20 lik Diş Belirtileri Ağrısı Nasıl Geçer

20lik diş belirtileri ağrısı nasıl geçer
20lik diş belirtileri ağrısı nasıl geçer

20’lik Diş Belirtileri

20lik diş ağrısını çekmiş olanlar iyi bilirler. Ağrı ve de sancının tam anlamıyla ne olduğunu bedeninizde size hissettirerek anlatabilecek daha iyi bir ağrı yoktur. Fakat yirmi yaş dişleri her zaman böyle ağrıya neden olmamaktadır. 20lik diş haricinde diş ağrısı nasıl geçer konulu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

20 yaş dişinin doğru şekilde çıkması dişte ağrı oluşumuna etken olmaktadır. Bu durumun yanı sıra ise çevre dokuların zarar görmemesi durumunda ise bu dişlerin yerinde kalmasında bir sakınca bulunmuyor. Çene kemiği ile kaynaşma durumunda veya anormal pozisyonda çıkan bir dişin ileriki zamanda yol açacağı farklı sıkıntılar meydana gelmektedir.

Bu durum göz önünde bulundurularak röntgen ardından çekilip çekilmemesi gerektiğine karar verilebilir. Yirmilik dişler çürükle beraber daha tehlikeli bir hale dönüşebilir. Yirmilik dişin çıkma pozisyonundan dolayı dişte veya komşu dişte çürük oluşabilir. Dişetinde oluşabilecek enfeksiyonlar da bu durumu olumsuz etkileyebilmektedir.

Yirmi yaş dişinin çıkmadığı andaki durumlarda bakteriler ve de yemek artıkları yirmi yaş dişinin arasına girerek diş etinde enfeksiyona yol açar. Bu durum söz konusu ise ağızda koku oluşumu , ağız açıklığında azalma ve ağrı oluşa bilmektedir. Oluşan enfeksiyon lenf yoluyla boğaz ve yanağa kadar yayılabilmektedir.

Gömülü 20’lik dişler

Akıl dişimiz dişler arasında en büyük dişlerdir. Ağzımızda besini kesebilmek için kesici dişler , parçalayabilmek için ve de öğütebilmek için ise kaninler , premolarlar ve molarlar görev alır. Akıl dişi ise dört segmentin en sonunda yer edinen dişlerdir. Bu dişler ağızda oluşan son dişlerdir. On sekiz ile yirmi dört yaş arası dişler ağızdaki yerini alırlar. Fakat genelleme yapacak olursak bu dişler gömülü kalırlar. Aynı zamanda gömülü dişler kulak ağrısına , ağrıya ve ağız açmada kısıtlamaya yol açacaktır.

Diğer Yazı  Astıma İyi Gelen Bitkiler, Astım Bitkisel Tedavi

Antibiyotik kullanımı ile bu durumu en az ağrılı şekilde geçirmeniz mümkün. Oluşabilecek ağrıya bazen kötü bir tat bazen ise kötü bir akıntı eşlik edebilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için tuzlu su ile gargara yapmanızda veya ağrı kesici kullanılmasında yarar vardır. Bu dişlerin çıkması hayli zaman almaktadır. Fakat bunun yanı sıra her 20 yaş dişinin çıkışında bir problem oluşması beklenemez. Sıklıkla şişliğe , ağrıya , ağız kokusuna ve hatta kötü kokuya neden olabilmektedir.

Akıl dişi hangi sebeplerden çekilmelidir ?

Kişide devamlı ağrı oluşumu gözleniyorsa , prokronit tekrarlanıyorsa bu durum karşısında dişler çekilmek durumuna gelmektedir. Çürük oluşumu, apse, tümör, komşu dişlere verdiği rahatsızlık gibi aksi durumlarda yirmi yaş dişinin çekilmesi gerekmektedir.

Yirmi yaş dişi çekilmesi

 • Diş çekildikten sonrasında ilk yetmiş iki saat içerisinde şişlik olabilmektedir. Bu durumun en aza indirgenebilmesi için hastaya tedavi öncesinde steroid ve ardından buz kompres uygulaması yapılmasında fayda vardır.
 • Dişin çekiminden sonra ağrı olacaktır fakat ağrı kesici yardımı ile bu durum kolaylıkla atlatılabilir.
 • Çiğneme esnasında güçlük çekmek çok normaldir. Bir süre sonra bu durumu da aşabilirsiniz.

Oluşabilecek olumsuzluklar :

Normal diş çekimi sırasında diş etinde ödem , kanama veya enfeksiyon oluşma rizki mevcuttur. Söz konusu bu durumlar aynı şekilde yirmi yaş dişinin çekilmesinin ardından da yaşanabilir. Özellikle de altta bulunan yirmi yaş dişinin çekilmesiyle sinir zedelenmesi oluşabilir.

20lik dişte oluşabilecek iltihap belirtileri:

Dişin üzerinde baskı olunca oluşan ağrı veya kendiliğinden oluşan ağrı apse belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra ise kızarıklık , ağız içinde oluşabilecek şişlik ve hatta yutkunmada çekilen zorlukta bunun nedeni olabilmektedir. Ağzı kapatamamanız veya da kapatınca yirmi yaş dişinizin olduğu bölgedeki diş etinizi çiğnemeniz de iltihabın habercisi olarak yer alan belirtilerdir.

20lik diş yarım çıkmış ise:

En sorunlu dişimiz olan yirmi yaş dişinin tam çıkmadığı durumlarla da karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu dişin yarım çıktığı anda dişin üzerindeki diş eti parçası zamanla arasına yemek artıklarının geçmesi ve de bakterilerin çoğalmasıyla iltihaplanmaya neden olur. Yirmi yaş dişinin etrafında yer alan diş etinin iltihaplanması ile ise ağrı , apse ve şişlik oluşumu meydana gelebilmektedir. Bu durum çürük oluşumuna da zemin hazırlamaktadır. Bu durum karşısında yirmilik dişi tam çıkmamışsa cerrahi müdahale uygulanmasında yarar vardır.

Diğer Yazı  KOAH Hastalığı Nedir Belirtileri Tedavisi

20lik diş iltihabı neden sıkça görülmektedir?

Dişin çürümesi durumunda tedavisi oldukça zordur diyebiliriz. Hastayı fazlasıyla rahatsız eden bir durumdur. Bunun sebebi ise yirmi yaş dişlerinin çabucak çürüyebilmelerinden dolayıdır. Bu dişlerin kolaylıkla çürümelerindeki en önemli etken ise yirmi yaş dişinin çene kemiği üzerinde bulunup ve kendisine yeterince alan bulamayışıdır. Alan bulamayınca da diş gömülü kalır. Gömülü olan bu dişin etrafında yemek atıklarından dolayı bakteriler daha rahat üreyebilir. Bu nedenle ise diş çürüklerine müsait ortam yaratılmış olur.

20lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

20lik dişler daha kolay şekilde iltihap ve apse oluşumu gözlenen dişlerdir. Bu nedenle bu dişlerin öncelikli olarak çekilmesi önerilmektedir. Bunun nedeni ise çıkan 20 yaş dişleri sağlam diş köküne zarar vererek ağrıyı iki kat arttırmaktadır. Ardından ise sağlam dişin de zarar görmesi durumuyla karşı karşıya kalmanız mümkündür. Bu diş ağrısından nasıl kurtulurum diyorsanız öncelikli tavsiye doktora görünmenizdir. Tavsiye edeceğimiz bitkisel yöntem ise karanfil yağıdır. Karanfil yağı ağrıya etkili şekilde çözüm olacaktır.

20lik diş ağrısı çekebileceğiniz en kötü ağrılar arasında başta yer almaktadır. Alabileceğiniz tedbir olmamakla beraber bitkisel çözümlere ve doktora başvurmanızda da yarar vardır. Uzun süreli ağrı durumunda vakit kaybetmemeniz tavsiye edilmektedir.

20’lik diş kesinlikle çekilmeli midir ?

Sizi çok rahatsız eden yirmi yaş dişinin kesinlikle çekilmesi söz konusu değildir. Belli durumlarda çekilmesi söz konusu olabilmektedir. Sağlıklı olduğu durumlarda yirmi yaş dişi sindirim açısından önem taşımaktadır.

20lik Dişin Çekilmesi gereken durumlar nelerdir ?

 • Eğer 20lik diş yamuk çıkıyor ise gömülü dişe baskı yapar ve çekilmesi daha doğru bir karar olur.
 • Diş çene kemiğinin alt kısmında kalıyorsa dişin çekilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Komşu dişlere baskı uyguladığı anda yirmi yaş dişinin çekilmesi daha uygundur.
 • Çıkarken kendine yer açabilmek için diğer dişlerin dizilimini bozuyor ise yirmi yaş dişinin çekilmesinde yarar vardır.

Last Updated on 27 Eylül 2021 by Saglikloji

Tags from the story
, ,
Join the Conversation

25 Comments

  1. says: Özkan

   Kübra hnm ben bugün çektirdim bir hafta antibiyotik kullandım kurtuldum çok şükür kriz geldiği zaman saçlarımı yoluyordum yerleri tokatliyordum

  1. says: Emre

   Valla bendede çıktı bende 17 yaşındayım hatta 18 e giricem bu sene 20 yaşından aşağı çıkmıyo diye biliyodum ben ağrısı çok kötü cidden çekilmiyo yani ?

 1. says: Canberk

  Damakta şişlik belirtilerimi benim digerleri gecen sene cıktı ama sol arka sanırım suan cıkıyo bugun farkettim damagım şiş acaba doğru tahmin mi bi yardımcı olun

 2. says: Yasemin

  Ya bende 17 yaşındayım. Apse yaptı illet. Hayatımda hiç dişçiye gitmedim, yanağımda şişti. Tuzlu su öneriyorlar.

 3. says: merve

  ben de çektirdim çok mutluyum hiç acımadı. basit bir çekim ayrıca diş hekimi korkunuz varsa farklı uygulamaları var sedasyon yapıyorlar ve damardan veriyorlar ilacı. hiç acımıyor hatta şişkinligi bile geçti. ben öyle zannettim ilkten ama korkacak bişe olmadıgını gördüm. korkacak bişe yok. hiç de zor degil. gerçekten. ayrıca apse yaptıysa antiyobitik de içebilirsin. gerçekten.benimki de damagımda yer kalmadıgı için zor çıkıyordu. çektirdim. ayrıca korkuyorsan psikolojik yardım da alabilirsin

 4. says: Mhsnyksl

  Bu yirmilik diş kadar kötü birşey yok heralde can çekişiyorum resmen nasıl geçer bunun ağrısı yardımcı olun lütfen ☹️

 5. says: N

  Yahu arkadaş su lanet ağrıdan kurtulmanın karanfil yağından başka bir çözümü yok mu nereye bakarsam bakayım aynı şey gece gece ben bunu nereden bulayım günlük karanfil yağı mı tüketiyoruz biz

 6. says: Şeyda

  Merhaba. Bende şu an yirmilik dış ağrısı çekiyorum. Baska bir sitede okumuştum sizinle paylaşmak istedim. Siyah veya yeşil zeytin fark etmiyor, cekirdegini cıkarıp ağrıyan dişin üstünde biraz beklettiğinizde ağrınız bir süreliğine geçiyor. Son bir kaç gündür elimde zeytinle yatıp kalkıyorum. Dişe bir zararı var mı bilmiyorum ama benim kurtarıcım oldu.

 7. says: Mustafa

  Dün gece başladı ağrı şiddetle di ve çenem damak sol kulak şuan ağrı içindeyim ağzımı bile açmakta zorluk yaşıyorum yutkunamıyorum berbat bişey Allah sabır versin acil şifalar herkese

 8. says: Zeynep

  Bir haftadan beri şiddetli avri var uç yildan beri cikmadi meret agzimi acamiyoum sanki kilitlendi bogazim kulagim çok agriyo

 9. says: zeynep

  dış ağrısı nasil yok edilir karanfil yağı dışında başka birsey yokmu onereceginiz resmen ağlıyorum bitirdi beni bu ağrı

 10. says: Ozge

  Bende 26 yastayim. 1 aydir agrim vardi 20lik disim gomulu ve arkaya dogru yamuk patlamis. Ozellikle bu gece agri bir saplandi oglene kadar gecmedi. Discide aldim solugu. Yan disimide curutmus. Artik sinirler nasil zarar gorduyse anesteziye cevap vermedi benim agiz disler. Bildigin can cekistim 1 bucuk saat surdu o disin ordan cikarilmasi. Eger agri varsa kosun doktora yoksa benim gibi acili bi cekim yasarsiniz. Gecmis olsun ?

 11. says: Samet

  Ben bugün çektirdim dişimi bu zamana kadar fazla ağrımadı ta ki çektirdiğim sonraki ağrı ne kadar kötü bi şey yerimde duramıyorum çektirmemiş olanlar ilk önce diş etlerini temizletsin zeytin uygulaması doğru iyi geliyor ama uyuşturuyor içinde tuzlu su olduğu için kemikten mi geliyor dişten mi bilmiyorum ama kulağıma doğru çok berbat bir ağrı geliyor

 12. says: Hayırsever

  Sağ üst taraftaki 20lik yaş dişim çıkacak diye yanındaki dişim çekilmişti. Şimdi o çıkıyor sanırım, sağ üst taraftaki dişlerim komple ağrıyor gibi dün başladı. Geçici birkaç çözüm yazıyorum.
  1.Gargarayla ağzınızı çalkalayın.
  2. Dispril hap. Ağzınızda 1 yudum suyla eritip ağzınızı çalkalayın sonra tutun üzerine su içmeyin.
  3. Soğuk olmayan suyu ağrınız oldukça ağzınıza alıp çalkalayın. Bu bende işe yarıyor umarım sizde de yarar, şu an hala şu yanımda.
  4. Sensodyn marka diş çürükleri için sanırım bir diş macunu var. Onu ağrının olduğu yerlere hafif sürün. Gecemi de bu şekilde kurtardım :/

 13. says: Emirhan

  abi 17 yaşındayım 3 tane çıkarken hissetmedim aga bu sonuncu o nasıl bir ağrıdır ya allah çarpsın 4 gece uyuyamadım ya çıksında bitsin artık aq diş ağrısı

Leave a comment
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir