumda sonuç olarak düşük nikotinli sigaraya yönelmenizi tavsiye etmiyoruz . Çünkü alışmış olduğunuz nikotin düzeyini dengede tutmazsanız daha çok sigara içme isteğini uyandıracaksınızdır .

Bırakmak için çabalayıp bırakırsanız da ; sigaranın içinde bulunan altı binden fazla olan zehirli maddeyi içinize çekmemiş olursunuz . İştah bozukluğu , soluk alıp verme durumunuz ,   çabuk yorulma gibi hayatınızı olumsuz etkileyen durumlardan bir adım uzaklaşabilirsiniz . Gözaltı torbaları , yüzde oluşan çizgiler ve ağız kokusundan da arınmış olacaksınız . Kişiler kendini fiziksel açıdan daha sağlıklı hissederken cinsel yaşamı da daha sağlıklı hale geliyor . Bunlarla beraber yiyeceklerin tadına varabileceksiniz . Tat alma ve koku duyunuz gelişecek . Sağlığın yanında maddi açıdan da rahatladığınızı hissedeceksiniz .

Hepimiz yeni başlangıçlarla sağlıklı yaşamı istiyoruzdur . Sigarayı bıraktığınız an ile hayatınıza katılacak olumlu etkilerini yakın sürede hissedeceksinizdir . Ortamdaki saygın duruşunuzu sigaradan arınmış hoş kokuyla destekleyebileceksiniz . Paranızı ise gereksiz olan sigaraya değil de belki küçük bir çocuğa çikolata alıp sevindireceksiniz.

sigarayı bıraktıktan sonra
sigarayı bıraktıktan sonra

Sigarayı Bırakmak İçin

– Öncelikli tavsiyemiz gerçekten sigarayı bırakmayı istemenizdir . Bununla beraber azmin sonunun başarı olacağına inanın . Çabaladığınız her an olumlu olarak size dönüşte bulunacaktır . Şimdi elinize kalem ve kağıdı alın . Ardından sigarayı neden bıraktığınızı ve neden bırakmayacağınızı kağıdın iki yanına yazın . Bu kağıdı her gün görebileceğiniz yere koyun . Hedefiniz gözünüzün önünde dursun . İstikrarlı bi şekilde amaca ulaşma yolunda ilerleyin .

– Bunların hemen ardından kendinize bir gün seçin . O güne sadık kalmaya özen gösterin . İyi bir başlangıç tüm hayatınıza etki edecektir . Hayatınıza farklı bir anlam katmanın tam zamanı şu andır . Çevrenizden ve ailenizden destek almayı ihmal etmeyin ve muhakkak sigarayı bırakan kişilerle sohbet edip tiyo alın . Bu bırakma süresince yardımcı olacaktır .

– Sigarayı nerde ve ne zaman içmekten hoşlandığınızı not edin . Bu durumda o anları farklı işlerle doldurun . Sevdiğiniz başka şeylerle oyalanmanız size yardımcı olacaktır .

– Etrafınızda sigarayı temsil eden aksesuarları bulundurmayın . Küllük , kibrit , çakmak gibi aksesuarlardan kurtulun . Unutmayınki yokluğuna iki haftanın ardından alışacaksınızdır .

– Sigarnın yasak olduğu ortamları tercih etmenizde yarar var . Sinema , tiyatro gibi sosyal aktivitelerinizi sıklaştırın . Size yardımcı olacak etkenler arasındadır .

– Kahve içince sigara içme isteğiniz uyanıyorsa taze sıkılmış meyve sularını tercih edin .

– Hedefe odaklanın ve hiç olmadığınız kadar inatçı olun .

Pasif İçiciliğe Dikkat Edin

Hayatınız boyunca hiç sigara içmemiş olabilirsiniz . Fakat yıllar boyunca pasif sigara dumanına maruzsanız ilk olarak kanser ve bununla beraber pek çok hastalığa maruz kalabilirsiniz     . Sigara içillirken havaya iki çeşit duman yayılır . Birinci duman ; doğrudan sigaradan çıkan ve daha çok tehlikeli olanıdır . İkinci duman ise sigara içen kişinin solunum yoluyla havaya verdiği dumandır . İki dumanda çok tehlikeli maddeleri solumanıza yardımcı olur .

Pasif içicilik en çok bebekler ve çocuklar için tehlike taşıyor . Sigara içmeniz çocuklarda astım , bronşit , öksürük ve solunum yolu rahatsızlıklarına öncülük etmektedir . Bunun yanı sıra kötü bir örnek olmanıza da neden olacaktır .

Sigara Zararları Nelerdir?

En başta nefesinizin kötü kokmasını rahatlıkla söyleyebiliriz . Ortam içinde ciddi bir önem taşıyor bu durum . Dişlerinizde oluşacak sarılık sizi rahatsız edecektir . Dilinizin tat alma duyusu ve koku alma duyularınızdaki hassasiyet azalacaktır . Uyku problemleri , öksürük , nefes darlığı gibi sıkıntılar sizi bırakmayacaktır . Pnömoni , bronşit , astım , amfizem gibi solunum yolu enfeksiyonlarıyla akciğer hastalıkları oluşacaktır . Dört bini aşkın zehirli maddenin tüketimine son verin sağlıklı yaşam kapısını aralayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir