Yağ Yakıcı Besinler Nelerdir, Çay Yiyecekler

yağ yakıcı besinler
yağ yakıcı besinler

Yağ yakıcı bitkiler

Fazla kilolardan  kurtulmak artık çağın sorunu haline geldi. Komple yaşam tarzının değiştirilmesini öneren uzmanlar, beslenme düzeninin, çeşidinin değiştirilmesinden başlanması gerektiğini vurguluyorlar. Ne yersek oyuz. Bunu biliyoruz da, hangi gıdalarla beslenirsek, menümüzde hangi besinleri daha fazla çeşitlendirirsek kilolarımızdan kurtulmaya yardımcı olur. Göbek eriten yağ yakan yiyecekler, yağ yakıcı özelliğe sahip besinler hangileri ve nasıl tüketilmeli, yeşil çay zayıflatırmı, sorusularına cevap aramaya karar verdik.

Yağ yakıcı özelliğe sahip besinler hangileri

Hiç bir besin aslında tek başına yağ yakmayı sağlamaz. Ancak metabolizmanın çalışmasını olumlu yönde etkileyen bazı besinler vardır. Bunlar yüksek kalsiyumlu, yüksek proteinli ve yüksek posalı besinlerdir. Yüksek kalsiyumun yağ yakmaya yardımcı olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir. Süt içerdiği yüksek kalsiyumla yağ yakımına yardımcı olur vücutta. Özellikle yoğurdun bel bölgesindeki yağlanmayı azalttığına ilişkin

Protein açısından zengin, balık, et,tavuk da hem tok tutar, hem de vücut onları yakmak için daha çok enerji kullanır. Yine de kişi ihtiyacı olduğu kadar et tüketmelidir, uzun vadede yüksek proteinli beslenmek hatalı olacaktır.

Yüksek posalı besinler kilo vermeyi olumlu etkiler. Kuru baklagiller, tam tahıllar, kabuklarıyla yenen meyveler kilo vermeye yardımcı besinler olarak sıralanabilirler.

Karabiber, kırmızı biber, zencefil de baharatlar arasında metabolizmayı hızlandırıcı sindirimi kolaylaştırıcı etkili baharatlardır.

Ayrıca su ve yeşil çay da sıvı olarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Suyu az içen kişilerin metabolizması daha yavaş çalışacaktır. Su metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermek isteyen kişi günde iki litre su içmelidir. Yeşil çayın kilo vermeye etkisi bilimsel olarak da gözlemlenmiştir. Dört bardaktan fazla tüketilmemelidir. Yeşil çay kafein içerdiğinden gece tüketilmemelidir. Her hangi bir ilaç kullanıyorsanız yeşil çayı dr. kontrolünde kullanın.

Sirke de kan şekerini dengeler, uzun süren tokluk hissi yaratmaktadır. Ancak kilo vermeye yardımcı olduğuna dair kesin kanıt bulunmamaktadır. Kullanırsanız, asitli olduğundan suyun içine salataya katarak kullanın. Kemik erimesi olanlar, ilaç kullananlar mutlaka dikkatli kullanmalıdırlar sirkeyi.

Kilo vermeye yardımcı besinler tüketilirken asla aşırıya kaçılmamalı; kronik rahatsızlığı olanlar mutlaka uzun süreli kullanımlarda doktor gözetiminde kullanmalıdırlar.

Metabolizmayı hızlandıran besinler

Acı biber: Özellikle kırmızı acı biberin yağ yakmaya etkisi yüksektir.  İçeriğindeki kapsaisin maddesinin, metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.

Tam kepekli tahıllar, yulaf, kahverengi pirinç lif açısından çok zengindir. Vü cut bunları yakmak için iki kat kadar kalori harcayacaktır.

Et ve tavuk: Yendiği zaman, vücut;  içerdiği kalorinin % 30 u kadar kalori harcayacaktır.

Kalsiyum ve D vitamini zengin besinler: Süt, yoğurt.

Yeşil çay: Demleyip, gün içinde buzdolabına kaldırın. Günde dört bardak için.

Baklagiller de metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır: Mercimek, demir eksikliğine bire bir etkilidir. Demir eksikliğinde vücut randımanlı çalışmamaktadır.

Diğer yağ yakıcı besinler: Limon, sarımsak, somon balığı, maydanoz, lahana suyu, ada çayı, fesleğen, kekik, biberiye, tere sayılabilir.

Bu besinleri öğünlerinizden hayat boyu eksik etmemeye çalışın. Çocuklarınıza özellikle her besinin tadına aşina olmasını sağlamanız, damak alışkanlığı oluşturmanız çok önemli.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir