Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir

yeşil çayın faydaları
yeşil çayın faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

İlk kullanımı milattan önce 3000 yılına dayanan yeşil çay Çin’de bir imparatorun önünde kaynayan suya düşmesi ile keşfedilmiştir. Tamamen bir tesadüf olup günümüze kadar süre gelen bu bitki türü o zamanlarında en popüler içkileri arasına girmiştir. 5000 yıl öncesinde günümüzde kullanılan tedavi yöntemleri ile aynı etkilere sahip bu bitki, diş sağlığı, kolestrol düşürme gibi birbirinden yararlı sonuçlara el atmıştır. Son zamanlarda genellikle sakinleşmek ve kilo vermek isteyen bireylerin kullandığı bu bitki türü hızla yayılımını sürdürmektedir.

Yapılan çalışmalara göre kanseri engelleme, kanser hücrelerinin hızlı yayılımına olumsuz bir etki yaratarak yavaşlamasını sağlama, kolestrolü ve tansiyonu düşürme, şeker hastalığını engelleme, yağ yakmada ve bunaklığa karşı bünyeyi korumaktadır. Yeşil çayın faydaları içerisinde bulunan bileşenler sayesinde, kuvvetli bir antioksidan, kanser etkilerine karşı koruma, kalp hastalıklarına iyi gelme, kötü bir şekilde nüksetmiş olan kolestrolü düşürme, kan basıncını düzeltme, diş çürüklerini önleme, diş eti hastalıklarına karşı bireyi koruma, metabolizmayı düzenli bir şekilde hızlandırma, kilo vermek isteyenlere büyük ölçüde yardımcı olma ve bağışıklı sistemi zayıf ola insanların kuvvetlenmesinde yardımcı olmak gibi çeşitli faydaları bulunmaktadır.

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır

Yeşil çay, diğer bitki çaylarının hazırlama yöntemleri ile aynı şekilde hazırlanmaktadır. Göze çarpan net bir değişiklik bulunmamaktadır. Yeşil çay nasıl hazırlanır ; Öncelikle bir bardak içerisine kurutulmuş bir iki yaprak çayı koyuyoruz. Üzerine ocakta kaynattığımız suyu ilave ediyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken iki konu vardır. Üzerine koyduğumuz su iyi bir su olmalıdır ki tadını daha net ve güzel bir şekilde algılayabilin. Bunun dışında ocakta kaynattığınız suyu direk olarak çay üzerine dökmeyiniz. Bir süre bekleyerek suyun dinlenmesini ve kendine gelmesini sağlayın bunun ardından suyu çay üzerine döküp tüketebilirsiniz. Diğer demleme yöntemi de suyu kaynatacağınız kap içerisine aynı oranda yeşil çay yapraklarını atıp üzerine soğuk su ekleyerek ocak üzerine bırakınız. Bir müddet kaynama işlemi sağlandıktan sonra ocağınızın altını kapatıp çayınızı dinlenmeye ayırınız. Çay kendini toparlayınca bir süzgeç yardımı ile bardağa boşaltınız. Yeşil çayınızı direk olarak bardak içerisine boşaltmaktansa bir süre dinlenip demlenme süreci tanıyarak çayınızın vücudunuzda ve ağzınızda daha yararlı etkiler oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Geniş kapsamlı yapılan araştırmalar ile yeşil çayın sağlığa faydaları olduğu yönünde sonuçlar çıkarılmıştır. Yeşil çayın en büyük faydası kansere karşı etkili bir silah olması ve kalp sağlığı açısından insanlara umut veren sonuçlar ortaya koyması ile bilinmektedir. Yeşil çayın etkili olması için günlük alımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yeşil çayı tüketmenin yanında balık ve soya ürünlerinin kullanılması da sonuçların olumlu olacağı yönünde yargılar kazandırmıştır. Bilim adamlarının net bir şekilde ortaya koyduğu diğer bir yargıda yeşil çayın kuvvetli bir antioksidan özelliği yaratmasıdır. Çeşitli hastalıkların etkilerini vücuttan atıp bireylere yardımcı olmaktadır.

yeşil çayın faydaları
yeşil çayın faydaları

Yeşil çayın sağlığa faydaları arasında zayıflamak isteyen bireylerin kullandığı gerçekler bulunmaktadır. Çay içerisindeki bileşenler ile metabolizma hızlanıp vücudunuzdaki yağlar parçalanmaya başlar. Genellikle bel bölgesinde biriken yağların erimesi açısından önemli işlevler gösteren yeşil çay aynı zamanda da kalp krizi riskini en az seviyeye indirmektedir. Kilo vermek isteyen kişiler yeşil çay kullanarak kendilerine yardımcı olabilirler. Kilo vermeyi kolaylaştırması yeşil çayın faydaları arasında yer alır. Dikkat etmeleri gereken nokta ise bu işlemi sade bir şekilde yapmamaları gerçeğidir. Spor ve diyet gibi çeşitli uğraşlarla bu işin altından kalkmalıdırlar. Düzenli egzersiz ve diyet yapan kişiler gün içerisinde bir fincan yeşil çay içerek zayıflama sürelerini daha kısa bir hale getirebilirler.

Yeşil çayın sağlığa faydalarından biriside hipertansiyondur. Böbrekler tarafından salgılanan hipertansiyon enzim dönüşümü ile gerçekleşir. Yeşil çay içen bireylerde bu oranlama daha hafifletilmiş bir şekilde gerçekleşir. Kan basıncı normale dönüp kalk krizi riski ortadan kalkmış olur. Düzenli aralıklar ile bu çayı tüketen insanlar daha sağlıklı bir yaşam sürmektedir. Yeşil çay içerisinde bulunan bileşen kolestrolede ciddi anlamda iyi gelmektedir. Damar tıkanıklığına yol açan kolesterolün oluşmasını engellemektedir. Anormal kan pıhtılaşması gibi ciddi problemleri ortadan kaldırarak insan yaşantısına olumlu etkiler oluşturabilmektedir.

Yeşil çay içerisinde bulunan antioksidan yapısı ile DNA hasarını önlemektedir. Serbest radikallerin temizlenmesi hızlandırmaktadır. Bu antioksidanlar ile konsantre olamayan insanların bedenlerini rahatlatıp daha verimli çalışmalarını sağlamaktadır.

Günümüz şartlarında insanların yakalanmaktan korktuğu ve yakalandığı zaman aralıklarında ise genel anlamda ölüm ile sonuçlanan bir hastalık olan kanserin üremesini geciktirmesi yeşil çay faydaları arasında yer alır. Bireyler üzerinde yapılan çalışmaların sonucunda günde iki bardak yeşil çay içen insanlarda kanser gelişimi engellenmektedir. Çeşitli çalışmaları barındıran bu sistemde göğüs kanseri ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. 500 insan üzerinde yapılan deneyde evreler baz alınmış ve yeşil çay tüketen insanların göğüs kanseri olma olasılığının bir hayli düştüğü gözlenmiştir. Diğer araştırmalarda mide kanseri, pankreas kanseri, yemek borusu kanseri gibi ölümcül problemlerin azaldığı gözlenmiştir.

Diş sağlığı açısından da insan için önemli bir yer tutan yeşil çay diş çürümelerini ve diş eti hastalıklarını büyük ölçüde azaltmaktadır. Bakterilerin tabakalaşmasını ve yayılımını engellemektedir. Geçmiş yıllardan beri diş sağlığı açısından önemli bir yer tutan yeşil çay günümüzde de sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Yeşil Çayın Tarihi

Çok eski çağlarda dahi bu kadar popüler olan bu çay efsaneleşme yönünde ilerlemektedir. Bazı kaynakların bilgilerine göre 5000 yıl öncesine dayanıp kazara su içerisine düşmesi ile elde edildiği düşünülmektedir. Kaynağının Çin’de olduğunu ve tesadüf halinde ortaya çıkması ister istemez insanların aklından belirli soruları ortaya koymaktadır. Kaynaklar göz gezdirilerek yapılan araştırmaların sonucunda eski çağlarda sadece yeşil çayın kullanılmadığı başka çay türlerinin de bulunduğu tespit edilmiştir. Fermenteler sonucunda Oolong çayı ve siyah çay üretimi ortaya çıkmıştır. Yeşil çayın tarihi geçmiş yılların tecrübelerine dayanarak kendini daha net bir şekilde göstermiştir. Eski çağlarda kullanılan diğer çay türleri; bancha, chun hao, dao reni dragonwell, genmaicha, gyokura, hojicha,kai hua long dingn, kukicha, matcha, sencha ve white monkey çayıdır.

Yeşil Çayın Yan Etkileri

Yeşil çay faydalı bir ürün olmasının yanında vücudunda çeşitli hastalıklar barındıran kişilerinde tüketmemesi gerek bir çay türüdür. Kalp sorunları yaşayan, yükse tansiyondan şikayetçi olan, böbrek sorunları ile uğraşan, karaciğerinde problem olan, mide ülseri gibi rahatsızlıkları olan insanların yeşil çay tüketmesi önerilmemektedir. Anemi, diyabet, osteoporoz hastalıkları taşıyan kişiler yeşil çay içmeden önce doktorlarına danışmalıdırlar. Hamile ve emziren bayanların yeşil çay içmesi oldukça sakıncalı bir durumdur. Aşır dozda yeşil çay tüketimi, sinir, uyku bozukluğu, kalp çarpıntısı ve baş dönmesi oluşturabilmektedir. Kafein içermesinden ötürü bazı insanlarda bulantı, kusma, baş ağrısı ve iştah kaybına yol açabilmektedir.

Yeşil çayın yan etkileri içerisinde ilaç kullanan insanların dikkatli bir şekilde tüketmesi gerektiği yazmaktadır. İstenilen boyutlar yerine önerilen boyutların tüketilmesi yeşil çayın etkilerini ve ilacın etkilerini olumsuz yönde çevirmeyi engeller. Yeşil çay içmeden önce kalp ritmi ilaçları, kemoterapi ilaçları, doğum kontrol hapları, belirli antibiyotikler, kan inceltici aspirinler kullanmadığınızdan emin olmalısınız.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir