Verem Savaş Nedir, Verem Belirtileri ve Tedavisi

verem savaş nedir, verem belirtileri ve tedavisi
verem savaş nedir, verem belirtileri ve tedavisi

Verem Nedir

Verem nedir? Mycobacterium tuberculosis adlı bir mikrobun sebep olduğu, herhangi bir sosyal sınıf veya cinsiyet, yaş gözetmeyen toplumun her kesiminde görülebilen bir hastalıktır. Verem hastalığının diğer adı ise tüberkülozdur. Bu hastalığın bir enfeksiyon hastalığı türü olduğu 1865 yılında anlaşılmıştır.

Verem hastalığı en çok akciğerlere hasar verir. Akciğer dışındaki diğer organlarda da hastalık meydana getirebilir. Verem hastası olan bir kişiye erken teşhis konursa ve düzenli, doğru bir tedavi uygulanırsa bu hastalığın tümüyle iyileşme olanağı vardır.

Dünya üzerindeki tüm ülkelerde bu hastalığı taşıyan insanlar vardır. Günümüzde bile sadece tek bir mikrobun sebep olup da en fazla öldürme oranına sahip hastalık veremdir. Dünya üzerinde verem hastası olan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, tüberküloz yani veremin hızla yayılması sebebiyle Acil Durum ilan etmiştir.

Dünya üzerinde verem hastalığının en çok rastlandığı yerler Güneydoğu Asya ile Güney Afrika’dır. Özellikle Çin, Hindistan ve Endonezya’da verem hastalarının sayısı oldukça fazladır. Türkiye’de ise bilhassa 20. yüzyılda verem hastalığı çok yaygın bir hâl almıştı. Hatta bu dönemde ölümlerin en önemli sebebi bu hastalıktı. Şu anda ise Türkiye’de yaklaşık olarak 15 milyon kişi bu hastalıkla efekte olmuş olup bunların birçoğu ileride tüberküloz hastalığıyla mücadele edecektir.

verem nedir
verem nedir

Verem Belirtileri

Verem hastalığının bazı belirtileri vardır. Öksürük sorunu yaşayanların bu öksürük durumunun iki haftadan fazla sürmesi, ateşin çıkması, geceleri aşırı terlemeler, iştahsızlık problemi, göğüste ağrı hissi, kilo kaybı, çocuklarda ise kilo alamama durumu, halsizlik hissi, tükürürken kan gelmesi verem belirtileri olabilir. Bu durumları yaşayan kişiler mutlaka bir doktora görünmelidir. Unutulmamalıdır ki erken teşhis hayat kurtarır. Bu hastalığın belirtileri kendini bir anda göstermez. Belirtiler yavaş yavaş oluşur. Bu nedenle de çoğu kişi kendisindeki durumun vehametini anlayamaz. Bunun için en ufak belirtiler bile dikkate alınmalıdır. Çünkü bu hastalık başta akciğer olmak üzere birçok organa zarar verir. Telafisi olmayan sorunlara maruz kalmadan önce tedbirli davranmalı, bu belirtileri yaşayan kişiler durumlarını ihmal etmemelidir. Verem belirtileri maddeler halinde sırlanacak olursa:

  • Gece terelemesi ve ateş.
  • İştahsızlık.
  • Göğüs ağrıları.
  • Kilo kaybı.
  • Kan tükürme.
  • Çocuklarda kilo alamama.
  • Halsizlik.
  • İki haftadan fazla süren öksürük.

Verem Hastalığı Teşhisi

Yukarıdaki şikayetlerle doktora başvuran hastalardan verem hastalığının teşhisi için balgam örneği alınır ve laboratuvarda incelenir. Alınan balgamda verem mikrobu olup olmadığı tespit edilmeye çalışılır.

Verem Tedavisi

Verem hastalığının tedavisinde buna ilişkin ilaçlardan faydalanılır. Türkiye’de verem ilaçları Verem Savaş Dispanserleri tarafından ücretsiz olarak verir. Tüberküloz hastalığı yavaş yavaş ilerlediğinden dolayı bu ilaçların uzun süre kullanılması önerilir. Genellikle tedavi süresi en az altı aydır. Yaygın inanışın aksine bu hastalığın tedavi süresince stresten, beslenme, iklim ve yorgunluk gibi durumların çok da önemli olmadığı görülmemektedir. Çünkü bu hastalığın stresle, dinlenmeyle ya da beslenmeyle pek ilgisi olmadığı bilinmektedir.

Günümüzde veremle savaş kapsamında veremin tedavisi için geliştirilen ilaçlarda büyük aşamalar kaydedilmiştir. İlaçla tedavi yöntemi ile birçok verem hastası iyileşme göstermiştir. Fakat ilaçla tedaviye başlandıktan sonra ilaçların düzenli kullanılmaması veya ilaç kullanımının tedavi süreci bitmeden bırakılması bu hastalığın tedavisini olumsuz yönde etkiler. Vücut ilaca direnç kazanacağı için hastalık daha kötü bir ilerleme kaydedebilir. Veremin tedavisinde doğrudan gözetimli tedavi yöntemi de uygulanır. Bu tedavi yönteminde ilaçlar bir sağlık personeli gözetiminde içirtilerek birebir sonuçlar gözlemlenir. Bu yöntem aslında daha doğrudur. Çünkü ilacı kendisi alan hastalar bir süre sonra ilaç kullanmayı bırakabilmekte veya ilaçlarını düzenli almamaktadır. Bu da tedavinin yarım kalmasına sebep olmaktadır. Ancak bu doğrudan gözetimli tedavi yöntemiyle ilaç tedavisinin de daha düzenli ilerlenmesi sağlanmaktadır.

verem savaş
verem savaş

Verem Nasıl Bulaşır

Verem hastalığı aynı havayı solumakla bulaşabilir. Bu nedenle tüberküloz hastası ile aynı ortamda bulunulduğunda gerekli tedbirler alınmalıdır. Hastalığın solunum yolu ile bulaşması dolayısıyla kalabalık ortamlarda bulaşma riski daha fazladır.

Bu arada tüberküloz hastalığından kurtulan bir kişide bu hastalık tekrardan görülebilir. Bu nedenle kontrollerini ihmal etmemelidir. Tüberküloz hastalığı çok ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Tedavisi yapılmadığı zaman öldürücü olabilen bir hastalıktır. Bu nedenle toplumun da aslında hastalık hakkında bilinçlendirilmesi gerekir.

Verem Savaş

Bütün dünya ile birlikte ülkemizde de çok sayıda insanı tehdit eden tüberküloz ile mücadele için birçok yerde verem savaş derneği klinikleri açılmıştır. Bu kliniklerde hastaların takibi yapılmakta ve hastalığın tedavisi için ilaçlar hastalara ücretsiz olarak verilmekte. Hastalığın belirtileri görüldüğüde ya da veremden şüphe edildiği durumlarda vakit kaybedilmeden bu kliniklere başvurulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir