Yazın Cilt Bakımı

yazın cilt bakımı
yazın cilt bakımı

Hepimizin kafası karışmış durumda. Güneş dost mu, düşman mı. Güneşe aşırı maruz kalmak cildimizi yaşlandırıyor, güneşin kanser riskini artırdığı bilinen bir gerçek artık. Güneşten mahrum kalmak da, kemik sağlığımızı olumsuz etkileyip, yaşlılıkta ciddi kemik sorunları yaşamamıza sebep oluyor. Ayrıca güneş ışınlarının insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkilerini de yabana atmamak lazım. Bronz bir cildin çekiciliğinden bahsetmeye sanırım gerek yok…

Ayrıca cilt lekeleri için maske yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sıcaklarda, aşırı nemli günlerde cildimize normalden daha fazla özen göstermemiz gerekiyor. Sağlıklı ve parlayan cilde sahip olabilmek için dikkat etmemiz gereken ufak noktalar var.

Aşırı terleme, aşırı güneş ışınlarına özellikle yüzünüzün maruz kalması, cilt lekelerini artıracaktır.

Çok tuzlu deniz suyu, havuzların kontrolsüz klorlu ilaçlı suları cildinizde kurumaya yol açacaktır. Cildiniz zamanla kendini korumak için kalınlaşacaktır. Buda cildinizde pullanmaların gelişmesine sebep olacaktır.

Yazın cildimizi nasıl korumalıyız

  • İlk olarak sabah ve akşam olmak üzere cildimizi günlük kirlerden, tozlardan, makyaj artıklarından yağdan arındırmamız gerekiyor. Böylece cildimizin her zaman hava almasını sağlayabiliriz.
  • Kullanılan temizleyicilerin ve cilt bakım ürünlerinin cildinize uygun, yaz mevsiminde kullanmaya uygun olduğuna da ayrıca dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Kullandığımız cilt, iyi nemlendirmenin önemi büyüktür. Cilt gün boyu ve akşam asla nemsiz kalmamalıdır.
  • Ciltte nem ve su tutma oranı yüksek nemlendiricilerin düzenli kullanılması önerilmektedir.
  • Yaz kış demeden mutlaka uygun bir güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. Cildimizi erken yaşlandıran en önemli faktör güneştir. Bunu aklımızdan hiç çıkarmamalıyız.
  • Güneş koruyucu kremi; nemlendiriciden hemen sonra uygulamalı daha sonra makyaj malzemelerini cildimize tatbik etmeliyiz. En az 30 faktör içeren güneş kreme kullanılması daha faydalı olacaktır.
  • Yaz günlerinde dikkat etmemiz gereken bir hususta susuz kalmamaktır. Terle kaybedilen minerallerin vücuda su ile tekrar geri kazanılması gerekmektedir.
  • Düzenli egzersiz, düzenli uyku, sigara, alkolden uzak durmanın da parlayan bir cilde sahip olmak da ne denli önemli olduğunu hatırlatırız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir