Zika Virüsü Belirtileri Nedir

zika virüsü belirtileri nedir
zika virüsü belirtileri nedir

Zika Virüsü

Günümüzün önemli tehditlerinden biri olarak kabul edilen zika virüsü binlerce insan için tehdit oluşturmakta. En yaygın olarak sivrisinek ısırığı ile bulaşan virüs cinsel ilişki ve kan yoluyla da bulaşabilmekte. Zikalı bir insanı ısıran sivri sineğin daha sonra sağlam insanı ısırmasıyla hastalık yayılmakta. Virüsün en yoğun görüldüğü yerler:

 • Amerika Kıtasında: Barbados, Bolivya, Kolombiya, Brezilya, Ekvador, Dominik Cumhuriyeti, Fransız Guyanası, El Salvador, Guatemala, Guadeloupe, Haiti, Guyana, Martinique, Honduras, Panama, Meksika, Porto Riko, Paraguay, Surinam, Saint Martin, Venezuela, ABD Virjin Adaları.
 • Pasifik Adaları: Samoa.
 • Afrika: Cape Verde.

Bunlar dışında Almanya, İngiltere, Danimarka, İsveç, İtalya ve başka ülkelerde de zika virüsüne rastlanmıştır. Daha az görülen bu bölgelerdeki zika virüsüne rastlananlar Amerika Kıtası, Pasifik Adaları ve Afrika seyehati yapan kişilerdir. Virüsten korunmak amaçlı zorunlu kalınmadıkça zika virüsünün yoğun görüldüğü bölgelere seyahat tavsiye edilmemektedir. Büyük bir tehlike olarak görülen zika virüsüne karşı birçok ülke yoğun tedbirler almıştır.

 • Brezilyalı yetkililer ”rekor sürede” Zika virüsü aşısı geliştirilmesi için ciddi bir fon ayırdı. Ayrıca Brezilyada zikayı bulaştıran sivri sineğin bulaştırdığı diğer virüslerin hızlı tespiti için çalışmalar yapılmakta.
 • El Salvadorda yetkililer kadınlara 2 yıl çocuk yapmamaları yönünde çağrıda bulundu.
 • ABD’de virüse karşı acil eyleme geçildi. Hamile kadınların virüsün görüldüğü ülkelere gitmemeleri yönünde uyarılarda bulunuldu.
  zika virüsü
  zika virüsü

Zika Virüsü Nedir

İlk olarak Zika ormanlarında yaşayan Hint Şebeği maymunlarında görülen virüs, maymunlardan sonra o bölgedeki Aedes türü sivrisineklerde de görülmeye başlandı. Virüse ilk olarak insanda 1954 yılında Nijeryada rastlanmıştır. 2016 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından 33 ülkede virüsün görüldüğü saptanmıştır. Amerika, Afrika, Asya ve Pasifik’e yayılan virüs milyonlarca insanı tehdit etmektedir. Bir Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi yetkilisi, virüsün Almanya ve İngilterede de görüldüğünü belirtmiştir. Hızla yayılması ve dünyanın önde gelen sağlık kuruluşlarının yaptığı uyarılar sonucunda insanlarda zika virüsü nedir, nasıl bulaşır, nelere yol açar gibi sorular uyandırdı.

Zika Nedir

Son dönemde sık duyduğumuz ve çok konuşulan zika nedir? Zika virüsü Flaviviridae virüsü familyasına ait Flavivirus cinsinin bir üyesidir ve insanlara bulaştığında Zika hastalığına sebep olur. Virüsü hamile kadınlara bulaştığında bebeklerde anormalliklere sebep olur. Zika virüsü ile doğan bebeklerde beyin fonksiyonu bozuklukları görülür ve başları normalden 31-32 cm daha küçük olur.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi CDC, zika virüsünün anne karnındaki bebeklerde oluşturduğu sağlık problemi nedeniyle zika virüsünden şüphelenen veya virüs görülen kadınların hamileliği en az 2 ay, zika virüsü görülen veya şüphelenilen erkeklerin ise çocuk sahibi olmayı en az 6 ay ertelemeleri tansiye ediliyor. Yine Dünya Sağlık Örgütü hastalığın yoğun görüldüğü bölgelerdeki kadınlara hamileliklerini ertelemelerini tavsiye ediyor.

Daha önceleri yapılan araştırmalarda virüsün spermde 3 ay yaşayabildiği gözlemlenmişti. Ancan son olarak İtalyada bir hasta üzerinde yapılan bir incelemede virüsün spermde 6 ay yaşayabildiği ortaya çıktı. Ayrıca İtalyan doktorlar virüsün erkek spermlerinde kendi kendine üreyebilme ihtimalinden şüphe etmekte.

Zika Virüsü Belirtileri

CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi)  virüs semptomlarının bulaştıktan yaklaşık 1 hafta sonra görülmeye başlandığını, virüsün kanda birkaç gün kaldığını (bazı kişilerde daha uzun kalabiliyor) belirtiyor. Hamle kadınlara bulaştığında bebek üzerinde olumsuz etkileri olan zika virüsü belirtileri şu şekildededir:

zika virüsü belirtileri
zika virüsü belirtileri
 • Ateş
 • Göz kızarıklığı
 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Döküntü
 • Eklem ve kas ağrısı

Belirtiler görülen hastaların vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve son seyahatleri hakkında doktorunu bilgilendirmelidir. Zika hastalığı tipik klinik belirtileri nedeniyle Kızamıkçık, Kızamık, Rickettsia, Chikungunya, Dengue gibi hastalıklarla karıştırılmaktadır. Kesin teşhis kan testleri ve hastanın kliniği ile konur.

Zika Virüsü Türkiye

Zika virüsü Türkiye açısından bir risk oluşturmamaktadır. Türk yetkililer ve sağlık kuruluşları virüsün görüldüğü yerlere seyahat edilmemesi yönünde uyarılarda bulunuyor. Virüsün görüldüğü yerlere seyahat özellikle hamile kadınlar için ciddi risk oluşturmakta.

Zika Virüsü Tedavisi

Zika virüsü aşısı henüz geliştirilmiş değil. Ayrıca hastalığa karşı özgün bir tedavi de mevcut değil. ABD’li bilim adamları virüs aşısının geliştirilmesinin 10 yılı bulacağını söylüyor. Buna karşılık Brezilyalı yetkililer aşının 5 yıl içinde geliştirileceğini söylemekte.

Zika virüsü tedavisi için dinlenme, bol sıvı tüketimi, ateş düşürücü ve ağrı kesiciler önerilmekte. Antibiyotik kullanımı hiçbir virüs üzerinde etkili olmadığı gibi zika virüsünde de tedavi amaçlı kullanılmamakta.

Yetkililer virüsün görüldüğü durgun suları kurutmak ve ilaçlamak virüsle baş etmenin tek yoludur vurgusu yapıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir