Hafızayı Güçlendiren Besinler Nelerdir, Hafıza Güçlendiren Besinler Listesi

hafızayı güçlendiren besinler nelerdir, hafıza güçlendiren besinler listesi
hafızayı güçlendiren besinler nelerdir, hafıza güçlendiren besinler listesi

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Eskiden hafızanın zayıflaması yaşlılıkla alakalı olduğu düşünülürdü. Ancak günümüzde durumun tam da böyle olmadığı, hafızanın zayıflamasında sağlıksız ve yetersiz beslenmenin önemli rol oynadığı bilinmektedir. Beslenmenin hafıza üzerindeki öneminin anlaşılmasıyla birlikte hafızayı güçlendiren besinler üzerinde birçok araştırma yapılmıştır. Biz de bu yazımızda, yapılan araştırmalar sonucunda beyin fonksiyonları üzerindeki etkileri keşfedilmiş hafıza güçlendiren besinler ile ilgili bir liste hazırladık.

Hafıza Güçlendiren Besinler

Balık: Hafızayı güçlendiren besinler dendiğinde akla ilk Omega 3 zengini balık gelir. Omega 3’ün beyin fonksiyonları üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bilişsel ve davranışsal olaylarda etkilidir. Haftada en az 2 defa balık tüketilmelidir. Omega 3 açısından zengin balıklar somon, ton balığı, ringa balığı, sardalye, uskumru ve hamsi’dir. Omega 3 eksikliğinde dikkat eksikliği, depresyon ve öğrenme bozukluğu meydana gelir.

Ceviz: Eğer hafızayı güçlendiren besinler listesi oluşturuluyorsa ilk sıralara yazılacak besinlerden biri de kuşkusuz cevizdir. Ceviz odaklanmaya katkı sağlar ve sinirleri kuvvetlendirir.

Kinoa: Gün içinde vücudunuzun birçok ihtiyacını karşılar. Enerji verir ve zinde kalmanızı sağlar. (Ayrıntılı bilgi için kinoa nedir yazımızı okuyabilirsiniz.)

hafıza güçlendiren besinler
hafıza güçlendiren besinler

Bitter çikolata: Endorfin salınımını arttırarak beyin reseptörlerini aktive eder. Güçlü antioksidanlar barındıran bitter çikolata odaklanma ve konsantrasyonu arttırır. Bitter çikolata hafızayı güçlendiren besinler listemizdeki önemli doğal uyarıcılardan biri.

Kırmızı lahana: Uzun süreli hafızayı canlandırır ve beyin hücre hasarını azaltır. Alzheimer hastalarının tedavisinde ve hastalığın önlenmesinde etkilidir. Kırmızı soğan da benzer etki gösterir.

Çilek, yaban mersini, böğürtlen: Serbest radikallerin oluşturduğu hasarlardan beyni korur. Zengin antosiyanin içeriği ile belleği arttırır.

Kuşkonmaz ve brokoli: Zengin K vitamini kaynaklarıdır. Beyin gücünü ve bilişsel fonksiyonları arttırmada etkilidirler. Hafızayı güçlendiren gıdalar arasında kendilerine yer bulurlar.

Tam tahıllar: Darı, esmer ekmek, yulaf, esmer pirinç benzeri tam tahıllı ürünler B6, B12 ve folik asit zenginidirler. Konsantrasyonu arttırırlar ve hafızayı güçlendirirler.

Süt, peynir, yoğurt: Protein zenginidirler. Gün içinde vücuda sabit ve yavaş enerji kaynağı olurlar, hafızanın ayakta kalmasını sağlarlar. Aynı zamanda dopamin ve epinefrin seviyesini arttırarak vücudu uyarırlar. Hafıza güçlendiren besinler listemizin olmazsa olmazı besinlerdir.

Fıstık: Zengin B6 vitamini içeriği ile hafıza güçlendiren besinler listemizde yerini alıyor. B6 vitamini dikkat  ve beynin odaklanması için gereklidir.

Yumurta: A, D, B12 ve B grubu vitaminleri içerir. Bu vitaminler beyindeki hafıza bölümünün ihtiyaç duyduğu vitaminlerdir. Vücudu uyanık tutar. Beyinden sinyal alınıp gönderilmesine katkı sağlar.

Limon: Bol miktarda barındırdığı C vitamini ile beyni canlandırır, algılamayı arttırır.

Yeşil çay: Düzenli tüketildiğinde vücudunuzdaki homosistein miktarını ve kolesterolü azaltarak beyin fonksiyonlarının korunmasına katkı sağlar.

Adaçayı: Adaçayı uzmanlara göre beyne mesaj gönderen kimyasalları arttırır. Adaçayı Alzheimer hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Chia: Çok zengin bir Omega 3 kaynağıdır. Beyin sağlığını korur. Zinde ve dinç tutar. (Ayrıntılı bilgi için chia faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.)

hafızayı güçlendiren besinler
hafızayı güçlendiren besinler

Havuç: Hatırlama yeteneğini arttırır ve beyin metabolizmasını canlandırır. Ezberleme yetenğini arttırır.

Nar: Barındırdığı vitaminler ile hafızaya olumlu etki eder. Güçlü bir hafıza için bol bol nar ve nar suyu tüketin.

Biberiye: Beyin yorgunluğunu azaltarak akıl berraklığı sağlar. Özellikle uzun dönem hafızaya büyük katkısı vardır.

hafızayı güçlendiren yiyecekler
hafızayı güçlendiren yiyecekler

Meyveler: Zengin antioksidan içeriğine sahip çilek, yaban mersini ve böğürtlen gibi meyveler beyni serbest radikallerden korur. Aynı zamanda zengin antosiyanin içeriği ile hafızayı güçlendirirler. Hafızayı güçlendiren diğer meyveler portakal, kırmızı üzüm, elma ve kividir.

Sebzeler: Kuşkonmaz, brokoli ve ıspanak gibi K vitamini zengini bazı sebzeler de hafıza güçlendiren besinler listesindedir.

Soya: Soya proteini sinir taşıyıcılarını tetikleyerek hafızayı güçlendirir. Sözlü ve sözsüz hafıza üzerinde etkilidir.

 

Last Updated on 4 Kasım 2016 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir