Botoks, Yüz, Dudak ve Göz Altı Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır

botoks, yüz, dudak ve göz altı dolgusu nedir, nasıl yapılır
botoks, yüz, dudak ve göz altı dolgusu nedir, nasıl yapılır

Ameliyatsız Estetik Uygulamaları

Estetik görünüş özellikle bayanların kaygıları arasına girmiştir. Kadınlar genç ve diri görünüş ile ilgili arayışlara girmektedirler. Gerek yüz, gerekse vücut proporsiyonu itibariyle ideal olana sahip olmak istemektedirler. Kadınlar bunun için farklı seçeneklere başvuruyorlar. Uzun yıllardır uygulanan bıçaklı estetik ameliyatları artık yerini bıçaksız olan uygulamalara bırakmıştır. Bu estetik anlamındaki tedavi yöntemleri sayesinde bıçak altına yatmaktan korkanlar için iyi bir alternatif olmuştur. Tıp ilerledikçe çeşitleri artan bu yöntemler daha kolay, daha kısa süreli ve kesisiz olmaları nedeniyle daha güven vericidir. En çok tercih edilen ameliyatsız estetik uygulamaları botoks, yüz dolgusu, dudak dolgusu ve göz altı ışık dolgusudur.

Hastalar ameliyatsız estetik uygulamalar için hastane, uzman doktorlara, alanında uzmanlığını kanıtlamış estetisyenlere ya da kulaktan dolma duydukları kişilere müracaat edip estetikle ilgili gerekli desteği almaktadırlar. Hanımlara bu işin şakasının olmayacağı ve estetik operasyonların yapılan hatalarla geri dönülmez sonuçlara sebep olabileceği hakikatini unutmamak gerekir. Böyle bir neticeyle karşılaşmamaları için branşında uzman, kendini kanıtlamış uzman kişilere başvurmaları gerektiği hatırlatmasını yapıp yüz dolgusu, botoks, göz altı ışık dolgusu ve dudak dolgusu başlıklarını açalım.

Yüz Dolgusu

Yüz dolgusu, günümüzde çok kısa sürede uygulanabilen ve pratik bir şekilde cilde gençlik veren uygulamalar bir tanesidir. Yüz dolgusu özellikle göz çevresi, orta yüz ve dudaklarda uygulanır. Klinik şartlarda ve steril ortamlarda yapılır. Yüzde istenen bölgeye bu 5-15 dakikalık işlemle genç bir görünüm kazandırılır.

Botoks

Botoks, yüz gençleştirme ve kırışıklık giderme ile ilgili ameliyatsız estetik uygulamaları içinde en sık başvurulan yöntemdir. Deriye yapışık çok küçük kasları zayıflatır, kasılmalarını azaltır ya da tamamen ortadan kaldırır. Botoks uygulamalarına genç yaşlarda başlanır. Botoks bütün dünayda uygulanan güvenilir ve alerjik reaksiyon içermeyen bir medikal işlemdir. Botoks nerelere yapılır?

botoks nedir
botoks nedir

Botoks Nerelere Yapılır

  • En fazla yüzün üst bölümündeki üçte birlik kısmına, özellikle de mimik kaslarını kullanırken oluşan kırışıklıklar için uygulanır.
  • Kaşlar kaldırıldığında alında oluşan yatay çizgiler, kaşlar çatıldığında iki kaş ortasındaki ya da kaş üzerindeki küçük çizgilerde.
  • Çok gülen ve güneşe çok maruz kalıp da göz kenarların oluşan kaz ayağı dediğimiz çizgilerde botoks çok yaygın olarak kullanılır.
  • Botoks aşırı terleme için de uygulanır. Koltuk altı, ellerin, ayak tabanı terlemesi sorunları için de tercih edilir.
  • Kişinin yüz hareketi yapmadan zaten var olan kırışıklıklarda, yani stabil olanlarda uygulanmaz.

Botoks Nasıl Yapılır

Botoks nasıl yapılır? Botoks bir çeşit ilaçtır ve bu ilaç sulandırılarak deri altına enjekte edilir. Çok minik iğneler kullanılır. Uygulanırken lokal anestezik bir krem kullanılır. Direkt olarak ürün kırışık olan bölgelere enjekte edilir. Ağrısız ve on dakikalık bir işlemdir. Hedefle ilgili hatasız ve kusursuz kesin sonuç vaad eder.

Botoks Sonrası

Bir botoks uygulamasının etkisi 4 ila 6 ay arasıdır. Botoks sonrası mimiklerinizi çok kullanamadığınız için yüzde kırışıklığa sebep olmaz ve cilt eskisinden ışıltılı gözükür. Belli bir ömrü olan geçici bir uygulamadır.

Göz Altı Işık Dolgusu

Yorgunluk, güneş, uykusuzluk gibi etkenlerden ötürü gözlerimizin altları çökmüş bir görünme sahip olur, şişlik ve morluklar oluşur. Bu hususta en gelişmiş teknoloji olan göz altı ışık dolgusu bayanların imdadına koşuyor.

Göz bölgemiz her yöne hareketli özel bir yağ tabakası ile çevrilidir. Bu yağlı bölge septum adı verilen doğal bir bariyer sayesinde konumunu muhafaza eder. Septum genetik nedenler, alerjik reaksiyonlar, alkollü içecek kullanımı, yatış pozisyonu, uyku düzensizlikleri ve ileri yaş sebebiyle yağ torbası tarafından ileri doğru itilir. Yıllar geçtikçe kemiklerimizin yapısı da incelir ve kemik dokumuz da geriye doğru gider. İşte bütün bunlardan ötürü gözlerimizin altında boşluklar ve gölgeler oluşur. Böyle oluşumların yanında morluk ve şişlikler için kullanılan göz altı ışık dolgusu bu sorunlara tek seferde çözüm olan bir estetik uygulamadır.

botoks sonrası
botoks sonrası

Göz Altı Işık Dolgusu Nasıl Yapılır

Göz altı ışık dolgusu hyaluronik asit içerir. Bunu yanında özel bir hyaluronik maddesi ile protein, aminoasit, vitamin ve antioksidanlar da içerir. Bu sayede homojen bir şekilde yayılarak etkisini gösterir. Göz altına aydınlık verdiği için ışık dolgusu diye anılsa da aslında bir hyaluronik asit formülünün çok çok ince bir iğne yardımıyla deri altına enjekte edilmesidir. İşlem süresi 15 dakikadır. Etki süresi 1 yıl ve üstüdür.

Dudak Dolgusu

Bir insanın yüzünde ilk bakıldığında dikkat çeken kısımları gözleri ve dudaklarıdır. Güzel bakışlar ve dolgun dudaklar için ameliyatsız uygulamalar tercih edilebilir. Bu sayede kadınlar daha düzgün hatlarda dudaklara sahip olurlar. Bu uygulama dudak çerçevesini düzeltmek için estetik amaçlı kullanılmasının yanında dudak üzeri ya da çevresindeki yara ve çatlaklar için de tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

dudak dolgusu nasıl yapılır
dudak dolgusu nasıl yapılır

Dudak dolgusu yapılmadan önce kişinin dudak yapısı çok iyi analiz edilir. Çünkü çok farklı dudak şekilleri bulunmaktadır. Yapılan işlemle elde edilen sonucun yüz yapısının geneliyle uyumlu ve dengeli olması gerekir. Planlama yapılır. Üst dudak ve alt dudak ölçüleri alınır. Bundan sonra dudaklar üzerindeki dikey çizgiler, kenarındaki düşüklükler dudak dolgusuyla ortadan kaldırılır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır

Dudak doldusu nasıl yapılır? Dudakların kenarından cilt altına enjeksiyon ile yapılır. Hyaluronik asit kombinasyonlu bir ilaç kullanılır. Ölçülü yapılmadığında dudaklarda ördek görünümü oluşur. Bunun oluşmaması için alanında tecrübeli ve uzman ellerde yapılması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir